1000Kitap Logosu
Makbule Aras
Makbule Aras
Makbule Aras

Makbule Aras

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
758 Kişi
2.785
Okunma
3
Beğeni
724
Gösterim
Tam adı
Makbule Aras Eivazi
Unvan
Türk Yazar, Çevirmen
Ölüm
1972
Yaşamı
Makbule Aras 1972’de doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu; aynı fakültede Eski Türk Edebiyatı alanında yüksek lisans yaptı. Farsça öğrendi ve Türk edebiyatının yanı sıra İran edebiyatıyla da ilgilenmeye başladı. "Varlık”, "Kitap-lık”, "Notos”, "Virgül”, "Cumhuriyet Kitap”, "Öteki-siz”, "Ç.N.”, "Sıcak Nal”, "Duvar” gibi dergilerde deneme, eleştiri, inceleme, çeviri ve öyküleri yayımlandı. Çevirisini yaptığı kitaplar: "Yeryüzü Ayetleri”, Furuğ (2008, Can Yayınları), "Kör Baykuş”, Sâdık Hidâyet (2015, Kırmızı Yayınları), "Kış Uykusu”, Goli Taraghi (2016, YKY).

İncelemeler

Gökhan Hayat
Sonun Bacakları'ı inceledi.
120 syf.
·
7/10 puan
Hayatın içinden öykülerin yer aldığı yumuşak geçişlerle planlamış güzel bir eser. Yazarın üslubu ve kelimeleri özenle seçmesi sebebiyle beni daha çok bağlayacak ve derinden sarsacak kitap beklentisi oluşturdu fakat bu beklentiyi karşılayamadı.
Sonun Bacakları
8.0/10
· 10 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
EMRE YAMAN
İstanbul Öyküleri Antolojisi'yi inceledi.
248 syf.
·
16 günde
·
7/10 puan
Belki İstanbul'da yaşıyorsunuz belkide İstanbul'da bir kaç defa bulundunuz. Ancak İstanbul'u seçme öykülerden okumadığınızı tahmin ediyorum. Bu kitap size bu konuda kaynak olabilecek bir kitap. Başta kitabı hazırlayan Jale Sancak, Sait Faik Abasıyanık, Tezer Özlü, Murathan Mungan, Selim İleri ve daha nicelerinden İstanbul'u ve İstanbul'daki yaşanmışlıkları okuyacaksınız. Her yazarın kendine has üslubu, dil ve anlatımı sizde her öyküde farklı bir tat bırakacak. Öykülerin içinde kaybolacağınız bir eser.
İstanbul Öyküleri Antolojisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2