Mahmood Mamdani

Mahmood Mamdani

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
324
Gösterim
Adı:
Mahmood Mamdani
Unvan:
Ugandalı Akademisyen, Yazar
Doğum:
Mumbai, Hindistan, 23 Nisan 1946
Ona "sektör"ü içinde karşılıklı evlenmelerin olup olmadığını sordum. "Çok fazla. Tutsi kızların üçte biri Hutu erkekleriyle evlenirdi. Ancak Tutsi erkekleriyle evlenen Hutu kızlarının oranı yüzde bir falandı: Hutular kızlarını fakir Tutsilerle evlendirmek istemiyordu, riskliydi." dedi.
"Hutularla evli Tutsi kadınları öldürüldü. Kurtulan sadece bir kişi tanıyorum. Yönetim Hutu erkeklerinden, gerçek Interahamwe* olduklarını ispatlamaları için başkalarını öldürmeye başlamadan önce Tutsi olan karılarını öldürmelerini talep ediyordu."

*: Soykırım Gençlik Örgütü
1994'ün Mart-Haziran ayları arasında Rwanda'da kaç Tutsi öldürüldüğünü kimse kesin olarak söyleyemez. Başkanın uçağının düşürülmesi ve ardından gerçekleşen darbenin ardından geçen talihsiz 100 günlük süreçte ordunun bir bölümü ve sivil liderler çoğunluk Hutuların tüm Tutsileri, hatta bebekleri bile, öldürmesini organize etti.
Bu süreçte sadece siyasi muhalif olan Hutular değil, aynı zamanda apolitik olup milli görevlerini görevlerini yerine getirmekten çekinen Hutular da öldürüldü.
Başlangıçta ordu olabildiğince çok Herero'luyu ortadan kaldırmaya çalıştı. Kaçanlar içinse, güneydoğudaki Omeheke, Kalahari Çölü'ndek susuz bir kum ovası, çıkışı hariç her yer kapatıldı. Kaçan Hererolar hayvanlarını bırakmak zorunda kaldılar ve su kuyularına ulaşma istekleri reddedildi. Sonrasında tek bir seçenek kalıyordu: Botswana'daki çölü aşmak, ki bu gerçekte ölüme yürümek demekti. Gerçekten de Hereroların çoğu bu şekilde öldüler.
Kurtulan Hererolar Alman ordusu tarafından misyonerlik cemaatinin girişimleriyle temerküz kamplarına toplandılar. 1908'e gelindiğinde bu kamplardaki Hererolu sayısı 15.000'i buluyordu.
General Trotha yukarıda " Afrikalı kabilelerin kandan nehirleri"ni akıtmaktann bahsederken bunu bir çeşit sosyal darwincilik, ardından yeni bir dünyanın doğacağını düşündüğü bir "temizlik" olarak görüyordu.
Herero'da bulunanlar arasında, Alman erkekleri ile melez ve Herero kadınların döllemeye çalışıp, ırk üstünde ilk tıbbi deneyler yapan Alman genetikçi Eugen Fischer de vardı. Fischer sonradan Berlin Üniversitesi'ne Nazi doktorlarına tıp öğretmek üzere rektör olarak atanmıştı. En önde gelen öğrencilerinden biriyse Auschwitz'de yahudi çocukların üzerinde tiksinç deneyler yapan acımasız doktor Joseph Mengele idi.
Mahmood Mamdani
Sayfa 18 - Introduction (384/22)
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mahmood Mamdani
Unvan:
Ugandalı Akademisyen, Yazar
Doğum:
Mumbai, Hindistan, 23 Nisan 1946

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.