M. Önay, Ş. Önay

M. Önay, Ş. Önay

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
100 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
https://youtu.be/kuQgy4EmLs8 (Radyo Tiyatrosu linki)

Goethe‘nin 1774 yılında ilk kez sahneye koyulan, 5 perdelik Dram’ı. Sturm und Drang- Coşumculuk/ Coşkunluk akımı dönemi eserlerindendir. Sturm und Drang, Aydınlanma (Aufklaerung) düşüncesine karşı, yani us’a karşı, yeni bir insan ve sanat görüşü getirmiştir. Bu görüş, us’un tek vücuttaki insanını duygu ve deha ile tek tek bireyler halinde sunar bize. Coşkunluk akımı, birbirine benzemeyen insanları, her insanın ayrı bir birey olduğunu, birey olarak kendilerine has özellikler geliştirdikçe de özgürleşeceklerini savunur. Deha çağı, dahi sanatçının us’u aşması yolunda başlamış, özgürlük ve dahi sanatçı birbirine bağlanmıştır bu sanat akımında.

[içerik]:

İradesiz, gözünü mevki hırsı bürüyen fakir çocuk Clavigo, İspanya kralının gözdesi olmak için sevdiği kadına, Mari’ye verdiği bağlılık ve sadakat sözlerini tutmaz, kadim dostu Carlos’un onun önüne serdiği makam, mevki ile kendi arzularını terk eder. Clavigo, Fransa’dan İspanya’ya bir tüccar ile gelen 2 kız kardeşin, Mari ve Sophie’nin yanına sığınır vaktiyle, Sophie, Clavigo’nun Mari ile olan derin aşkına destek olur, evlenmelerini o da kız kardeşi için gönülden ister. Fakat Mari, Clavigo ile evlenmek için Clavigo’nun kendisini ıspat etmesini, soyluluğa, saraylılığa erişmesini ister. Clavigo da başta üstün yetenekleri ile kralın gözdesi olana dek çalışmıştır. Clavigo’nun ruhunu şeytana satması da geldiği konumdan sonra, önce Mari’yi terk etmesi ile sonra da iradesizliğinin cefasını çekişi ile başlar.

Clavigo, Mari’nin ailesi için artık intikam ateşini yakan biri olup çıkmıştır. Vefasızlık, verilen sözlere ve aşka ihanet, mevki-makam ve para hırsı, iradesizlik kralın arşiv memuru Clavigo’yu saran erdemsizliklerdendir.

Yazarın biyografisi

Adı:
M. Önay, Ş. Önay

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.