M. Rıza Narinli

M. Rıza Narinli

Yazar
7.3/10
12 Kişi
·
32
Okunma
·
5
Beğeni
·
6.748
Gösterim
"Budin'den bazı Doğu ve Batı düşünürlerinin eserleri İstanbul'a getirilmiş ve kütüphane oluşturulmuştur. Bu eserler Macar kralı Matthias Corvinus'un kurduğu geniş kütüphaneden savaş ganimeti olarak elde edilmiştir. Süleyman bu yönüyle Osmanlı kütüphane kültüründe etkili ve önemli bir padişah olarak yer alır."
"I.Süleyman'ın saltanatı döneminde yetişen başlıca şairler arasında Fuzûli, Bâki, Pir Sultan Abdal ve Bağdatlı Ruhi gösterilmektedir. Matrakçı Nasuhise dönemin en önemli ressam, tarihçi ve minyatür sanatçılarındandı. Yine bu çağda yaşayan ve Süleymanname'yi yazan şehnameci Arifî, nakkaş Nigarî ve hattat Ahmed Karahisarî'de dönemin önde gelen sanatçıları arasında yer almaktadır."
Kitabın beğenilmemesine bir anlam veremedim.kitap çok güzeldi. Genelde tarih okumam ama sultan abdülhamid hakkındaki gerçekler beni kitabın içine gömdü..sürükleyici ve çok yenileyici bir kitap.
Gerçekten okumak , tarihimizi öğrenmek için güzel bir kitap :)Çok şey öğreneceksiniz ! Barbaros Hayrattin Paşa’dan Mimar Sinan’a ; Kanuninin yaptığı seferlerden Preveze Deniz zaferine kadar çok şey :)
Kitap osmanlı tarihi ile ilgili temel bilgileri yansıtsada yetersiz görünmekte. Kitabın başında kuruluş dönemi daha iyi yansıtılırken sonrasında daha basit tutulmuş

Yazarın biyografisi

Adı:
M. Rıza Narinli
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 32 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 35 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları