1000Kitap Logosu
M. Ahmet Varol

M. Ahmet Varol

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
67 Kişi
292
Okunma
3
Beğeni
654
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Yusufeli, Artvin, 1962
Yaşamı
1962 Artvin Yusufeli doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini kendi memleketinde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. İstanbul Marmara Ünv. İlahiyat Fakültesi'nde Hadis dalında yüksek lisans yaptı. 1984'ten bu yana basın alanında çalışmaktadır. Bu alanda çalışmaya ilk olarak İslam mecmuasının Dış Haberler sorumlusu olarak görev yapmakla başladı. Daha sonra Altınoluk dergisine geçerek bu derginin "İslam Dünyası" bölümünü hazırladı. Bu dergide çalıştığı sırada Erkam Yayınları'nın editörlüğünü yaptığı gibi haftalık Vahdet gazetesinin de Dış Haberler bölümünü hazırlıyor ve bu gazeteye İslam dünyasıyla ilgili yazılar yazıyordu. Ekim 1996 - Ekim 2000 arasında dört yıl süreyle (48 sayı) aylık Vahdet dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Şimdiye kadar birçok periyodik yayın organında genelde dış politikayla, özelde İslam dünyasıyla ve Filistin davasıyla ilgili yazıları neşredilen Ahmet Varol'un, Yeni Akit gazetesinde İslâm dünyasındaki gelişmelerle ilgili haftada üç gün makaleleri yayınlanıyor. Aylık Ribat, Vuslat ve Davet Mektebi dergilerinde düzenli, bunların dışında değişik İslami yayın organlarında farklı zamanlarda İslam dünyasındaki gelişmelerle ilgili yazıları ve Özel FM adlı radyoda da "Dünya Döndükçe" başlıklı haftalık periyodik programı yayınlanıyor.
zeynepp
Filistin Hakkında Yanılgılar'ı inceledi.
160 syf.
Filistin davası hakkında yoldan geçen birini çevirsek öne süreceği üç beş temel argüman vardır. Kitap bu argümanların tamamına tatmin edici cevaplar vermiş. Arapların sadece bir kısmının Osmanlı'ya ihanet etmesinin yükünü Filistinlilere yüklemememiz gerektiğini ve topraklarını satanların Filistin'de bile yaşamayan toprak ağaları olduğunu güzel bir dille açıklamış. Yine herkesin aklına gelen İsrail saldırılarına karşı Filistin'in meşru müdafaa yapması sonucu yahudi çocukların ölmesinin dindeki yerini de fetvalarla okuyucuya aktarmış.Filistin davası hakkında bilgilenmek isteyenler için dolu dolu ve faydalı bir kitap..
Filistin Hakkında Yanılgılar
Okuyacaklarıma Ekle
9
Aleyna
Filistin Hakkında Yanılgılar'ı inceledi.
160 syf.
·
Puan vermedi
"Siyonizm bir din değil ideolojidir.Özetle tanımlamak gerekirse: Dünyanın değişik yörelerine dağılmış yani diasporadaki yahudileri belli bir yere toplama ideolojisidir. Ancak kendini hitap ettiği kesimlere kabul ettirebilmek için birtakım dini temeller bulma yani inançları sömürme çabası içine girmiştir. Bu yüzden Kudüs'e aynı bir önem verir. Bundan dolayıdır ki adını da Kudüs'te bulunan ve kendilerinin "Siyon Dağı" adını verdikleri tepeden almıştır." Kitap Filistin meselesindeki belli konular hakkındaki yanlış anlaşılmaları ele alıyor ve madde madde,belgeler ve kanıtlar halinde bir açıklama sunuyordu.Genelde klişeleşmiş savunma cümleleri olan bu iddialar,gelip geçiştiriliyor kabul edilmese de karşı argüman sunulamadığından güncelliğini koruyordu.Tüm bu kalıp yargılara belge niteliğinde sunulur incecik bir kitap oluşu ve başlıklarının seçimiyle beğendiğim bir eser oldu. Filistin üzerinde birkaç bölümden sonra,üç din için geçmiş ve güncel konulara değiniliyor,topraklar ve bu durumun gelişimi,Osmanlı süreci,terör oluşumu iddiaları,Hamas ın genel yapısı ve kalıp yargılara cevap niteliğinde,ümmet üzerine düşen görevler üzerine ve genel bir durum değerlendirmesi gibi pek çok bölüme ayrılıyordu. Kitapta en sevdiğim noktalardan biri bölümlerde uzun uzun paylaştıkları bilgilerin üzerine bir de devamını ya da daha uzun ve ayrıntılı halde okumak isteyenler için siteler ve kaynakçalar bırakılmasıydı.Böylece kitabı bitirdiğinizde uzun bir okuma listeniz oluşmuş oluyordu. Kitabı yazarın girişte yaptığı şu cümleyle bitirmek sanıyorum kitabı okumak isteyenler için bir girizgah nitelği taşıyacaktır;Bilgi hatalarını iki kategoriye sokmak mümkündür.Birincisi:Tamamen yanlış veya eksik bilmekten kaynaklanan hatalardır.İkincisi:Çağdaş medya organlarından genellikle işgalci Siyonistlerin tercihlerinin öne çıkması sebebiyle onların tercihlerinin esas alınmasına dayanan hatalardır. Kitabı okuduğunuzda o dillere pelesenk olmuş cümleleri,sosyal medyaya farklı etkilerle yazılıp çizilenleri bu hatalar zincirlemesi hasebiyle görebilmeyi ve şuurlu olabilme adına adım atabildiğinizi hissedeceksiniz.
Filistin Hakkında Yanılgılar
Okuyacaklarıma Ekle
10
râ
Kudüs Davamız'ı inceledi.
103 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kudüs ile ilgili hiçbir şey bilmeyen okumayan insan bile bu kitaptan her şeyi öğrenebilir. Bazı noktaları üstü kapalı anlatsa da birçok tarih ve delillerle ele alınan, kolay anlaşılan, geçmişten günümüze kadar Filistin halkının neler geçtiğini, hangi ihanetlere uğradığını, Mescid-i Aksa'nın bizim için önemi her şeyi ele alan bir kitap.
Kudüs Davamız
8.7/10
· 176 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
11