Marco Tosatti

Marco Tosatti

Yazar
8.0/10
3 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
258
Gösterim
Adı:
Marco Tosatti
Unvan:
İtalyan Gazeteci, Yazar
Doğum:
Cenova, İtalya
Marco Tosatti Cenova'da doğdu. Gazeteci ve yazar. Özellikle Katolik Kilisesi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyor.
Ayrıca hiç kimse artık Mazlumyanları yarı mülteci ya da saf köylüler olarak görmüyordu. Onlara bir saygı ifadesi olarak "Baron" diye hitap ediyorlardı. Baron, Ermenicede beyefendi demekti.
İslami gelenekte Hazreti İbrahim ineğini orada sağdığından dolayı isminin Arapçadan(süt= Halab) geldiği söylenen Halep, Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci büyük kentiydi.
Burası, Orontes'in vadisiydi. Bölgenin güneyden kuzeye, yeni ters akan yegâne nehri olduğundan Arapların "Asi nehir" diye adlandırdıkları bu nehir boyunca yol alıyordu tren.
Ölüm hiç bu kadar yakına gelmemişti. Ölüm: hiç değilse sıradan bir ölüm olsaydı!
Hayır, bütün bir halkın ölçüsüz bir zalimlik ve onursuzluk içeren yollarla topyekûn yok edildiği bir ölümdü.
Kaderin insan hayatı için ne kadar gaddar ve değiştirilemez olduğunu acı acı düşündüm; peki değiştirilemez olan, önceden yazılmış bir gelecek dehşet verici değil midir..?
Sınıf arkadaşlarının çoğu Katolik Araplardı, ayrıca birkaç Türk çocuk vardı. Onlar için Koko, "Krikor Susani" ydi. Halep'teki "Susaniler" iki yüzyıl evvel, dağlık ve geri kalmış Sasun bölgesinden gelen fırıncılardı. Daha sonra küçümseme genele yayıldı ve bütün Ermeniler Susani olup çıktılar.
Sonunda âşık olmak kaçınılmazdı. Sadece mevsinlerden ilkbahar olduğu için değil; sadece Sally ince, uzun yapısı ve sarı saçlarıyla, mayıs göğünü andıran açık mavi gözleriyle olağanüstü olduğu için de değil, mizah duygusu ve Koko'nun ikinci vatanı saydığı yere dair öyküleriyle tam bir Britanyalı olduğu için.
Öğle sıcağında bir İngilizler bir de hasta köpekler dışarda dolaşır, diyen eski bir Asya atasözünü yalanlayanı henüz olmamıştı.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Marco Tosatti
Unvan:
İtalyan Gazeteci, Yazar
Doğum:
Cenova, İtalya
Marco Tosatti Cenova'da doğdu. Gazeteci ve yazar. Özellikle Katolik Kilisesi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyor.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.