M. Asım Köksal

M. Asım Köksal

YazarÇevirmen
9.0/10
204 Kişi
·
600
Okunma
·
102
Beğeni
·
3.953
Gösterim
Adı:
M. Asım Köksal
Tam adı:
Mustafa Asım Köksal
Unvan:
İslam Tarihi yazarı, şair, mutasavvıf.
Doğum:
Kayseri, 1913
Ölüm:
28 Kasım 1998
1913 yılında Kayserinin Develi ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Develi Numune Mektebinde gördü. Kayseri ulemasından develi müftüsü İzzet Efendiden medrese usulune göre Mukadimat-ı Ulum eğitimi aldı.rnrnSonra Ankaraya geldi ve kendi çabalarıyla bilgi ve görgüsünü artırdı. Ankara’da bulunduğu sıralarda Kerkük ulemasından Muhammed Efendinin öğrencisi oldu.rnrnİskilipli İbrahim Ethem’den tasavvuf terbiyesi alan Asım Köksal, aynı kişiden icazet aldı. 1933 senesinde Diyanet İşleri Başkanlığında memuriyete başladı ve 31 yıl boyunca üst kurullarda çeşitli vazifelerde bulundu.1964 senesinde İslam Tarihi adlı eserini yazabilmek için emekli oldu.rnrnBu güne kadar kaleme aldığı eserler şunlardır.İslam Tarihi-Hz Muhammed Aleyhisselam ve İslamiyet(18 cilt) Hz.Hüseyin ve Kerbela Faciası, Peygamberler Tarihi, Gençlere Din Klavuzu, Tevbe, Reddiye (Caetaninin islam tarihine reddiye) Peygamberler (manzum) Peygamberimiz (manzum bir siret) Sohbetler, Armağan, Ezanlar, Bir Amerikalının 23 sorusuna cevap,Türkçe ezan meselesi, Şeyh Beddettin (basılmamıştır) Şeyh Ahmed Kuddusi-hayatı, mesleği, üstün kişiliği ve eserleri, İslam İlmihali.rnrnM.Asım KÖKSAL,18 ciltlik İslam Tarihi eseriyle 1983 yılında Pakistan siret ödülünü kazanmış, 1995 yılında Türkiye yazarlar birliği tarafından Yılın Kültür adamı seçilmiştir. Büyük İslam Alimi Mustafa Asım Köksal 28 Kasım 1998 tarihinde öldü.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Kerbelâ nasıl anlatılır ki kelimelerin kifayetsiz kaldığı tarihin gördüğü en büyük zulüm ve ihanetlerden biridir. Mustafa Asım Köksal'ın akıcı anlatımıyla tarihin en büyük zulümlerinden biri olan kerbelâ olayını bütün yönleriyle okuyucularına aktarıyor.

""Ehli kûfe bi vefa" kufe halkı vefasızdır. Peygamber efendimiz torunları hz.Hasan ve hz.Hüseyin için "Onlar cennet gençlerinin efendileridir." Diye söz etmiştir.

Bir halife düşünün peygamber torununu öldürmek için emir veriyor. Bir Halife düşünün bütün gününü oruç tutarak geçirir, orucunu da şarapla açardı. Bu kitabı Kerbelâ olayı hakkında bilgisi eksik olan ve şuan müslümanların düştüğü düşünce ayrılıklarının sınırları bu olaylardan sonra kesinleşiyor. Bu kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum.
368 syf.
Yazdım yazdım ama olmadı. Ne yazsam bu acıyı bu vefasızlığı tarif etmeye yetmedi, kabiliyetim yoktu zaten kabiliyet de yetirilemezdi.
Hz. Hüseyin'in kerbelâda şehit edilmesi her yıl bil hassa muharrem ayında ümmetçe yasını tuttuğumuz, hicran ve hüznümüzün doruk noktaya ulaştığı dualarla yâdettiğimiz elim bir faciadır.
Peygamber efendimiz(s.a.v):
“Hüse­yin bendendir, ben de Hüseyin’denim. Allah’ı seven Hüseyin’i sever. Hüseyin, torunlardan bir torundur.” buyuruyor.
Peygamber torunu olması tabiki çok önemli lâkin rabbim Allah'dır diyen, Allah'ın sevgili bir kuluna, sırf hilafet namına, nasıl bir anlayışla ve gözü dönmüşlükle nasıl kıydınız. Elinize ne geçeceğini umdunuz. İnandım dediğiniz rabbimizin karşısına hangi yüzle çıkmayı hayal ettiniz.
Kurmak istediğiniz dünyada kime ne miras bıraktınız acıdan başka..

Hz. Hüseyin'in, Küfe Süvarilerine hitabinda:
"Ey insanlar! Resûlullâh Aleyhisselâm buyurmuştur ki: Kim, zâlim bir sultanın, Allah'ın haram kıldığını helallaştırmak istediğini, Allah'ın ahdini bozduğunu, Resûlullâh'ın Sünnetine muhalif olarak Allah'ın kullarına düşmanlık ettiğini ve günah işlediğini görür de, onu, fiille veya sözle değiştirmeğe çalışmazsa, Allah'ın, zâlim sultanı sokacağı yere (Cehenneme) onu da, sokması üzerine düşen bir hakdır!"

Ahlarımız ki ne ahtır yarı yolda bırakanlara..
Kerbalâ mirastır Hz. Hüseyin'den geride kalanlara..
Selam olsun varsa o mirasa sahip çıkanlara..
690 syf.
·56 günde·9/10
Nerdeyse verilen bütün bilgilerin altında kaynak gösterilmiş.Tartışmlara açık yerleri, karısıklığı önlemek için kaçınmaya çalışılmış. Bu kitabı okuduktan sonra bilmediğim en az 20 kelimeyi kelime hazneme aldım.Kuranda gecen kıssaları beride pek anlayamazken bundan sonra daha rahat anlayacağıma eminim..
690 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kitabı ilk elime aldığımda nasıl bitecek diye düşünüyorsun ama öyle güzel ve sade bir dil kullanılmış ki akip gidiyor ve Kuranı Kerim de yer alan peygamberlerden bahs ediyor ama Hz.Muhammed (s.a.s) hayatından bahs etmiyor
690 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Bazı peygamberlerin hayatını ele alan bu eser,iki cildi tek bir kitapta ele almış olup, dili gayet akıcı ve anlaşılırdır.
Bu eseri okuyacak olanlara tavsiyem ise okuduğunuz peygamberin hayatını youtube üzerinden " Muhammed Emin Yıldırım'ın Siret-i Enbiya " videolarını izleyerek okursanız size daha çok faydası olacaktır...
690 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Allahu Tealanın yer yüzüne yol gösterici, elçi, haberci olarak gönderdiği peygamberler.... Onların bu yolculukta ki yaşamları, nasihatler... Akıcı sade bir dille yazılmış hemen herkesin evinde ve kütüphanesinde olması okuması gereken bir eser...
690 syf.
·Beğendi·10/10
Merhaba :)Siyere merakli olan ya da okumak isteyen arkadaşlara kesinlikle öneriyorum.Bilhassa (DIB)yayınını tavsiye ederim. Üstad Asım hocanın kitapları kesinlikle güvenilir ve bilgiler oldukça doyurucu bu güzel eserini mutlaka okumalısınız. Kitabın sayfalarına bakmayın inanın oldukça dili sade ve okumaya dalıyorsunuz sürüklüyor.Ramazan ayinda okumaya baslamistim sonra devami geldi iki cildi okumak nasip oldu cok şükür .Her bilginin kaynağının olması beni mutlu etmisti.Ilahiyat fakültelerinde okunmasını isterdim açıkçası.İki cildin bir arada olduğu bu eserde Peygamberlerin soyları, hayat ve şahsiyetleri, üstün kişilikleri, gönderildikleri kavimlere neler tebliğ ettikleri, nasıl karşılandıkları, kavimlerinin tutum ve davranışlarına göre ne gibi akibetlere uğradıkları mevzularına temas edilmiş daha çok.Peygamberimiz sav hayatı yer almıyor bu eserde fakat kendisinin bir çok eseri var bu konuda bakabilirsiniz ;
M.Asim Köksal(Aşkın diliyle Hz.Muhammed)
M.Asim Köksal (Hz.Muhammedi Hissetmek Efendimizin sav yolu ve daveti )
Islam tarihi büyük boy (8.cilt ve diğer ciltler)

KITAPTAN BAZI ALINTILAR;

Âdem Aleyhisselâmın yaratıldığı ve Cennete konulduğu gün, Cuma günü idi.(syf/32)

Âdem Aleyhisselâmın, demirden ilk yapıp kullandığı şey, bıçak oldu.(syf/38)

Nuh Aleyhisselâm, marangozdu.(syf/94)

Bu konuda kitapta şu kısım beni çok etkiledi;
Nuh Aleyhisselâm, kamıştan bir kulübe edinmişti."Keşke, bundan daha sağlam bir ev yapsaydın?" denilince:
"Ölecek bir kimse için, bu bile çok!" demiştir.
(Oysa biz residans binalara doymuyoruz malesef)

Allah'ın şereflendirdiği üç dağ:
Cûdi Dağını, Nuh Aleyhisselâm ile,
Tur-i Seynâ Dağını, Musa Aleyhisselâm ile,
Hırâ(Nur) Dağını, Muhammed Aleyhisselâm ile şereflendirdi.(syf=102)

"Ben, taşan kederimi ve üzüntümü, yalnız Allâha şikayet ve arz ederim!"(syf/268)

Hz Lokman oğluna şöyle dedi :
...çünkü Allah yeri, göğün yağmuru ile dirilttiği gibi kalpleri de hikmet nuru ile diriltir.
(syf/235 cilt2)

Cennete Fidan dikmek
İbrahim Aleyhisselâm, Peygamberimiz Aleyhisselâma:
"Ümmetine benden selam söyle! Onlara, emret!
Haber ver de, Cennet'e fidan dikmeyi çoğaltsınlar! Çünkü, Cennet'in toprağı güzel, suyu tatlı, arzı geniş ve düzlüktür." dedi.
Peygamberimiz Aleyhisselâm:
"Cennet'e dikilecek fidan nedir?" diye sordu.
İbrahim Aleyhisselâm,
"Sübhanallahi velhamdü lillahi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber, Lâ havle velâ kuvvete illâ billah'tır." dedi.(syf/229)

Şu kısmı ilk defa duydum mesela;
Firavunun Allah'ı okla vurmaya kalkışı
Firavun, yapılan yüksek kulenin üzerine çıktı. Kendisine, bir yay getirilmesini emretti.
Semaya doğru nişan alıp ok attı.
Ok, kana bulaşmış olarak ona geri çevrildi. Bunun üzerine, Firavun:
"Ben, Musa'nın İlahı'nı öldürdüm!" dedi.(syf=46)

Resûlullah Aleyhisselam
"Dinimizde ahde vefasızlık yoktur." buyurdu.

#Bu güzel eseri ve daha nice eserleri Islam dünyasına kazandıran M.Asim Köksal hocadan rabbim razı olsun teşekkürü borç bilirim.#
Sizlere iyi okumalar selametle:)

KİTAPLARI ALIN OKUYUN OKUTUN KUTUPHANENIZI BEYNINIZI KALBINIZI AYDINLATIN:)
400 syf.
·10/10
Okuduğum kitaplar içerisinde en zorlanarak okuduğum hüznü, acıyı, ızdırabı içerisinde barındıran bir kitaptı. İslam alemini derinden sarsmış, kabuk bağlamayan bir yara olmuştur Kerbela faciası. Keşke bunların hiçbiri yaşanmasaymış. Lakin bir kader ve Takdir-i İlahi diyelim. Her ne kadar sorumluları belalarını bulmuşlarsa da Hz. Hüseyin tarafından Allah'a havale edilmişlerdir.
690 syf.
·8/10
Peygamberler tarihi gibi kesin bilgiye ulaşmanın zor ve kısıtlı olduğu bir konuda, hemen hemen her cümle için kaynak gösteren bir eser olması itibariyle, şiddetle tavsiye edebileceğim, kayda değer ve ufuk açıcı bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
M. Asım Köksal
Tam adı:
Mustafa Asım Köksal
Unvan:
İslam Tarihi yazarı, şair, mutasavvıf.
Doğum:
Kayseri, 1913
Ölüm:
28 Kasım 1998
1913 yılında Kayserinin Develi ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Develi Numune Mektebinde gördü. Kayseri ulemasından develi müftüsü İzzet Efendiden medrese usulune göre Mukadimat-ı Ulum eğitimi aldı.rnrnSonra Ankaraya geldi ve kendi çabalarıyla bilgi ve görgüsünü artırdı. Ankara’da bulunduğu sıralarda Kerkük ulemasından Muhammed Efendinin öğrencisi oldu.rnrnİskilipli İbrahim Ethem’den tasavvuf terbiyesi alan Asım Köksal, aynı kişiden icazet aldı. 1933 senesinde Diyanet İşleri Başkanlığında memuriyete başladı ve 31 yıl boyunca üst kurullarda çeşitli vazifelerde bulundu.1964 senesinde İslam Tarihi adlı eserini yazabilmek için emekli oldu.rnrnBu güne kadar kaleme aldığı eserler şunlardır.İslam Tarihi-Hz Muhammed Aleyhisselam ve İslamiyet(18 cilt) Hz.Hüseyin ve Kerbela Faciası, Peygamberler Tarihi, Gençlere Din Klavuzu, Tevbe, Reddiye (Caetaninin islam tarihine reddiye) Peygamberler (manzum) Peygamberimiz (manzum bir siret) Sohbetler, Armağan, Ezanlar, Bir Amerikalının 23 sorusuna cevap,Türkçe ezan meselesi, Şeyh Beddettin (basılmamıştır) Şeyh Ahmed Kuddusi-hayatı, mesleği, üstün kişiliği ve eserleri, İslam İlmihali.rnrnM.Asım KÖKSAL,18 ciltlik İslam Tarihi eseriyle 1983 yılında Pakistan siret ödülünü kazanmış, 1995 yılında Türkiye yazarlar birliği tarafından Yılın Kültür adamı seçilmiştir. Büyük İslam Alimi Mustafa Asım Köksal 28 Kasım 1998 tarihinde öldü.

Yazar istatistikleri

  • 102 okur beğendi.
  • 600 okur okudu.
  • 158 okur okuyor.
  • 432 okur okuyacak.
  • 24 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları