M. Olgay Söyler

M. Olgay Söyler

Yazar
8.8/10
5 Kişi
·
5
Okunma
·
1
Beğeni
·
8
Gösterim
Adı:
M. Olgay Söyler
Tam adı:
Mehmet Olgay Söyler
Unvan:
Türk Tarihçi ve Yazar
"Yazılı metin asla sözlü kültürün kattığı havayı, destan anlatıcısının, akının, jıravın, bahşının verdiği havayı veremiyordu..."

*Akın: Kırgız sözlü gelenek anlayışı
*Jırav: Kazakistan sözlü gelenek anlayışı
*Bahşı: Halk ozanı
"Şamanlık eğitimle kazanılabilecek bir yetenek olarak değil; insanların kaderinde olan ve kaçamayacakları bir mecburiyet olarak kabul edilir."
“Şamandan evliyaya, ozandan destana uzanan yolculukta; şaman ve evliyayı saygın hâle getiren; etrafında oluşan mitoloji ve epik anlatılar; İslam dininin yaygınlaşması ile menkıbe olarak anılacak bu anlatıların oluşmasında anlatı kahramanının bey olması (dini önder yahut aşiret beyi) ve anlatıcının keramet motiflerini de içermesidir.”
144 syf.
·Beğendi·7/10
Anadolu'nun Kronikleri
24.02.2020
Anadolu'nun epik dünyasına dair birçok karakter ve olayı okuyacağınız küçük hacmine rağmen oldukça keyifli bir çalışma.
Ahmet Yesevi,Türk dili konuşan halklar arasında ilk Türk tarikatını kuran kişidir.Piri Aslan Baba'dır. .
Sayı itibariyle ve hacimleriyle dünyanın en zengin,en yaygın epik destan geleneği Türk destanı epik destan geleneğidir.
. Danişmendnâme:Anadolu'da yazılan ilk kahramanlık destanı .
Kaligra : Yedi başlı ejderha .
.
Yazım hataları : 30-113-115.Syf.
144 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Anadolu’nun Kronikleri, son zamanlarda en keyifle okuduğum kitaplardan biri oldu. Yazarın sohbet havasında yazması, konuyla ilgili önemli bilgileri fazla ayrıntıya girmeden vermesi kitabı sıkıcılıktan ve monotonluktan kurtarmış. Yine yazarın bahsettiği konularla/eserlerle/şahıslarla alakalı birçok farklı kaynaktan yararlanmış olması, bu kaynakları hem dipnotta hem de kitabın sonundaki “Bibliyografya” kısmında göstermesi çok faydalı olmuş. İslam öncesi ve sonrasını karşılaştırmalı olarak incelemesi ve anlatıların yanında anlatıcılara da değinilmesi anlaşılırlığı artıran önemli noktalardan biri olarak göze çarpıyor. Son kısımda Efrumiye üzerinden alp özelliği gösteren bir kadın kahramanın destanlarda karşımıza ne şekilde çıkabileceğinin örneği verilmiş; destanlarda kadının sosyal ve siyasî meselelerde ne kadar aktif olduğunun bir örneği sunulmuş.
Benim için en güzel araştırma/inceleme kitabı, beni başka kitapları da okumaya sevk eden, öteki kitaplar için merak uyandıran kitaptır. Anadolu’nun Kronikleri tam olarak böyle bir çalışmaydı. İçerisinde hem daha önceden bildiğim hem de yeni duyduğum anlatılarla karşılaştığım, hem bir an evvel bitsin hem de hiç bitmesin istediğim bir kitaptı. Yazara, çalışmasında geniş bir kaynakça kullandığı, titiz bir çalışmaya imza attığı ve bu çalışmasını okurla buluşturduğu için teşekkür ediyorum.
Bu kitabı okumama vesile olan Oğuzhan Saygılı hocama da ayrıca teşekkür ederim.
#kitapşuuru

Yazarın biyografisi

Adı:
M. Olgay Söyler
Tam adı:
Mehmet Olgay Söyler
Unvan:
Türk Tarihçi ve Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 5 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.