M. Ali Ayyıldız

M. Ali Ayyıldız

YazarDerleyenÇevirmenEditör
9.0/10
41 Kişi
·
156
Okunma
·
0
Beğeni
·
299
Gösterim
Adı:
M. Ali Ayyıldız
Unvan:
Yazar
Çoban su kenarında koyunları otlakırken, bir ağacın altında bikini ile
güneşlenen fransız turisti görmüş, adam zaten dağda ve abaza,
dayanamamış kadına tecavüz etmiş. Ama ne tecavüz defalarca ve satlerce...

Fransız turist soluğu jandarma da almış. Jandarma çobanı yakalamış,
getirmişler karakola ifadesin alıyorlamış. Fransız turist demiş ki: "Böyle
bir erkek ben asla görmedim, şikayetci değilim ama benimle birlikte
Fransaya gelirse"..

Adam demiş"Ben nasıl gelirim, koyunlar var, çoluk çocuk var, gelemem"
Kadın ısrar ediyormuş, gelmezse hapse atacaklar.
Adam sonuda demiş ki; "Benim bir kardeşim var, o bekar onu alıp götür"
Fransız turist sormuş; "O da senin gibi mi? yani güçlü kuvvetli erkek
mi?"
Çoban "Valla bilmiyorum ama 2 sene evvel bir ayıya tecavüz etmişti, ayı
2 senedir hala bal getirir
104 syf.
Kitabın huzur verici olması, benim kitabı okumam için başlıca bir nedendi. Kitabın konusu, yetimhanede kalan öksüz, yetim, ve bakıma muhtaç çocukların günlük yaşantısı. Günlük ve sıradan bir kitap olsa bile, çocukların yaşadıkları şeyler, vicdanları ile yarışları, birbirlerine olan yardımları ve tabii ki yetimhanenin sahibi Mrs Jo ile Mr Bhaer'ın sevgi dolu, sabırlı yüreklerini okumak, anlamak benim için çok büyük bir zevkti. Her kitapta olduğu gibi, kitabın yüreğini okşadım ve ayrı bir tat aldım. Hayırlı okumalar, ve mutlu tatiller dileğiyle. :)
640 syf.
·Beğendi·10/10
Fıkralar adlı kitabını gerçekten de beğenerek okudum. Her bir fıkrası eğlenceli ve öğüt verici nitelikte. Her bir fıkraya ayrı ayrı güldüm okurken doğrusu. Okumayanlara tavsiye ederim.. Keyifli okumalar :)
%6 (5/87)
·4/10
Bilmiyorum belki sabırsızım.
Kitabı yarım bıraktım daha ilk sayfalardaydım ve sanki kitapta beni boğan birşey oldu. Adını pek hatırlamıyorum ama işte yok son parayı votkaya verme, 20 köpek alma. Beni sıktı nedense. Elbet güzel bir kitaptır yani ilerlesem belki farkına varabilirdim ama devam edemedim...
152 syf.
·Puan vermedi
Yayınevinin hatalarından dolayı okurken bunalıp arada bıraksam da kitap müthişti; her cümlenin, kelimenin altını çizmek istedim. Okurken Atatürk'ün bu kitabı neden okul müfredatlarına koymak istediğini daha iyi anladım. Günümüzdeki her gencin okuması gereken bir kitap, yol rehberi yapılması gereken bir eser.
104 syf.
·Beğendi·10/10
Küçük kadınlar güzel bir klasikti küçük erkeklerde güzel fakat...daha konunun sürükleyici olmasını beklerdim part2 gibi olmuş tavsiye ederim
160 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Sizi içine sürükşeyen ve çeken bir kitap. İçinde her türlü olaylar var ama nedense yurdun uarıso kız nanı erkek zannetrimden okuduktuktan sonra anladım
152 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Halkın Sağlığını Koruyan Doktor adlı bölüm ve Satılmış Yazar bölümün son kısımlarında Mihail Bulgakov ve onun eseri "Bir Köy Doktorunun Anıları"yla ilgili kitabın orjinalinde bulunmayan kısımları inceleyebilirsiniz. Ayrıca halkın ve dönemin kitap çıktıktan sonraki durumuyla ve düzeni nasıl değistirdigiyle ilgili bilgi edinebilirsiniz. Grigory Petrov sayesinde Mihail Bulgakov'a duyulan minneti o dönemin halkının dilinden rahatlıkla duyabilirsiniz. Kitaplar arasındaki bağlantı pekistirildiginde gerçekten çok mantıklı ve verimli bir tablo ortaya çıkıyor. Bunu keşfetmenizi öneririm. Teşekkürler.
104 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Çocukken beni çok etkileyen, duygulandıran, insana önemli şeyler katan, düşündüren, hayattaki sıkıntıları gösteren etkili kitaplardan biri.
152 syf.
·8/10
Bir ülke bir adam ve arkasından gelen nice insanlar. Kitap insanlara Finlandiya’da yaşama isteği getiriyor. İnsanların tüm arzusunu bir insanın ülkeden halktan ne beklediğini anlatan az ve öz şekilde yazılmış bir kitaptır.
152 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Beyaz zambaklar ülkesinde kitabı, okuduğum ilk sayfadan itibaren beni etkiledi. Petrov akıcı bir dil ve olay örgüsü geliştirmiş. Bir ülkenin sömürge altındayken bile kalkınmasının mümkün olabileceğini gösteriyor. Finlandiya nin gelişim ve kalkınma sürecinden ve bu süreçte önemli rol oynayan kişilerin gösterdiği çabadan bahsediyor.

Atatürk'ün askeri okullarda muhakkak okutulmasını istediği bu kitap aynı zamanda onun düşüncelerini de aktarıyor bize.

Keşke bu kitabı herkese okutabilsek ve özümseyebilsek. Keşke herkes bu farkındalığa sahip olsa da yaşadığımız şu dünya daha anlamlı , daha yaşanabilir hale gelse...

Yazarın biyografisi

Adı:
M. Ali Ayyıldız
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 156 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 48 okur okuyacak.