Mahir Şanlı

Mahir Şanlı

Yazar
8.8/10
62 Kişi
·
121
Okunma
·
20
Beğeni
·
453
Gösterim
Adı:
Mahir Şanlı
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1977
Haziran 1977 yılında İstanbul’da doğdum. Çocukluğum İstinye semtine bağlı Poligon mahallesi’nde geçti. İlkokulu mahallemizdeki Kazım Karabekir İlkokulu’nda, Ortaokulu Emirgan’daki Özdemir Sabancı Ortaokulu’nda okudum. Gültepe Endüstri Meslek Lisesi, Makina Ressamlığı Bölümü’nü bitirdikten sonra öğrenimime 1 yıl ara verdim. Kafkas Üniversitesi İşletmecilik bölümünü kazanarak öğrenimimi Artvin’de sürdürdüm.

Anne tarafından Terekeme, baba tarafından Ahıska Türk’üyüm. Baba tarafım Ahıska’dan Posof’a, oradan da Kars’a yerleşmiş.

Yaklaşık 20 yıldır Belçika’da ikamet etmekteyim. Evliyim, Jale ve Nisa adında iki kızım var.

Lisede edebiyat öğretmenim Serpil hanımın teşvikiyle yazmaya başladım. İnternetin hayatımıza girmesiyle blog ve forum sitelerinde yazılarıma devam ettim. 2008 yılında ilk kitabım olan Nostradamus ve Türkiye’nin Geleceği adlı kitabım yayınlandı. Bir yıl sonra Galatasaray tribünün ağabeyi, ultrAslan’ın kurucularından Alpaslan Dikmen’in anısına derlediğim “Alpaslan’a Mektuplar” yayınlandı. (2009)

Kızım Nisa’ya Lösemi teşhisi konulması sonrası yazmaya ara vermek durumunda kaldım. Tüm enerjimi onun iyileşmesi, ailemin ayakta kalabilmesi için harcadım. 2015 yılı Mart ayında Nisa hastalığını tam manasıyla yendi. Aynı yılın Haziranında, bu 5 yıllık süreçte beni ayakta tutan yegane etken olan UMUT’u romanlaştırdım. Mart ayında tamamladığım UMUT, Temmuz 2016′da satışa sunuldu.

2017 Kasım ayında ise gerçek bir hikayeden yola çıkarak kurguladığım, “Bir Kars Hikayesi” TALİH’i okuyucuyla buluşturduk.
“Ölüm,onlara ölüm getirmeliyiz.Böylece yaşadıkları her günün bir kıymeti olur.Hiçbir günü boş geçirmemek gerektiğini bu şekilde anlayabilirler.”
"Herkesten bilgili olmanın yolu nedir?"
..."Onun bedeli ağırdır"
...Odin bilgiden sarhoş olmuştu adeta... Şimdi bedelini ödeme vaktiydi. Ki o bedelin neden bu kadar ağır olduğunu da anlıyordu artık.
"Her şeyden önce su vardı.."
-Türk Altay Mitolojisi-
"Başlangıçta kaos vardı."
-Yunan Mitolojisi-
"Önce Apsü ve Taimat vardı."
-Mezopotamya Mitolojisi-
"Her şeyden önce ulu ruh Maheo vardı."
-Kızılderili Mitolojisi-
"Önce buz ve alev vardı"
-İskandinav Mitolojisi-
"Önce hiçlik vardı."
-Çin Mitolojisi-
"Başlangıçta yer ve gök birdi."
-Japon Mitolojisi-
"Başlangıçta kristal bir yumurta vardı."
-Slav Mitolojisi-
"Var olan yalnızca sonsuz bir hiçlikti."
-Hint Mitolojisi-
"Başlangıçta yalnızca Zervan vardı."
-Fars Mitolojisi-
"Önce Nun vardı."
-Mısır Mitolojisi-
"Her şeyden önce Void vardı."
-Kelt Mitolojisi-
208 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın giriş ve son sözlerinde söylendiği üzere mitolojiye başlangıç yapacak okurlar için daha anlaşılır olması gerektiğini harfiyen yansıtmış.Hem mitolojilere başlamadan önce hem de mitolojilerde ve bitişinde okurlar için çok yalın ve anlaşılır bir dil vardı.

Kitapta mitolojilerin başlangıçları,gelişme ve düzenlerinin oturması okurlara gerçekten sürükleyici bir şekilde yansıtılmıştı.Yazar amacından hiç sapmamış ve okuru alıp götürmüş mitolojilerde.

Ayrıca kitapta hiç yazım yanlışına da rastlamadım.Belki gözümden kaçmıştır fakat hiç dikkate değer yanlış göremedim ki bu da kitabı basan yayınevine de artı puan olarak yazılır.

Mitolojilere merakı olan veya benim gibi ilk defa göz gezdirmek isteyen arkadaşlar varsa alıp hemen okumasını tavsiye ederim.
208 syf.
·Beğendi·9/10
İçinde 22 tane mit barındıran birbirinden farklı kültürlerin evren, yaratılış ve kökeni hakkında mitlerin olduğu kitaptır kendisi. Mitolojiyi hep filmlerde, dizilerden yahut birkaç takip ettiğim internet hesabından gördüğüm, okuduğum kadarıyla sevdim, herhangi bir kitap ya da belge okudum diyemem şu ana kadar. Fakat bu kitabı okurken gerçekten çok zevk aldım. Aslında bakarsanız mitler ne kadar gerçekliğe uzak görünse de belli bir mantık çerçevesinde oluşturulmuş diyebilirim okuduğum kadarıyla. Mitolojiye giriş niteliği taşıyabilecek kadar sade ve anlaşılırdı, su gibi akıp gitti kitap. Özellikle çok çeşitli kültürlerden alınmış mitlerin bazılarının birbirlerine ne kadar benzer olduğunu fark edeceksinizdir.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Mitolojinin anahtarı diyordu Carl Gustav Jung gerçekten de öyle. Okurken "Yok artık" dediğim zamanlar çok oldu. Yaradılışın kökenlerine indiğinizde soru soruyu doğuruyor.
Kimi zaman gülmekten katıldım- evet, bu gerçek ama spoiler vermem- kimi zamansa ortak noktalara şaşırdım. Bence okumalısınız.
Sevgili dostum merih Bu kitabı bana hediye ederken "Sana kalansa en son dostluk olsun" demiştin
Dostluğun daimdir, iyi ki varsın
208 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı okuduğunuzda 'Mitoloji'ye dair zihinlerinizdeki 'gerçeklik' algısının yerinden oynayacağına emin olabilirsiniz. Evren ve yaratılış konusunda semavi dinlerde geçen ve birbirine oldukça benzeyen bilgilerin bu kitapta adı geçen uygarlıklara ait mitlerle ana temada örtüştüğünü görmek çok heyecanlandırıcı..
Yazarımız öncelikle mitoloji ile ilgili yargılarımıza hitap etmiş.. Mitolojiyi bir ilham kaynağı olarak kullanan sanat, kültür, bilim gibi faaliyet alanlarından örnekler sunulmasının, mitlerle ilgili yargılarımı olgunlaştırdığını rahatlıkla söyleyebilirim.
Ortaya çıktıkları iklim ve coğrafyaya göre şekillenen yaratılışa dair tüm mitlerin; -birbirinden bağımsız ve fakat birbirlerine çok benzer hikayeler- içermesini okuyucunun önüne bir sanat sergisi gibi sunuş biçimi ve karşılaştırmalarındaki yalınlık mitolojiyi tutku derecesinde sevmenizi sağlayabilir..
Kitap, diğer mitler ile Türk-Altay, Japon, İskandinav ve Kızılderili mitlerinin benzerliklerinin, bazı ulusların 'Türk kökenleri' hakkındaki bilgileri netleştirmemizi sağlıyor. Örneğin İsveçli Prof.Sven Lagerbring''in vardığı nokta olan "Odin ve yanındakiler Türktüler" seviyesindeki değerlendirmesini İskandinav mitolojisini Türk-Altay mitolojisinden bağımsız araştırarak yapmamış olması, 'Mitolojinin neden tüm mitlerle bir bütün olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi gerektiğine' harika bir örnek. Evren, Yaratılış ve Köken Mitleri bu örneği sunduğu bilgilerle doğruluyor.
Kendi adıma: Okunduğunda kökenimle ilgili bu tür efsanevi hikayeleri okuyup aidiyet duygularımı yücelten her şeyi seviyorum..
Ve yeni kitap beklentilerimin doğmasını sağlayan değerli kalemimize bir teşekkür borçlu olduğumu söylemeliyim.
İyi okumalar dilerim..
208 syf.
·7/10
Türk-Altay, Yunan, Slav, İskandinav, Kızılderili, Hint, Fars, Mısır mitolojisi ve farklı birkaç kültürün mitolojilerinden özetle bahseden eseri okuduğumuzda bu zamana kadar izlediğimiz filmler, duyduğumuz efsaneler canlanacak gözümüzde. Eser yaratılışı ve evreni konu aldığı için sadece bu alan çerçevesinde kalem oynatılmış olup mitlerin genelinden bahsetmemektedir.
208 syf.
·Beğendi·10/10
Mitoloji adına müthiş bir kaynak kitabı olduğuna düşünüyorum. Kitabın elime geçmesiyle bitmesi bir oldu.Yazarı çok değerli Mahir abimizin diğer harika kitaplarının yeni kardeşi olan bu eser kütüphanenizde kesinlikle bulunmalı.Mitolojiye ilgi duyan ama mevcut kitapların dillerinin ağır olmasından dolayı bir türlü mitolojiye başlayamayan okurların kesinlikle çok beğeneceği ve başlangıç için ideal olacağını düşündüğüm bir şaheser. Mitolojiye yönelik engin bilgisiyle bizlere yeni ufuklar açan yazarımız bu eseriyle de bizleri mest etti.Kitabın devamını merakla bekliyor olacağız.Eğer Umut ve Talih'i okumamışsanız bu kitapları da temin edip okumanızı tavsiye ederim.
208 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Hem mitoloji tutkunlarına hem de mitolojiyle ilgili kitap okumak isteyip de zorlanacağını düşünenlere uygun bir kitap. Mitlerin anlatımındaki sadelik ve akıcılık öyle güzel ki. Elinizden bırakamayacaksınız. Türk mitolojisiyle ilgili birçok kitap okumuştum fakat diğer milletlerin mitlerini okuyup incelemek yorucu olur diye gözüm korkuyordu. Bu çalışmayla o eksiği kapattığımı düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkürler. Mitoloji deryasına dalmak isteyen varsa buyursunlar...
200 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Mahir Şanlı'nın mitolojiye giriş mahiyetindeki ilk kitabı.
Kitabın büyük bir kısmı yaratılış mitlerinden meydana geliyor. Daha sonra ise bazı milletlerin daha özel konularda mitleri ile son buluyor.
Yunanlardan Çinlilere, Kızılderililerden İskandinavyaya, Finlerden Türklere, Keltlerden Maorilere uzanan birçok milletin köken mitleri üzerinde duruyor.
Bazı aşina olmadığınız milletleri okurken isim çokluğu size zor gelebilir ancak üslubun akıcılığı sayesinde bunu atlatacağınızı düşünüyorum.
Kitabı okurken her milletin ne kadar farklı olduğu ama aynı zamanda ne kadar da birbirine benzediği aklıma geldi.
Her mitten önceki çizimler o miti gerçekten iyi özetlemiş ve çizimdeki ayrıntılar sizi kitabı okurken cezbediyor
Bilhassa tarih ve edebiyat okuyanların okuması gerektiğini düşünüyorum ve bununla birlikte konuyla daha önce bir ilginiz bulunmasa bile artık ilgi duymaya başlıyorsunuz.
Yazar kitabın devamının geleceğini belirtiyor ve biz de bekliyoruz...
208 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Birçok yaratılış mitolojisinin sade, anlaşılır bir dille anlatıldığı kaliteli bir toplama mitoloji kitabı olmuş. Bazı mitolojileri okurken sıkılıyorsunuz ama bu iki tane mitolojiyi geçmez onlar dışında tüm mitolojiler sürükleyici bir hikaye tonunda ilerliyor. Bir, iki mitoloji dışında okunması keyifli bir kitap.
208 syf.
Güzel ve sade anlamıtıyla ilgimi çeken bu kitapta sırf ülkelerin mitleri hakkında bilgi edinmiyoruz, aynı zamanda onların kültürlerini ve kadınlara bakış açılarını da öğrenmekteyiz. Kimi zaman anaerkil kimi zamanda ataerkil kültürlerin hangi alanda baskın geldiğini uygun bir dille açığa kavuşturulmuştur.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mahir Şanlı
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1977
Haziran 1977 yılında İstanbul’da doğdum. Çocukluğum İstinye semtine bağlı Poligon mahallesi’nde geçti. İlkokulu mahallemizdeki Kazım Karabekir İlkokulu’nda, Ortaokulu Emirgan’daki Özdemir Sabancı Ortaokulu’nda okudum. Gültepe Endüstri Meslek Lisesi, Makina Ressamlığı Bölümü’nü bitirdikten sonra öğrenimime 1 yıl ara verdim. Kafkas Üniversitesi İşletmecilik bölümünü kazanarak öğrenimimi Artvin’de sürdürdüm.

Anne tarafından Terekeme, baba tarafından Ahıska Türk’üyüm. Baba tarafım Ahıska’dan Posof’a, oradan da Kars’a yerleşmiş.

Yaklaşık 20 yıldır Belçika’da ikamet etmekteyim. Evliyim, Jale ve Nisa adında iki kızım var.

Lisede edebiyat öğretmenim Serpil hanımın teşvikiyle yazmaya başladım. İnternetin hayatımıza girmesiyle blog ve forum sitelerinde yazılarıma devam ettim. 2008 yılında ilk kitabım olan Nostradamus ve Türkiye’nin Geleceği adlı kitabım yayınlandı. Bir yıl sonra Galatasaray tribünün ağabeyi, ultrAslan’ın kurucularından Alpaslan Dikmen’in anısına derlediğim “Alpaslan’a Mektuplar” yayınlandı. (2009)

Kızım Nisa’ya Lösemi teşhisi konulması sonrası yazmaya ara vermek durumunda kaldım. Tüm enerjimi onun iyileşmesi, ailemin ayakta kalabilmesi için harcadım. 2015 yılı Mart ayında Nisa hastalığını tam manasıyla yendi. Aynı yılın Haziranında, bu 5 yıllık süreçte beni ayakta tutan yegane etken olan UMUT’u romanlaştırdım. Mart ayında tamamladığım UMUT, Temmuz 2016′da satışa sunuldu.

2017 Kasım ayında ise gerçek bir hikayeden yola çıkarak kurguladığım, “Bir Kars Hikayesi” TALİH’i okuyucuyla buluşturduk.

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 121 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 97 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.