Mahmut Bilge

Mahmut Bilge

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
2
Okunma
·
1
Beğeni
·
23
Gösterim
Adı:
Mahmut Bilge
Unvan:
Yazar
Yezidiler, Ramazan aylarında Müslümanlar oruçlu iken onların gözleri önünde yiyip içmezler ve Müslümanlara saygılarından dolayı gizli bir şekilde yiyip içerler.
Türkiye'deki Yezidiler Midyat, Nusaybin, İdil, Derik, Viranşehir, Bismil, Çınar, Beşiri ve Batman ilçelerinde kalabalık kitleler halinde yaşamaktadırlar"
Marul, lahana ve insan pisliği ile yetişmiş sebzelerin yenmesi yasaktır. Anlatılana göre,
Şeyh Adi Bağdat'tan memleketi olan Hakkariye gelirken yolda pislik içinde yetişmiş bir marul görmüş, marula pislikten çıkmasını emretmiş ise de marul çıkmamış. Bunun üzerine Şeyh Adi marulun üzerine tükürmüş ve 'marul yemeyi Yezidiler için haram kıldım' demiştir. Yezidi şeyhleri ise marula kıyasla diğer pislikte yetişmiş sebzeleri de haram kılmışlardır.
Yezidiler Tanrıya şükran ve minnet duyguları ile taparlar. Şeytana ise, korktuklarından yalvarma duyguları ile ibadet ederler. Şeytanı sevdiklerinden değil, gazabından emin kalmak için ona saygı gösterirler.
Yezidilerin iki kutsal kitapları var. Birisi, Mushaf-ı Reş diğeri de Cilve'dir. Mushaf-ı Reş, Şeyh Adi tarafından ceylan derisine yazılmış dini düsturlardır. Cilve ise. Şeyh Hasan tarafından yazılmış ve Mushaf-ı Reş'in şerh ve tefsiridir.

Yezidilerde okuma, yazma haram olduğu için iki kitap da çoğaltılmamışlır. Cilve'den iki nüsha mevcuttur. Birisi de Şengal dağındaki bir mabette ve diğeri ise Irak'ın Seyhan köyündedir.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mahmut Bilge
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 2 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.