Mariana Enriquez

Mariana Enriquez

Yazar
7.3/10
8 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
70
Gösterim
Adı:
Mariana Enriquez
Unvan:
Arjantinli gazeteci, romancı
Doğum:
Buenos Aires, Arjantin, 1973
Yakanlar erkekler, ufaklık. Bizi hep yaktılar. Şimdiyse biz kendimizi yakıyoruz. Ama ölmeyeceğiz: Yara izlerimizi göstereceğiz.
Mariana Enriquez
Sayfa 190 - Domingo yayınevi
208 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kafa yakan harika bir kitap okudum. Çok heyecanla okuduğum birbirinden şahane korku ve gerilim öyküleri barındıran bir kitap. Hani küçükken birbirimize anlattığımız o korkulu masalların gerçeğe büründüğü öyküleri ardada okuma isteği duyuyorsunuz elinizden bırakamıyorsunuz kitabı. Bayıldım.
208 syf.
·4 günde·7/10
Mariana Enriquez gerçekten başarılı bir yazar. Kitapta 12 farklı, birbirinden bağımsız hikaye var. Hepsinde küçük, ufacık da olsa insanların günümüzde ne denli yozlaştıklarına dair eleştiriler var. Hikayeler hep bir yarım bırakılmış gibi, ama bu bende hoşnutsuzluk yaratmadı, gayet hoştu hatta bence. Okumazsanız kaybedeceğiniz hiçbir şey yok kitapta bana kalırsa ama ben yine de okumanızı tavsiye ederim, keyifli olacaktır sizin için de.
208 syf.
·13 günde·3/10
Kitabı tek bir kelimeyle özetlemem gerekseydi eğer; "ilginç" kelimesini seçerdim. Beğendim mi beğenmedim mi karar veremedim. Biraz iç karartıcı, karanlık bir kitap. Aslında iyisiyle kötüsüyle hepimizin içinde tetiklenmeyi bekleyen gölgeler var, kitap bu konunun üzerine bazen gizemli bazen ütopik hikayeler ile eğilmiş. Beyin yakan bir kitaptı, ancak açıkçası beni çok sarmadı. Bu sebeple biraz ağır okudum. Hikayelerdeki kurgular çok güzel, özellikle terkedilmiş evde geçen hikaye beni okurken gerçekten gerdi. Boş zamanınızı değerlendirebileceğiniz bir kitap bence, yüksek beklentilere girmeden okunabilir.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Fazlasıyla ‘gerçeğe yakın’,gerçeküstü on iki hikaye..Methini duyduğum kitabı sonunda okuyabildim,denk geldiğim yorumlardaki gibi beni de derinden etkileyen bir kitap oldu.

Birçok konuya değinmesi (doğum sonrası depresyonundan hikikomorilere),bunu yaparken fantastik öğeleri kullanması da farklı kılıyor ‘yangında kaybettiklerimiz’i.Özellikle ilk hikaye ‘pasaklı çocuk’taki gözleyen kadın,birçoğumuzun konuşmak isteyip sustuklarını dile getiriyor.

Son hikaye olan,kitaba ismini de veren ‘yangında kaybettiklerimiz’ ise kadına karşı şiddetin yaratabileceği başka bir dünyayı kurguluyor (her ne kadar o cinnet seviyesine yakın olsak da) : Karşı koyabilmek için kendini ateşe atan kadınların dünyasını.Bunu her gün farklı şekilde gerçekleştiren kadınların olduğunun da bilincinde yazar.Şunu ekliyor:
“Yakanlar erkekler,ufaklık.Bizi hep yaktılar.Şimdiyse biz kendimizi yakıyoruz.Ama ölmeyeceğiz:Yara izlerimizi göstereceğiz.”

Diğer yandan Pablo’nun baba olduktan sonraki dışlanmış hissedişi,’bir gram et yok üzerimizde’ hikayesindeki azalarak yok olma arzusuna da tanık oluyoruz..

Kısaca bu 12 hikaye,12 hayat sunuyor.Geçmişe-bugüne ve yarına dair karanlık hayatlar..

Yazarın biyografisi

Adı:
Mariana Enriquez
Unvan:
Arjantinli gazeteci, romancı
Doğum:
Buenos Aires, Arjantin, 1973

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.