Manuel Serrano Y Sanz

Manuel Serrano Y Sanz

Yazar
8.3/10
3 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Adı:
Manuel Serrano Y Sanz
Unvan:
Yazar
Doğum:
İspanya, 1 Haziran 1866
Ölüm:
İspanya, 6 Kasım 1932
PEDRO — Türkler kadar yemekten zevk duymayan, yemek işlerine değer vermeyen millet yeryüzünde yoktur. Kral, prens veya senyör olsun günde üç öğün için bir saatten fazla zaman harcamazlar.

MATA — O yok, bu yok, o halde geriye bir şey kalıyor, o da uyumak.

PEDRO — Yaptıkları şeyler arasında en azı uykudur. Şafak söker sökmez uyanırlar, güneş hiç kimseyi yatağında yakalamaz. Nelerle uğraştıklarını aralarından üç dört yıl bulunmuş bir kimse olarak söyleyeyim. Esnaf bütün sene dükkân işleri ile uğraşır.
Yemeğe fazla düşkün olmadıkları için bence ancak yaşamak için yerler, zevk aldıkları için değil. Kaşığı ellerine aldıkları zaman o kadar acele yerler ki, aralarına karışsan şeytanı kovalıyorlar zannedersin. İyi huylarından biri de yemekte konuşup eğlenmemeleri. Karnı doyan Allaha şükür deyip kalkar ve yerini başkasına bırakır. Yemek yönünden aralarında herhangi bir ayrılık yoktur. Hiç tanımadıkları bir kimse bile, ayakkabılarını çıkarıp sofraya oturur ve hemen yemeğe başlar. Paşa yemeğini bitirince Allaha şükreder ve sofrayı kaldırın derdi.
Bununla ilgili deniz seferlerindeki âdetlerini anlatayım. Karada da böyle davranıp davranmadıklarını bilmiyorum. Donanma açılacağı zaman bizdeki fal kitabına benzeyen bir kitaba bakarlar. Kitapta git diye yazıyorsa gemileri düşman gemilerinin yarısı bile olsa giderler. Gitme diyorsa bütün hıristiyanlık âlemini elde etmek mümkün olsa bile gitmezler.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Manuel Serrano Y Sanz
Unvan:
Yazar
Doğum:
İspanya, 1 Haziran 1866
Ölüm:
İspanya, 6 Kasım 1932

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.