Manal Al Sharif

Manal Al Sharif

Yazar
9.8/10
5 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
Adı:
Manal Al Sharif
Unvan:
Aktivist
Doğum:
Mekke, S.Arabistan, 25 Nisan 1979
Suudi Arabistan da kadınların araba sürebilmesi için vermiş olduğu mücâdele ile tanınan aktivist.
Devlet bir kişinin özel hayatına müdahale ettiğinde olan şey budur: iki ayrı kişilik oluşturur. Bu, ya sizi iki ayrı hayat sürmeye ya da devlet bakmadığında size empoze edilenleri ihlal etmeye zorlar.
Yine de eğer ağlamak istersem yalnız ağlardım. Ya da kadınların yanında ağlardım. Onlar beni anlardı. Gözyaşlarımı görmelerinde bir sakınca yoktu.
Suudi Arabistan'da taciz bir suç değildir. Yetkililer, özellikle de şeriat polisi, her zaman kadını suçlu bulur. Kadının bakışı, yürüyüş şekli ya da parfüm kullanması nedeniyle tacize uğradığını söylerler.

Sizi suçlu ilan ederler.
Aynı olay 2016 yılında El-Kasım Üniversitesi'nde kendini tekrarladı; erkek sağlık görevlilerinin kampüse girmesine ve bir kız öğrenciye tedavi etmesine izin verilmediği için Duha el-Mani hayatıni kaybetti.


Kısaca, ölümün vasilik ve mahremiyetin katı kurallarını ihlal etmeye tercih edildiğini söylemek abartılı olmaz.
Örtmeyi reddettiğim için yüzüm açık bir şekilde ben onun önünde dururken, o hâlâ oturuyordu. Yani yüzündeki ifadeyi net bir biçimde görebiliyordum ve ayni sekilde o da benimkini görmek zorunda kalıyordu. Sanırıim önünde açık bir suratla durmaya cesaret eden bir kadın, onu her seyden daha çok rahatsız etmişti.
İnanılmaz bir çelişkidir bu; bir kadının, bir erkek olmadan dışarı çıkmasını ayıplayan, sizi üniversiteler, bankalar, restoranlar ve camiler için ayrı girişler kullanmaya zorlayan, restoranlarda birbiriyle ilgisi olmayan kadın ve erkeklerin ayrı ayrı oturması için bölmeler kullanan toplum -aynı toplum- akrabanız olmayan, tamamen yabancı bir adamla arabada tek başınıza olmayı makul karşılamanızı ve onun (şoför) sizi bir yerlere götürmesine izin vermenizi bekler.
Temsil ettikleri ruhsal ya da zihinsel acı, yaralanma anında oluşan fiziksel acıdan daha büyük olduğu için saklamak isteyebileceğimiz bazı izler vardır. Bir de aynaya her bakışımızda görmek istediğimiz yaralar... Onlar, geçmişimizden kalan değerli yadigarlardır. Benim yaralarım, onların oluşmasına sebep veren şeylerden daha güçlü olduğumu öğretti bana...
Bu coğrafyada kadın o kadar yoktur ki, onlara özel bir cezaevi bile olmaz. Zaten kadın sokağa çıkmaz ki suç işlesin... Aslında kadının hapishanesi kendi evidir, gardiyanları da çoğu zaman en yakınları.
Örf ve âdetler, bazen yasalardan da önce, kadınların hayatları boyunca içine sıkışacakları cezaevinin duvarlarını örer. Orta Doğu'da aslında tam da bu yüzden örf ve âdete çok önem verilir, toplumlar onları kaybetmek istemezler. Çünkü kayboldular mı bir kere, kadınlar için kurulmuş görünmez cezaevinin kale gibi duvarları yıkılıverir. Ve dünyanın en büyük azınlığı, kadınlar,direksiyona oturuverir işte...
304 syf.
·Beğendi·10/10
Suudi Arabistan da doğan ünlü bir petrol şirketinde bilgi güvenliğinde çalışan ilk kadın olan Manal al Sharif in başkaldırı sürecini anlatıyor. Yazar 2011 yılında Kadın olarak araba kullanmaktan hüküm giyiyor. Yaşadıklarını ve mücadelesini çok güzel anlatıyor. Başka coğrafyalarda yaşayan kadınların bu derece yok sayılması okurken bana da haklarımı ve üklemi sorgulattı. Anneleri sokakta kız çocuklarına seslenirken kendi isimleriyle değil erkek kardeşlerinin ismiyle sesleniyor sırf sokakta adının kimseyi cezbetmemesi için.. Kız okulunda yangın çıkiyor ve ahlak polisi dine uygun örtünmedikleri gerekcesiyle binadan çıkmalarına izin vermiyor ve yanmış cesetler çıkıyor gün sonunda.. Böyle olayları okurken orada yaşayanların esaretini derinden hissettim. Duygu dolu bir kitaptı.
304 syf.
#okudumbitti
#kitaptanıtım

Yola Çıkma Cesareti: Bir Suudi Kadının Uyanışı
Manal Al-Sharif
EPSİLON YAYINEVİ
Sayfa Sayısı: 304

Bir kadının başkaldırısının nasıl sonuçlanabileceğini anlatan bir kitap olmuş. Gerçekten yaşanmış olması canınızı yakacak kadar iyi işlenmiş. Esir gibi görünmeseniz de esir olabilirsiniz. Herkes şapkasını önüne koymalı, sessizce teslim olmak yerine savaşmalı ve asla ama asla verilmiş haklarından vazgeçmemeli.

https://www.facebook.com/...51282/?ref=bookmarks
SihirliFlut
http://www.ukitap.com/u/SihirliFlut/
https://zebramo.com/users/323273809

Yazarın biyografisi

Adı:
Manal Al Sharif
Unvan:
Aktivist
Doğum:
Mekke, S.Arabistan, 25 Nisan 1979
Suudi Arabistan da kadınların araba sürebilmesi için vermiş olduğu mücâdele ile tanınan aktivist.

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 13 okur okuyacak.