Mahmud Esad Coşan

Mahmud Esad Coşan

9.2/10
93 Kişi
·
267
Okunma
·
76
Beğeni
·
1.906
Gösterim
Adı:
Mahmud Esad Coşan
Unvan:
Profesör, Akademisyen, Yazar, Vaiz, Nakşibendi Şeyhi.
Doğum:
Çanakkale, 1938
Ölüm:
Sidney, 2001
Uzmanlık alanı hadis ilmidir.
"Ya Rabbi! Beni şaşırtma, beni doğru yoldan ayırma, iyi bir şey yapıyorum sanarak yanlış işler yapmaktan, doğru yolda gidiyorum sanarak yanlış yola sapmaktan beni koru."
Mahmud Esad Coşan
Sayfa 82 - Server Yayınları
Tüm müslümanların hepsinin müşterek bir tek mesleği vardır; o da İslâm'ı anlatmak, İslâm'a hizmet etmek mesleği.
Mahmud Esad Coşan
Sayfa 67 - Server Yayınları
"Kur'ân-ı Kerîm Arapça, ben de Arapça bilmiyorum."
O zaman tercümesinden oku, mealinden oku, tefsirinden oku. Kur'ân-ı Kerîm'i oku, öğren.
Mahmud Esad Coşan
Sayfa 27 - Server Yayınları
Kur'an'ı en iyi anlayan, Allah'ın en sevdiği kul odur. Allah'ın en sevdiği işleri, amelleri işleyen kul, Peygamber Efendimiz (sav)'dir.
Mahmud Esad Coşan
Sayfa 124 - Server Yayınları
Zaten insan Allah'ı bilerek, Allah'ın rızasını düşünerek ne yaparsa ibadet olur. Çalışması, uykusu, yemesi, her şeyi ibadet olur. İslâm, hayatı Allah'ın rızasına göre geçirme yoludur. Yoksa bir kenara çekilme yolu değildir.
Mahmud Esad Coşan
Sayfa 73 - Server Yayınları
"Ne oluyor bir takım insanlara ki benim yaptığım bir şeyi yapmaktan kaçınıyorlar, çekiniyorlar? Allah'a yeminler olsun ki muhakkak ki ben onların Allah'ı en iyi bileniyim ve Allah'tan en çok korkanıyım."
Mahmud Esad Coşan
Sayfa 69 - Server Yayınları
Yarışma kitabını yeni bitirdim. ;) Sınava girememiş olsamda....
Esad Hoca'nın üslubunu çok beğendim. Ara ara Nureddin Yıldız Hoca'mız konuşuyor sandım. Çünkü kitap sohbet şeklinde sıkmadan ilerliyor. Hadisi Şerifleri açıklarken sahabelerin yaşantılarına, Kur'an ayetlerine de değinilmiş.Sık sık tokat yiyebilirsiniz. ( Bence gerekli tokatlar onlar) Dön bir bak kendine yaşamına , hareketlerine , ağzından çıkan sözcüklere , giyimine .... Nasıl yaşıyoruz. Hayat rehberimiz kim ? Kime uymaya çalışıyoruz.Tanımadan seviyoruz Efendimizi (s.a.v).
‎Kur'an-ı Kerim sünnet olmadan nasıl hayata geçirilebilirdi. En bariz örnek; namaz farz fakat nasıl kılacağımıžı nerden bilecektik... Aynı şekilde Oruç , hac ...
‎Şu hadisi de paylaşmak istiyorum.
‎Ümmetimin fesadı zamanında kim sünnetime temessük ederse (yapışırsa), ona yüz şehid ecri vardır."
‎Cihad durumunda şehit sevabı alabilmek için kimse durduramaz değil mi ? Peki sünnete uymaya gelince ? Yüz şehit Ecri...Yüz....

‎Hz. Âişe (r.a) sorulduğunda . ''Onun ahlakı Kur'an'dır." buyurmuştur. Kur'an-ı Kerim'i yaşamak için , Rabbim bizleri Sünneti Seniyeye ittiba edenlerden eylesin..
‎(Amin)
Mahmud Esad Çosanın okuduğum ikinci kitabı bu kitap bana hediye olarak verilmişti yoksa bu tarz karşıma çıkmazdı ve ben okuyamazdım .
Mahmud Esad Çosanda eserlerini okuduğumda iki eserinde şunu farkettim olayı , hadisi , yazıyı baska sayfa ve başka bölümlerde karşınıza çıkabilir ve söyle söyleyebilirsiniz ben bu sayfayı okumadımı diye ? Çünki ilk okuduğum eserinde başıma çok gelmisti .
Kitabın içeri hakında biraz bahsetmek istiyorum . Kitap gerçekten bilgi yuvası diyebilirim kendini her konuda bilgilendirebilecegimiz bir kitap .
Arapça bilgilerimi yenilememe ve bilgi sahibi olmama katkı sağladı.
Kitabın icerinde siyer bilgilerde çok iceriyor buda bilgilerinizi yenilemenize katkı sağlıyor . Yunus Emreden ve Hz. Ali'ye uzanan önemli kişilerin eserleri , hayatlarını güzel bir üslüpla anlatılmış .
Kitap beni bu dunyanın soguklugundan koparıp sıcacık bir alem içinde yaşattı.Kalbimi yumuşattı.Allha yakınlastırdı.Peygamberimi sav sevdirdi.okumanızı tavsiye ederim adeta yudum yudum içtim şifa buldum
Başta çok tekrarlar vardı ama olması gerekli tabi. Kitabın sonraını okurken sevinçten ölecektim bi ara. Ne güzel bir Peygamberimiz var. Aşığım O'na. Allah onun yolundan kendisine varabilmemizi nasip eylesin. Kitap çok güzeldi. Peygamberin olduğu Allahın anlatıldığı hangi kitap kötü olur ki..
Tam sohbet havasında. Ya da bir camide vaaz dinler gibi. Fakat sıkmıyor. Çok istafede ettim kendi adıma. Yarışma vesile oldu, güzel de oldu. Sonuç hiç önemli değil.
Mahmud Esad Coşan hocanın sohbetinden kaleme alınmış harika bir kitap. Sınav için başladığım ama iyi ki de okumusum dediğim güzel bir eser. Zaman kisitligi ve gozlerimdeki rahatsızlıktan dolayı üç haftayı buldu.
Kitap fazlasıyla akıcı ve sizi mümin olmak için fazlasıyla sevke getiriyor.
#sünnetolmadanümmetolmaz
Okuyun ve okutun bir olmak için diri olmak için ....
Allah(c.c) kabrini nur etsin hocamızın.Ben çok geç tanıştım kendisiyle yeni yeni sohbetlerini dinlemeye başladım.Dinlemeye başladığımdan beri bakış açım olsun yaşayış tarzım olsun çok değişti.Kitaplarinida okumak istedim İlk bu kitaptan başladım sohbetleri gibi kitabıda insana Allah yolunda cihadı,nasıl iyi bir müslüman olurum, topluma ne gibi faydam olabilir gibi şeyleri dert edindiriyor insana.Böyle insanlar iyiki geldiler bu dünyaya.Allah onlardan razi olsun.
Sünnetin ehemmiyeti üzerinde duran bir eser. Kuran ve sünnetin neden ayrılmayacağı, sünneti itibatsizlastirmaya çalışanların asıl amacının ne olduğunu yorumluyor hocamız. Ve mutlaka her an başucumuzda Kuran ve sünnetin gerekliliğini günlük hayatımızdan örneklerle sindirmemizi sağlıyor.
Kitabı zinde gençliğin düzenlediği yarışma vesilesiyle birkaç kez okudum
Genel tema Kur'an ve sünnetin ayrılamaz bir bütün olduğu, Kur'an'ın sünnet olmadan tam olarak anlaşılamayacağı
Konunun akışına göre aralara serpistirilen ayet ve hadisler konu bütünlüğüne katkı sağlamış
Rabbim feyzinden yararlanıp Kuranla sünnetle bütünleşmiş bir hayat yaşamayı nasip etsin
Hadis inkarciligi yapanlar a çok güzel bir şekilde ders veriyor mutlaka okunması gerekir şüphesi olanlar in hadisler uydurma mi yoksa sahih mi peygamber neden sözlerinin yazılmasını istemedi bugün hadisler olmadan Kur'an anlaşılmayacagini anlatıyor okursaniz anlarsınız

Yazarın biyografisi

Adı:
Mahmud Esad Coşan
Unvan:
Profesör, Akademisyen, Yazar, Vaiz, Nakşibendi Şeyhi.
Doğum:
Çanakkale, 1938
Ölüm:
Sidney, 2001
Uzmanlık alanı hadis ilmidir.

Yazar istatistikleri

  • 76 okur beğendi.
  • 267 okur okudu.
  • 45 okur okuyor.
  • 236 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları