Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

M. Mukadder Yakupoğlu

M. Mukadder YakupoğluVaroluş, Ahlâk ve Ölüm yazarı
Yazar
Çevirmen
5.3/10
3 Kişi
10
Okunma
9
Beğeni
1.949
Görüntülenme

Hakkında

Yazar ve çevirmen. 1 Şubat 1951, Giresun doğumlu. Tam adı Mehmet Mukadder Yakupoğlu'dur. Galatasaray Lisesi (1970) ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1974) mezunu.
Tam adı:
Mehmet Mukadder Yakupoğlu, Mukadder Yakupoğlu
Unvan:
Türk Yazar, Çevirmen
Doğum:
Giresun, Türkiye, 1 Şubat 1951

Okurlar

9 okur beğendi.
10 okur okudu.
1 okur okuyor.
15 okur okuyacak.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
“İnsanlık tarihi eksik varoluşun ve bu nedenle yok oluşun tarihidir.”
Sayfa 31 - Doğu Batı
Reklam
Politikacı bireyselliği, yalnızlığı her koşulda reddeden kişidir. Yalnız yolculukların derinliklerine hiç giremediği için yüzeysellikler içinde bunalır ve tek renkli çıkış olan oyunculuğu benimser.
Sayfa 86 - Doğu Batı Yayınları (2.Baskı)Kitabı okudu
Yaşamı aşan bir gücün varlığını gösteren en önemli belirti, yaşamın sonluluğudur. Sonlu bir oluşumun mümkün olması, sonsuz bir devinimin varlığını zorunlu kılmaktadır. Sonsuzluk ölümsüzlük demek değildir. Ölümün bir son değil bir yinelenme olması, sonsuz varoluş deviniminin doğrudan bir sonucudur.
Sayfa 13 - Doğu Batı Yayınları (2.Baskı)Kitabı okudu
Devlet yaşamı sürdürebilmenin ön koşuludur, insanlar her an birbirlerini öldürebilirler. Bu öldürme işlemi gruplaşmalar yoluyla daha yoğun ve yaygın bir boyut kazanmaktadır. Bir grup insan aralarında anlaşarak diğer bir grubu tamamen yok edebilmektedir. İnsan türü bu vahşet ortamından kurtulabilmek için devleti yaratmıştır. Devlet savaş dışında egemenliği altındaki insanları öldürülme tehlikesinden uzak tutmaktadır. Devlet bu işlevini yerine getirmek için asker ve polisleri ile devasa bir şiddet aygıtı haline gelmiştir. Devlet, yığınların devleti olduğundan bireyler için mutlak bir tehlikedir.
Sayfa 64
Henüz kayıt yok
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
142 syf.
9/10 puan verdi
·
8 günde okudu
Kierkegaard, Bergson, Simone Weil, Bataille ve diğerleri. Eserlerini okudunuz ya da en azından duydunuz. Ufak puntolarla yazılan bir not vardır: Çeviren. Evet, birçoğunda bu ismi gördünüz ve dikkatinizden kaçtı. M. Mukadder Yakupoğlu. Çevirileri dışında derleme ve kendi kaleminden dökülen eserleri de mevcut. Elinizdeki onlardan biri. Varoluş, Ahlak ve Ölüm başlığı altındaki alt başlıklarla bu kavramlara ve bu kavramların tali yollarına adımlıyoruz onunla. • Açık bir bilinçle okunması gereken eser. Her cümle üzerinde uzun uzun düşünülesi cinsten. Okurken aklıma çokça Nietzsche’nin Zerdüşt’ü geldi. O da benim açımdan zor ve dikkatle okunması gereken bir eserdi. • Varoluşla başlayıp varoluşun birey, dil, depresyon, devlet ve yapılarla ilişkisini; ahlakla devam edip ahlakın ölüm, şiddet, arzu ve umutsuzlukla bağıntılarını irdeleyecek. Fazlasıyla faydalı olacağını düşünüyorum. Buyurun.
Varoluş, Ahlâk ve Ölüm
Varoluş, Ahlâk ve ÖlümM. Mukadder Yakupoğlu · Doğu Batı Yayınları · 20218 okunma