M. Selman Uğurlu

M. Selman Uğurlu

Çevirmen
7.4/10
105 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
100
Gösterim
Adı:
M. Selman Uğurlu
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
" Ben dünyaya insanları güçlü yapmak için gelmedim onların güçsüzlüklerini kullanmak için geldim."

"Kendinizi dünya üzerinde hiç kimseyle karşılaştırmayın .
Karşılaştırıyorsanız, kendinize hakaret ediyorsunuzdur."
Kavgam
Adolf HITLER
Her türlü kitabın okunması gerektiğine inanıyorum. Yoksa dünyaya tek pencereden bakan insanlar olarak kalırız. Kitap bittiğinde inceleme yapacağım. Başlıyorum. :)
538 syf.
·12 günde·6/10
“Liderle destekçileri arasındaki ön kabul sağlam temellere oturuyorsa katıksız yalanlar da bir o kadar iyi iş görebilir. (…) Bu yalanlar, grubun ortak kimliğinin bir parçası haline gelir gelmez kendi yükümlülüklerini doğururlar ve bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi zaafiyet ya da ihanet addedilir. Tarih radikal hareketlere yön veren kişilerin kendi sözlerinin tutsağı haline gelmesinin örnekleriyle doludur. Yalanın hakikatle giderek artan çatışmasına karşılık artan grup içi baskılar bağlayıcı hale gelir, böylece başlangıçta ateşle oynayan bir retorikten ibaret olan ve farklı koşullarda sözel bir radikalizm olarak balonu patlayabilecek ifadeleri büyük bir ciddiyetle benimsemekten ve onlara sahip çıkmaktan başka bir seçenek bırakmaz.”
Bu kitapta Hitler, "Nasyonal Sosyalizm" adını verdiği dünya görüşünün açıklamasını yapıyor. Marksizm'i eleştirip, 'Büyük Almanya'hedeflerini dile getiriyor. Kitap Hitler'in siyasal ve ekonomik tezlerinin yanı sıra otobiyografi özelliği de taşıyor.
Bu kitabı okuyacak arkadaşlara tavsiyem bu baskısını almayın. Çok fazla anlatım bozukluğu ve yazım yanlışı içeriyor. Zaten yorucu bir dili var çok daha fazla sıkıyor. Keyifli okumalar.
192 syf.
Daha önce mangasını okumuştum, keşke orda kalsaymış merakım. Bir insanın kendi fikirlerine kendini inandırmak için hayatındaki evreleri anlatma günlüğü gibi olmuş. Hitler çok okumuş ve araştırmış evet, ama sonuçta tüm dünyaya ve insanlığa faydası olmamış dedirtti bana. Keşke politik insanlar, insanlara bu kadar zarar veremeseydi...
538 syf.
·Puan vermedi
İlk deda bir kitabı okuduğuma pişman oldum. Çünkü Hitleri anlamaya başladım. Özellikle ilk bölümler de ülkesi milleti için bişeyler yapmaya çalışan biri var sonra deliriyor. Sıkıcı değil tane tane herşeyi anlatmış
538 syf.
·Puan vermedi
Eğer bir millet özgür olacaksa; gurura, irade gücüne, meydan okumaya, nefrete, nefrete ve yine nefrete ihtiyaç duyar.
Uğrunda savaştığım şey için en değer verdiğin söz!
538 syf.
·54 günde·Beğendi·6/10
Bazı bölümleri fazla detaydan dolayı yer yer sıkıcı olabiliyor, özellikle ikinci cilt ilkine nazaran daha sıkıcı. Parti manifestosundan ve parti toplantılarından bahsediyor. Ban daha çok yaşantılarını merak ettiğimden ilk cilt daha akıcı geldi. Olaylara onun açısından bakınca bir çok yerde hak veriyorsunuz. Bu kadar cani olarak bahsedilmesinin sebebi biraz Avrupa'yı inim inim inletmesinden kaynaklı. Yoksa çok daha cani insanlar yaşadı ve yaşıyor. Ama onların hedefi kendileri olmadığı için, hatta bizzat onlar oldukları için sesleri çıkmıyor. Hitler i kendi kaleminden tanımak açısından oldukça iyi bir eser.
538 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Çok iyi başladı. Öyle gidecek sandım. Ooo ben bu kitabı 3 günde bitiririm de dedim. Fakat hiçte öyle olmadı malesef. İlk bölümler doğum, eğitim, tipik yaşam mücadelesi veren bir aile ve çocuktan bahsediyor. Tabi ki hepimiz evebeynlerimizin yapamadığı, hayata geçiremediği şeylerin, bizim üzerimizde denenmesine alışığız. Memur olacaksın, doktor olacaksın gibi... Elbette ki birçok Yahudi soykırımı filmi izlemiş ve kitabı okumuş olarak bilinçli bir şekilde okumak istedim Kavgam’ı. Ama beni vurmadı ne yazık ki. Zaten merhamet barındıran bir insan bu şekilde bir soykırım yapamaz. Sanırım az da olsa bu konu hakkında bilgi sahibi olan insanlar kitabın içerisinde Yahudilere olan düşmanlığının tamamen milliyetçi ve ırkçı duygular barındırdığını öngörmüştür. Fakat hiçbir sebep bir ırk’a bu denli işkence ettiremez. Tamamen anlamsız bir şekilde nefret, düşmanlık, kin ve haset içeren bir kitap.Anlamak umuduyla okudum. Ama inanın sunduğu sebeplerin hiç biri benim aklımda Yahudileri yakmaya, sabun yapmaya, bulunduğu topraklardan bütün mal varlıklarını bırakıp gitmeye zorlanmalarına yetmedi. Bir süre sonra sürekli övündüğü hitabet yeteneğine bağlıyorum bunu, politik bir dille yazıyor ve siz anlamakta güçlük çekiyorsunuz. Baş ağrılarım nüksetti. İlk defa bir kitap için bitti de kırtuldum dedim. Kavgam Adolf Hitler
538 syf.
·Beğendi·6/10
Kavgam
(05.04.2020)
Bir nevi otobiyografik olan eserde Hitler'in siyasal dünyasının gelişim aşamaları,bu aşamaları tamamlarken eleştirdiği basın ve siyaset dünyasının durumunu,Yahudilere olan düşmanlığında kendisine Goethe,Shakespeare,Schopenhaue'dan aldığı tezleri anlatılıyor.
.
Ben kitapta daha çok esir ve toplama kampları,insanlar üzerinde yaptırdığı deney ve işkenceler,savaş dünyasında yaptığı yenilikleri anlatacağını bekliyordum ama tamamen düşünce odaklı bir derleme olmuş.