1000Kitap Logosu
M. Asım Köksal
M. Asım Köksal
M. Asım Köksal

M. Asım Köksal

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
9.3
372 Kişi
1.148
Okunma
166
Beğeni
5,3bin
Gösterim
Tam adı
Mustafa Asım Köksal
Unvan
İslam Tarihi Yazarı, Şair, Mutasavvıf, Çevirmen
Doğum
Kayseri, Türkiye, 1913
Ölüm
Ankara, Türkiye, 28 Kasım 1998
Yaşamı
1913 yılında Kayseri’nin Develi ilçesinde doğdu. Babası Hafız Mehmed Edip Efendi, Annesi Döne Hanım’dır. Babası 1914’te çalışmak için Arjantin’e gidip 22 yıl boyunca dönmediği için babasını görmeden büyüdü. İlköğrenimini 1927’de Develi Numune Mektebi’nde tamamladı. Çeşitli engeller yüzünden resmi öğrenime devam etme fırsatı bulamadı[1] 1933 yılına kadar Kayseri Ulemasından Develi Müftüsü İzzet Efendi'den medrese usulüne göre ”Mukaddimat-ı Ulum” (ilimlere giriş) eğitimi aldı. 1927’de Safahat’tan etkilenerek dini manzumeler yazmaya başladı. 1928-1930 arasında Develi Ticaret ve Sanayi Odası Başkatibi olarak çalıştı. 1933 yılında Ankara’da Diyanet İşleri Başkanlığı’nda memurluğa başladı; bu kurumda 31 yıl çalıştı. Ankara'da bulunduğu sıralarda Kerkük ulemasından Muhammet Efendi’nin öğrencisi oldu. İskilipli İbrahim Etem (Gerçekoğlu)'den tasavvuf terbiyesi alan Asım Köksal, aynı kişiden icazet aldı. 1936’da Mehmet Akif’in Mısır’dan döndükten sonra İslam peygamberinin hayatı üzerine bir eser yazmak isteğini gerçekleştiremeden ölmesi üzerine onun bu isteğini yerine getirmek üzere “Peygamberimiz” adlı eseri yazdı; eser, 1944’te yayımlandı. İlk evliliğini 1936 yılında Neşadet Hanım ile yaptı ve bu evlilikten üç çocuğu dünyaya geldi. 1939 yılında manzum eseri “Armağan” ve 1946’da manzum şiirlerinden oluşan “Ezanlar” adlı kitaplarını yayınladı. 1946’da yayınladığı bir diğer eser olan “Gençlere Din Kılavuzu”, daha sonra yayımlayacağı “İslam İlmihali” adlı eserin çatısını oluşturdu. Neşadet Hanım’ın 1951 yılında ölümünden sonra ikinci evliliğini Şadan Hanım’la yaptı ve bu evlilikten dört çocuğu dünyaya geldi. 1964 senesinde İslâm Tarihi adlı eserini yazabilmek için emekli oldu. 34 yıl boyunca eserleri üzerinde çalıştı. 1950’li yıllarda Diyanet İşleri adına radyoda haftalık dini konuşmalar yaptı. İslam Tarihi kitabı Türkiye Yazarlar Birliği yönetim kurulunun kararı ve teklifi ile1983 yılında Siret'ün-Nebî Yarışmasına katıldı. Eser, “9. Milletlerarası Siret Kongresi”’nde birinci geldi. Türkiye Yazarlar Birliği, kendini 1995 yılının kültür adamı seçti. 1998 yılında Ankara’da öldü. Ankara'nın Keçiören ilçesine bağlı Bağlum semt mezarlığına defnedildi. Eserleri İslâm Tarihi - Hz. Muhammed Aleyhisselam ve İslamiyet (18 cilt) Hz. Hüseyin ve Kerbela Faciası Peygamberler Tarihi Gençlere Din Kılavuzu Tevbe Reddiye (Caetani'nin İslam tarihine reddiye) Peygamberler (manzum) Peygamberimiz (manzum bir siret) Sohbetler Armağan Ezanlar Bir Amerikalının 23 Sorusuna Cevap Türkçe Ezan Meselesi Şeyh Bedreddin (basılmamıştır) Şeyh Ahmet Kuddisi hayatı, mesleği, üstün kişiliği ve eserleri İslâm İlmihâli Ödülleri 1983 yılında 18 ciltlik İslam tarihi eseriyle "Pakistan Siret Ödülü"’nü kazandı. 1995 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın Kültür Adamı” seçildi.
Emre Bulut
Peygamberler Tarihi'yi inceledi.
690 syf.
·
17 günde
·
10/10 puan
Peygamberler
Kitabı, bence herkes kesinlikle okumalı.Kaynaklar hemen her sayfanın altında yazıyor.Kutsal Kitabımız ve Hadislerde ana kaynaklardan.Emek verilerek hazırlandığı çok aşikar.Sıralamalı bir şekilde okuyunca bazı şeyler daha net oturuyor. M. Asım Köksal İslam tarihi yazarı.Diyanet te 31 sene çalışmış. Safahat kitabından etkilenerek bu yola girmiş bir yazardır. Peygamberimiz kitabı 1936 yılında ölen Mehmet Akif Ersoy un ona bıraktığı bir istektir. İslam İlmihali onun en kıymetli eserlerindendir. Kitaba gelecek olursak : kalın karton ciltli kapağı var, ortasında yeşil renkli kitaba yapışık iplik ayraç var, kullanışlı bir kitap.Sayfası beyaz ve kaliteli kağıt.Uzun yıllar dayanır gibi görünüyor.2 ciltten oluşuyor. 1.ciltte : Nebi ve Resul kavramları, Peygamberlerin isimleri, en üstünleri, seyyid i, vahy, rüya, din, iman, kalp, mümin, tevhid akidesi gibi kavramlardan bahsediliyor başlangıç olarak.Bu kısım 26 sayfa sürüyor. Ardından Hz.Adem(a.s) den, Hz.Şuayp(a.s.) e kadar olan peygamberlerden hadis ve Kuran dışına çıkmadan mümkün olduğunca bahsediliyor. Iki cilt arasında 12 sayfalık bir renkli sayfaya basılmış önemli yerlerin fotoğraflarının olduğu bir albüm var.Icinde harita ve firavunun cesedinin fotosuda mevcut. 2.cilt ise Hz.Musa(a.s)ve Hz.Harun(a.s) den başlayarak son peygamber efendimiz Hz.Muhammed(s.a.v.) kadar anlatılıyor ama efendimizden bahsedilmiyor.Onun ayrıca okunması gerektiğine bende inanıyorum.Doğru bir yaklaşım.Hz.İsa(a.s.) de bitiyor yani.İsmini duymadığınız peygamberlere ve hayatlara şahit olacaksınız.Mesela Kalib b.Yufenna(a.s) gibi.Kitapta şaşıracagınız ibretlik konular çok fazla.Özellikle Hz.Musa(a.s) ve Firavun konusu benim şahsen dikkatimi fazlasıyla cekti.Şiddetle öneriyorum.En beğendiğim kısmı ise Hz.Hızır(.a.s) konusu gibi çok net olmayan kaynakların olmadığı kısımları girmeden bitirmesi olmuş.Kuranı Kerim ve Hadisi Şerif harici kaynak kullanmaması hoşuma gitti. Kitaba puanım 10.
Peygamberler Tarihi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
278
Taner durmaz
Peygamberler Tarihi'yi inceledi.
690 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bu kitabı ilk elime aldığımda nasıl bitecek diye düşünüyorsun ama öyle güzel ve sade bir dil kullanılmış ki akip gidiyor ve Kuranı Kerim de yer alan peygamberlerden bahs ediyor ama Hz.Muhammed (s.a.s) hayatından bahs etmiyor
Peygamberler Tarihi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
30
Büşra Sarıoğlu
Peygamberler Tarihi'yi inceledi.
690 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
#kitapyorumum #PeygamberlerTarihi #MAsımKöksal İki kısımdan oluşmuş bir kitap. Gelmiş geçmiş tüm ( Kuran'da geçen) peygamberlerden bahsediyor. 37 peygamberden bahsediyor. Ansiklopedi gibi görünsede bir kaç günde bitirdim. Yazı dili sade ve anlaşılırdı. Peygamberlerden sadece kesin olan bilgileri kaynaklarıyla birlikte belirtmektedir. Ayrıca Kuran'da hangi ayetde söylenildiği, peygamberlerin soylarından, yaşadıkları önemli hadiselere kadar bir sürü bilgiye yer vermektedir. Bu konuda merak ettikleriniz varsa okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Diyanet Vakfı Yayınlarının kitabı, kütüphanelerde mutlaka bulunuyordur. ( Ben kütüphaneden temin ettim) İlk kısmında Hz. Adem'den Şuayb a.s' ma , ikinci kısmı da Hz. Musa a.s dan Hz. İsa a.s kadar bahsediliyor.
Peygamberler Tarihi
OKUYACAKLARIMA EKLE
4