M. Kadir Savaş

M. Kadir Savaş

Çevirmen
7.9/10
25 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
44
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
332 syf.
·8 günde
Klasikler boşuna klasik olmamışlar. Fazlasıyla hakediyorlar her çağda yaşamayı.
Kurgu mükemmel, anlatım içten samimi ve akıcı. Daha ne istenirki bir kitaptan. Büyük umutlar, büyük yıkımlar. Keyifli okumalar.
332 syf.
·3 günde·10/10
Yetim ve öksüz olan, huysuz ablası ve maden işçisi eniştesi Joe ile birlikte yaşayan Pip, bir gün kaçak bir mahkuma yardım eder ve yaşamı hiç ummayacağı şekilde değişir. Estella adında bir kıza aşık olan Pip, fakir yaşamından kurtulmak ister.
Kitapta 19. yüzyıl İngiltere'sindeki maden işçilerinin çok çalışıp az kazanması, köylü ve kentli arasındaki farklar, ayrımcılık gözler önüne çarpıyor.
Pip'in yaşamının anlatıldığı ve büyük umutlarının boşa çıktığı bu kitap beni çok etkiledi. Kesinlikle okunması gereken klasik bir eser.
332 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Çocukluğuma dair en büyük şaşkınlığımı İki Şehrin Hikâyesi'ni okurken yaşamıştım. Tamamen beklenmedikti! Keza bundan sebep o gün bugündür Dickens'ı ayrı severim.

Büyük Umutlar uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. Farklı bir basımda bir daha okuyacağıma da eminim. Morpa Kültür Yayınları bir hayli imla hatası içermekteydi. Kitabı merak ettiğim için devam ettim diyebiliriz.

Günümüzde Dickens'ın tarzı birçokları tarafından taklit edilmeye çalışıyor. Okuma sırasında en çok fark ettiğim detay buydu. Dickens ilahi tesadüfleri ve ipuçları bırakmayı gerçekten seven bir yazar bana kalırsa. Bu eserde bu gibi birçok unsurla dolup taşmaktaydı. Okurken tetikte kalmanızı sağlayacak bu kitapta kendinizi insani duygularla cebelleşirken bulacaksınız. Haklı ya da haksız aramayı bıraktığımızda daha net görebileceğimiz bir kurgu örgüsü var. Ama bir yandan da Dickens'a ait bu evrende her karaktere dağıtılmış bir adalet parçası var. Eski usule uygun, tadına doyulmayan ve asla taklit edilemeyecek naiflikte olan bu kitabı keyifle okumanız dileğiyle.
332 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Herkese Merhabalar.☆
Spoi vermeden bilgilendirmek istiyorum sizi. Bu benim için biraz güç olsa da...:))

Dickens'ın okuduğum ilk kitabı olmasının yanı sıra 1993 yılı basımıyla birlikte çok başarılı bulduğum, küçük ayrıntılar ve bir kaç cümle bütününün anlamsızlığı dışında çok başarılı bir şekilde çevrilmiş bir eser olarak buldum.

Yoksullukla yaşayan ve gençliğinin bolluğu içinde ruh değişimleri geçiren kahramanımız Pip'in ruhsal çözümlemeleri ve asıl gayenin içe dönük olduğunu belirten, çalışmaya ve kendi azmine inanması gerektiğini çözümleyen bir yaşantı. Acı, pişmanlık, toplumsal eleştirileri bir arada tutan bir bütünsellik içerir.
Böylece yazar neye yönelmemiz gerektiğini ince olay örgüleriyle başarılı bir biçimde yansıtmıştır.

Sevgiyle okumanızı diliyorum♡☆
Kitqp edebiyat üzerine yaaılmıştır büyük umudu olan insanların okuyacağı türden kitaptır ben okuyacağım daha okumadım kcledkkeldktldleldkfkdlslsldkkddldldkkfkfleşwşsösmcksmslslwlelelflfmrlödlslamakxlslakwlskckleeld