Manfred Wöhlcke

Manfred Wöhlcke

Yazar
7.9/10
14 Kişi
·
38
Okunma
·
2
Beğeni
·
395
Gösterim
Adı:
Manfred Wöhlcke
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Almanya, 1942
Bir erkek yeterli cesarete sahipse ve yaptığı işin sonunda her türlü cezai müeyyideye katlanabilecekse, bir kadın için rakibini öldürebilir, ancak bir kadın asla bir savaş nedeni olamaz. Agresif askeri saldırıların tarih boyunca hangi bahanelerle açıklanmak istenildiğini ve hala istenmekte olduğunu düşünürsek, asıl nedenlerin nasıl hasır altı edildiğini kolaylıkla anlarız.
...başımın üstünde yeni bir ilkbaharın pırıl pırıl ışığı yayılıyor. Kimse durduramaz bu ilkbaharı, ama o da benim bir daha çiçek açmamı sağlayamaz artık.
216 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Hemen herkesin Truva filmi sayesinde aşina olduğu Troya Savaşı farklı bir üslupla kaleme alınmış. Kitabın adına bakıp ağır bir tarih ya da mitoloji kitabı okuyacağınızı düşünürken daha giriş bölümünde yanıldığınızı anlıyorsunuz. Olayları anlatırken kendi hayatından ya da yakın tarihten verdiği örneklerle kitabı eğlenceli bir hale getiriyor yazar.

Mitoloji söz konusu olduğunda isimlerin fazlalığı çoğunlukla sıkıntı olur. Bunun çözümünü de kitabın arkasına koydukları soyağacı ve ekler bölümüyle halletmişler. Kim kimin nesiydi diye kafanız karışacağı anda kitabın arkasındaki eklerden aldığınız destekle sorun hemen çözülüyor.

Benim için okuması oldukça keyifli bir kitaptı. Eğer mitoloji kitapları okumayı seviyorsanız bu kitaba bir şans verin derim ben. Keyifli okumalar...
216 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İlyada gibi ağır bir dile ve süslü bir üsluba sahip bir eseri, sohbet havasında sunuyor yazar bize. Ara sıra, efsanedeki bazı olayları kendi yaşadığı benzer olaylarla beraber anlatıyor. Bazı kahraman isimlerinin akılda kalması için verdiği uğraşı yer yer kahkaha attırmıyor değil. Ayrıca kafanıza takılan isimleri kitabın arka kısmındaki soy ağacından öğrenebiliyorsunuz.
Yazarın en sevdiğim yanı İlyada’yı taraflı bir gözle anlatması. Benim gibi kendisi de Truva ve Hektor aşığı ve Odyseus’dan bahsederken içimden geçen nefret söylemlerine tercüman oluyor. O dönemdeki olayları bugünün feminist kadınının gözünden sık sık eleştiren yazar, Homeros’un Yunan taraftarlığını eleştirmeden de geçmiyor.
İlyada hikayesini kronolojiye uygun olarak düzenleyen yazar bize aynı zamanda İlyada öncesini ve İlyada’da hiç bahsedilmeyen savaş sonrası kahramanların durumunu da anlatıyor.
İlyada’nın şiirsel ve ağdalı dili size ağır geliyorsa bu kitapla tanışın derim.
216 syf.
·Beğendi
Yazarın hayat kıssaları kahramanları akılda tutmak için verdiği örnekler ile sohbet havası niteliğinde güzel bir eser tabi orijinalı kadar olmasa da iyi yazılmış kurgusu bilindik kurguların dışına çıkılmadan yazılan güzel bir eser. Kitap olmasa gerek nedense bilindik kahramanlar hariç ara kahramanları akılda tutmak zor olduğundan yazar kitabın sonuna tüm kahramanları açıklamalı bir şekilde tanımlamıştır. Keyifli okumalar.
237 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Homeros'un kahramanı Odysseia'yı birde bu kitaptan okumak gerek diye düşünüyorum. Homeros'un abartılı lirik anlatımı bu kitapda kahramanın psikolojik tahliline donmüş. Şu cumle kitabin anlatımını özetliyor sanırım: " Bu sözde kahraman oldukça açıkgöz bir tipti. Öte yandan kendisine bu kadar popüler bir edebi anıtın ithaf edilmesini de uygun bulmuyorum." Kitap troya savaşından donen Odysseia'nin hikayesini anlatıyor ama günümüz olaylarıyla harmanlayarak. Biraz ironi, biraz eleştiri, biraz siyaset. Homeros'un eserindeki celiskileri de vurgulayarak. Mitolojik bu kahramanın hikayesini hic bu gozle okumamışsinızdir.
216 syf.
·4/10
Kitabı okurken insan en arka sayfadaki soyağacı tablosuna bakma ihtiyacı duyuyor. Olaylar o kadar hızlı gelişiyor ki isimleri akılda tutmak imkansızlaşıyor. Bu belki çeviren kişiden kaynaklı bir durumdur; bilemiyorum. Bildiğim bir şey varsa kitabı düz metin gibi okuyabilirsiniz. Ancak anlayarak okumak istediğinizde işlet karışıyor.
216 syf.
·8/10
Antik dönemlere ilgi duyan herkese tavsiye edebileceğim tadımlık bir eser. Doğu ile Batı'nın ilk olarak karşı karşıya geldiği büyük çaplı ve uzun süreli bir savaşı ele alıyor. Antik kahramanların hayatlarına da değinen eser bilgiden ziyade mitolojik öykü tarzında olduğu için hiç sıkıcı değil. Bir oturuşta okunabilecek eğlenceli bir eser.
216 syf.
İlyada’yı okumadan önce film ve dizilerden, kitaplardaki alıntılardan haberim vardı ama bir bütün olarak ayrıca özet gibisinden okumak istedim. Bu konuda çok yardımcı oldu ve bazı ufak ipuçlarıda verdiğini fark ettim. İlyada okurken faydasınıda gördüm. Çünkü İlyada upuzun bir şarkı ve o şarkının içinde kaybolduğunuzda size yol gösterecek bilgilerinizin olması gerek. Benim gibi uzun dizeler okuyamayan kişiler için yardımcı olabilir.

Kitapta bana uymayan bir özelliği vardı. Yazar sürekli kendi döneminin güncel veya geçmiş olaylarından alıntı, benzetme, eleştiri yapmış ve ben sadece konuyu görmek istediğim için hoşlanmadım. Böyle düşünen biriyseniz farklı bir kaynak tercih edebilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Manfred Wöhlcke
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Almanya, 1942

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 38 okur okudu.
  • 28 okur okuyacak.