Marcus Du Sautoy

Marcus Du Sautoy

Yazar
7.5/10
2 Kişi
·
7
Okunma
·
1
Beğeni
·
142
Gösterim
Adı:
Marcus Du Sautoy
Unvan:
Yazar
Doğum tarihi: 26 Ağustos 1965 (52 yaşında), Londra, Birleşik Krallık
Eş: Shani Ram (e. 1994)
TV şovları: The Story of Maths, The Code, Dara Ó Briain: School of Hard Sums, Faster Than the Speed of Light
Çocuklar: Magaly Du Sautoy, Ina Du Sautoy, Tomer Du Sautoy
Eğitim: Wadham College, Oxford, Oxford Üniversitesi
Arşimet bir matematik bilmecesini çözmek için diyagramlar çizmeye o kadar dalmıştı ki, yaşadığı şehrin işgal edildiğinin bile farkına varamamıştı. Romalı bir asker elinde kılıcıyla odasına daldığında Arşimet hesaplarını bitirebilmek için ona yalvardı. "Çözmem gereken bu kadar sorun varken bu çalışmayı nasıl bırakabilirim?" diye haykırdı. Fakat asker sonucu bekleyecek değildi ve Arşimet'i oracıkta yere serdi.
Kristal kürelere bakarak ya da burç haritalarını çıkararak geleceği gördüğünü iddia eden pek çok insan da saçma sapan konuşmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Eğer gerçekten yarın, gelecek yıl ya da çok daha sonrasında ne olacağını bilmek istiyorsanız en iyisi matematikle ilgilenin.
Müslüman akademisyenler pek çok kadim metni toplamışlar kaybolup gitmelerinin önüne geçmişlerdi. Onlar olmasaydı, Yunan, Mısır, Babil ve Hint kültürleri hakkında hiçbir şey öğrenemeyebilirdik.
Matematik size zor gelmeye başladığında Roberto Carlos 'un sözlerini hatırlayın : Ne kadar acı çekip ter akıtırsan o kadar fazla kazanırsın.
Bir tel alın ve kare biçiminde bükün. Köpükle dolu bir kutuya daldırın ve sonra da üfleyin. Neden diğer taraftan küp şeklinde bir kabarcık çıkmıyor? Ya da diyelim tel dikdörtgen şeklinde, neden piramit şeklinde bir kabarcık elde ediyoruz?
Şimdi ilk iki galibiyetin mantıklı bir açıklaması var :Taş makası körlestirir ve makas da kağıdı keser. Peki kağıt taşı nasıl yener?

Bu gelenek Kadim Çin'e dayanıyor olabilir. O günlerde imparatora sunulan her istek bir taşla sembolize ediliyordu. İmparator, bu isteği kabul edip etmediğini taşın üstüne ya da altına bir parça kağıt koyarak gösteriyordu.Eğer taş kağıtla kapalıysa istek reddedilmiş ve istekte bulunan mağlup olmuş oluyordu.
Denklemler reçeteler gibidir. İçeriklerini alın beli bir oranda karıştırın ve ortaya bir denklem çıksın.
Entelektüel merak İslami imparatorluğun ilk yıllarında fazlasıyla teşvik edilen bir şeydi. Kur'an dünyevi bilginin insanları uhrevi bilgiye yaklaştıracağını öğretiyordu. Aslında İslam matematiksel yetenekler gerektiriyordu çünkü Müslümanların ezan saatlerini hesaplaması ve Mekke'nin hangi yönde olduğunu bilmesi gerekiyordu.
İnsanoğlunun, içinde yaşadığımız vahşi ve karmaşık dünyayla baş etmek için yarattığı en güçlü araç matematiktir.
2006'da Almanya'da düzenlenen Dünya Kupası'nda kullanılan ve dünyanın en yuvarlak topu olarak tanıtılan yeni Zeitgeist topunun arkasında da Arşimet' in 13 kübiğinden biri vardır.
288 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle size kitapla tanışma hikayemden bahsetmek isterim. Bilenler vardır 'yardımrail' grubundan kitabını paylaşmak isteyen bir meslektaşımla karşılaşıp kitap degiştokuşu yaptık . Birbirinden habersiz iki matematikçiyi kocatepe metro durağında buluşturdu bu kitap :)

Beckham neden 23 numaralı formayı seçti ?
Kabarcıklar neden yuvarlaktır?
Taş kağıt makasta nasıl dünya şampiyonu olunur?
Dört boyutlu görebilir miyiz?
gibi sorularla başlayıp hunharca matematiksel denklemlere, teoremlere daldıran bol bol bilim adamını yad ettiren akıcı ve eğlenceli bir kitap. ( Çözdüğünüz takdirde milyon dolarlar kazanabileceğiniz problemler de vaar.)

UYARI : Matematik ilginiz yoksa kitap size anlaşılır gelmeyeceği için sıkılabilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Marcus Du Sautoy
Unvan:
Yazar
Doğum tarihi: 26 Ağustos 1965 (52 yaşında), Londra, Birleşik Krallık
Eş: Shani Ram (e. 1994)
TV şovları: The Story of Maths, The Code, Dara Ó Briain: School of Hard Sums, Faster Than the Speed of Light
Çocuklar: Magaly Du Sautoy, Ina Du Sautoy, Tomer Du Sautoy
Eğitim: Wadham College, Oxford, Oxford Üniversitesi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 7 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.