M. Eralp Ersoy

M. Eralp Ersoy

Çevirmen
8.3/10
39 Kişi
·
70
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Ben bu seriyi okurum. Yazarın oldukça eğlenceli ve bir o kadar da küstah (!) olduğunu önsöz kısmından anlıyoruz. Yazdığı karakterin ağzından yazmış bu kısmı ve son kısmı da. Daha kahramanın adını öğrenirken gülünce tamam dedim bu kitap Hakkı’nda olumlu fikirler besledim.
Alcatraz Smedry, Özgür Krallıklar ve Kütüphaneciler mücadelesinde kütüphanecilere karşı amansız (!) bir savaş veriyor. Kendisi bir dengesiz ve sakar. Neye dokunsa bozuyor. (Aynı küçüklüğüm)
Aslında yazarın her karaktere günlük hayattaki zayıflıkları güçlü göstermek için bir özellik verdiği görülüyor. Zayıflıklar bize güç verir. Mesela ihtiyarın her yere geç kalma özelliği var ve acı çekmesi gecikiyor. Ya da biri bozuyor ve kendini öldürecek silahları etkisiz hale getiriyor gibisinden.
Yazar her ne yapsa da çevirmen de oldukça iş çıkarmış. Bunu şöyle görebiliriz:
https://i.hizliresim.com/Z9vG7k.png
Cümleten keyifli okumalar, mutlu sabahlar diliyorum..
Eveeet, Game of Thrones hayranları! Sizi böyle alalım ki bu muhteşem kitabın tadını çıkarın. Benim gibi.
Kesinlikle yılın favori kitaplarından!


Serinin sadece ilk kitabını okudum. Tabii ki devam etmeye çok istekliyim ama ne zaman olur bilemiyorum. Baktım ki anlatılmamış tarih basıldı, hemen atladım tabii.

Kitap yaklaşık 300 yıllık tarihi anlatıyor. 7 Krallık nedir, nereden gelmiştir, nasıl kurulmuştur? O Demir Taht kimlere nasıl ne kadar kısmet olmuştur? Ejderhalar, devler, diğer ırklar, hatta az ucundan Ak Gezenler... Diğer krallıklar, onların iç savaşları, soyağaçları... Yakalarsanız size acaba dedirtecek ufak tefek bilgiler ki bir tanesi cidden kafamı çok kurcaladı.

Bu arada ben dizisini büyük keyifle izleyen, yeni sezonu heyecanla bekleyen bir okurum.

Sert kapaklı, şömizli ve iri bir kitap var karşınızda. Kitaba nazik davranmanızı öneririm. Heryere taşıyabileceğiniz bir kitap değil ve ağır da aynı zamanda.

Ejderhaların dünyasının ansiklopedik versiyonu diyorum ben bu kitaba. Çok sevdim! Çizimlerine bayıldım! Baskısına bayıldım. Yavaş yavaş tadını çıkara çıkara okudum.

Alınır, sevilir, arşivliktir!
Kitabın neyle ilgili olduğuna bile bakmadan sırf Sanderson yazdı diye düşünmeden okudum ve çocuk kitabı olduğunu fark ettim. Çocuk kitabı diye Sanderson kitabı boşlamamış, kurgusu, karakterleri ve farklı dünyası ile kendi farkını yine ortaya koymuş.

Olaylar baş karakter olan Alcatraz'ın ağzından çok samimi bir şekilde okura aktarılıyor ve yazar araya bolca mizahi öge de katmış. Bir çocuk kitabı olarak ortaya çok eğlenceli ve okunası bir kitap çıkmış, Sanderson'ı tebrik etmek lazım, çocuk kitabı yazmak, onları eğlendirebilecek ögeleri bulmak farklı bir zorluğa sahip olsa gerek.
Yeni bir kitap, yeni bir inceleme...
Spoiler içerir.
Alcatraz Smedry öksüz bir çocuktur. Bir şeyleri bozma sorunu sebebiyle defalarca koruyucu aile değiştirmiştir. On üçüncü yaş gününde ona ebeveynlerinden bir miras ulaşır, bir torba kum ve üzerinde ne yazdığı anlaşılamayan bir kağıt. Ancak o gün Alcatraz’ın “kazara” mutfağı yakması sebebiyle koruyucu ailesi artık onu evlerinde tutamayacaklarını bildirirler ona. Fazla zaman geçmeden de Alcatraz’dan sorumlu sosyal güvenlik görevlisi eve damlar. Alcatraz’ı her zamanki gibi kınadıktan sonra onu alması için başka bir görevli göndereceğini söyleyerek gider. Ama eli boş gitmemiştir.
Unutmadan Alcatraz'ın ve diğer karakterlerin yetenekleri vardır.
Peki bu yeteneklerin karşısında kötü Kütüphaneciler ve Karanlık Optikçiler durabilecek midir?
Harry Potter'ı anımsattı biraz değil mi? O.o
Neyse ben beğendim, size de tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar ^_^
Ormanın Çocukları, devler, Gece Nöbetçileri, Valyria. Kitap George Martin’in zihnini tarihi bir belgesele dönüştürmüş sanki. Dizide çarpıtılan, eksik bırakılan birtakım bilgiler de burada açıklığa kavuşturulmuş. Bir tür Westeros külliyatı oluşmuş. Üstelik kitapta çok güzel çizimler, ufak notlar da yer alıyor. Bir ders kitabı gibi baştan sona okumayın, merak ettiğinizi araştırmak için kullanın derim ben.
EFSANEYDİ.
Tabi ki kitabın ilk yarısı efsane üzerine efsaneydi. Diğer tanıtıcı kısımları da harikaydı ancak ben bir Targaryen destekçisi olarak tahttaki kralları/kraliçeleri ismen değil de daha yakından tanımak istemiştim. Aynı zamanda çok güzel bir doğum günü hediyesi olan bu kitap, aslında serinin istenilen kitabından sonra okunabilir. Ve ben de ara sıra açıp istediğim bölümü okuyacağımı, kitaplığımdaki diğer kitaplar gibi tozlanacağını sanmıyorum.
Dikkat spoiler içerir.
Alcatraz Smedry, sürekli farklı ailelere evlatlık verilen bir çocuktur ve nedense elini attığı her şey bozulmaktadır. 13 yaşına girdiği gün hiç görmediği babasından bir torba kum miras olarak gelir ama sosyal güvenlik sorumlusu bayan Fletcher onu çalar. O gün büyükbabası Leawenworth ile tanışır ve hayatı tamamen değişir. Kendisi yetenekli bir Optikçidir ve kütüphaneciler o kumu kullanarak çok tehlikeli bir mercek yapmak istemektedir. Bütün dünyayı kandıran kütüphaneciler büyükbaba Smedry'nin de peşindedir. Kumu geri almak için yola çıkan Alcatraz bu arada kuzeni Şarkı, ajan Quentin ve savaşçı kız Bastille ile tanışır. Bu ekip merkez kütüphaneye girer ve başlarına bela yağmaya başlar. Ama Alcatraz yavaş yavaş yeteneğini kontrol etmeye başlamıştır. Acaba karanlık kütüphaneciler ile olan bu savaşı kazanabilecek midir? Kumlara ne olmuştur ve kadim dili okumasına yardımcı olabilecek midir? Bayan Fletcher aslında kimdir? Büyükbaba Smedry, Alcatraz'a kol kanat gerecek midir? Bundan sonra neler olacaktır? Keyifle soluksuz okunan bir roman.
Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde anlatılan taht kavgalarından yüzyıllar öncesindeki tarihi öğrenebileceğiniz bir çeşit serinin ansiklopedisi. Haneler ne zaman kuruldu, nereden geldi ve tarih öncesi savaşlar, kıtalar nasıl oluştu? Sorularına yanıt bulacağınız bu muazzam büyüklükteki evrenin hoş çizimlerle belleğinizde daha kolay canlanmasına yardımcı bir kaynak. Ejderhaları merak etmiyor musunuz? Neden türleri tükendi? Yanıtları bu kitapta.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 70 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 106 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.