Marie Roberts

Marie Roberts

Yazar
7.9/10
16 Kişi
·
31
Okunma
·
0
Beğeni
·
27
Gösterim
Adı:
Marie Roberts
Unvan:
Yazar
192 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Selam.. Yazarın, felsefe tarihinin ünlü on iki düşünürünü de dahil ederek kaleme aldığı eseri, ben tavsiye listeme alamadım. Okuması gayet (hatta fazla) kolay olan kitap, felsefenin günlük hayata indirgenmesi, hayatın içine yedirilmesi ya da yaşantımıza mandallanması diye çoğaltabileceğim bir tanım silsilesi ile nitelenebilir. Aralarında, “Kant, Spinoza, Aristo, Nietzsche, Epikür, Platon ....” gibi hem dönemleri, hem de günümüzde, düşünce ve eserlerinin önemi hala devam eden filozofları, yazarın yaratığı bir enstantenenin ardına, o olsa ne yapardı şeklinde okuyoruz. İlk sayfalarda, acaba olur mu, daha önce felsefe okumamış birileri için, hiç değilse bir giriş ya da heves vesilesi sayılır mı diye sorguladım ama, maalesef.. Ne filozofun esası, ne eserleri, ne de eğreti biçimde kondurulmuş “o olsa şunu yapardı” hali, zayıf kalmaktan kurtulamadı.
Saygılarımla.
192 syf.
·2 günde·9/10
Kitabın mantığını şöyle açıklayabilirim; Önce günlük hayatta karşılaşabileceğimiz bir sorun basitçe özetleniyor. Arkasından bu soruna ‘felsefeci olsaydı tüm bunlara ne derdi’ şeklinde yorumu yapılıyor, felsefecinin yaşamına dair bilgiler veriliyor. ‘Krizle mücadele kitabı’ başlığı altında bir kitap tavsiyesi ve felsefik bakış açısı birkaç cümleyle maddeleniyor. Kitapta on iki önemli felsefecinin hayatına değinilmiş (Spinoza, Aristo, Bergson, Wittgenstein, Hume, Pascal, Nietzsche, Kant, Platon, Heidegger, Levinas, Mill). Okuması eğlenceli bir kitaptı açıkçası ve felsefeye dair çok bilgi sahibi olmadığımdan dolayı benim için verimli bir okumaydı. Felsefeye tatlı bir giriş yapmak isterseniz en güzel yolu bu kitabı okumak olabilir. Keyifli okumalar dilerim!
192 syf.
·9/10
Sen çözemezsen Kant çözer, bilemedin Platon, olmadı Aristo hadi o da olmazda Epikür...
12 farklı Filozof günümüzde yaşasaydı bizim karşılaştığımız sorunlara ne gibi tepkiler verirdi sorusunun cevabı tam olarak bu kitap oluyor.
Çiçeği burnunda bir sosyolog olarak okuduğum ilk felsefi içerikli kitap olma özelliğine sahip bu kitap beklentileri çok yüksek tutmazsak keyifli bir okuma sağlıyor.
Her bir bölüme öncelikle tatlı bir çizim ve keyifli bir başlıkla başlanıyor. Daha sonra günlük sorunlar, bahsi geçen filozofumuzun duruma vereceği tepki, kendisine kısa bir bilgilendirme ve son olarak konuyla alakalı okunabilecek eseri şeklinde ilerliyor.
Eğer sizin de felsefeye ilginiz var ama neresinden başlayacağınızı bilemiyorsanız bu kitap kolay bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir.
Söz konusu filozoflar: Spinoza, Aristo, Nietzsche, Epikür, Platon, Pascal, Levinas, Heidegger, Kant, Bergson, Wittgenstein, Mill.
192 syf.
·Beğendi·8/10
Selam arkadaşlar
Sen çözemezsen KANT çözer Marie Robert.
.
Görüntü de felsefe kitabı gibi dursa da aslında çok eğlenceli bir zaman yolculuğu.. bildiğimiz filozoflar yaşasaydı günlük sorunlarımıza, çağa nasıl bakıp , ne yorum yaparlardı... Örneğin; Wittgenstein sevgilisinin ailesiyle tanışsa ve sevilmese ne hissederdi... Kant nasıl boşanırdı, Platon duygularını aşkına nasıl açardı? , Levinas ergen çocuğuyla ne yapardı? ... Gibi şimdiki zamanda yaşadığımız güncel konularla ilgili filozoflarla beraber geçmişe yolculuğa çıkmak isterseniz keyifli okumalar...
192 syf.
·8/10
Sen Çözemezsen Kant Çözer. Marie Robert ayrıksı kitap yay. Yılı 2019.
Birey, toplumsal yaşam içerisinde varlığını sürdürürken karşılaştığı olumsuz koşullar önünde çaresiz kaldığını hisseder, ürker. Bu olumsuz koşullar , iş toplantısından tatil yöresine, aşktan yaş günlerine, yeni arkadaşlarla tanışmaktan yaşlılık günlerine kadar hayatın her evresinde karşısına çıkabilir. Bu sorunlar karşısında birden bire ne yapacağına karar veremez, saklanır, kendini yer bitirir. Yazar böylesi durumlarda raflarda dizili duran oniki farklı felsefecinin kitaplarını indirir. Felsefecilerin düşüncelerini güncelleyerek, içinden çıkılmaz hal alan günümüz proplemlerini çözmede farklı deneylerle işler, kullanır. Proplemler farklı bakış açısıyla çözülmüş, mutluluğun anahtarı da bulunmuş olur. Kısacası kitap, mutluluğu yakalamanın felsefi yolunu gösterir okuruna.
192 syf.
·1 günde·10/10
Çeşit çeşit krizlerin nasıl üstesinden gelinebileceğini, filozofların bakış açılarıyla öğreneceğiniz klavuz niteliğinde güzel bir kitap. Bol bol alıntı yapacağınıza eminim. İlk olarak günlük hayatımızda karşılaşabileceğimiz tarzda basit ama önemli bir sorunu hikaye tadında anlatıp daha sonra bu soruna bir filozofun gözünden çözümler getirmiş ve oldukça akıcı bir eser ortaya çıkarmış yazar. Kesinlikle okunmalı.
192 syf.
·Beğendi·10/10
Felsefe sizin için ne demek? Bir çok kişiye göre felsefe, cevaplar yerine soruların peşinden gitmiş bir bilim olarak biliniyor. Aslında hayatımızın bir parçası olabilir. Nasıl mı? Gelin bunun cevabını Sen Çözemezsen Kant Çözer kitabında ele alalım.


Hayatımızda bir çok sorunla baş başa kaldığımızda ne yapacağımızı yaşanılan sorunla nasıl başa çıkacağımızı bilemeyiz. Peki bu sorunlarla filozoflar nasıl başa çıkardı? İşte bu kitapta size filozofların günlük hayatta yaşanılan bazı sorunlarla nasıl başa çıkacaklarını onların felsefesiyle anlatıyor Marie Robert.

Her sorun için ayrı ayrı bölümlere ayırarak okuyucuya aktarmış.

Kitapta ilk başta günlük sorunları hikayeleştirilerek okuyucuya aktarılır. Sorunun çözümü için düşünürken bir sonraki sayfada Peki Filozof (Her bir sorun için başka filozoftan bahsedilir) Olsa Tüm Bunlara Ne Derdi? bölümüyle filozofun felsefesi ile yaşanılan sorun irdelenir. Bu sayede günlük hayatınıza başka yönlerle bakmanız sağlanır. Felsefe ve günlük hayat iç içe birleşerek okuyucuya sunulmuş olur. Daha sonra sayfada filozofun hayatı en sonunda da onun bir eserinden bahsederek Yetiş Felsefe ile konunun özeti gibi aforizmalar bulunmaktır.

Felsefe'nin anlaşılmaz bir bilim dalı olmaktan çıkarıp onu günlük hayatımıza aktarmaya hazır mısınız? Aslında felsefe hayatın içinde bulunan sorulara yönelir. Ve hayatın içinde olan felsefeyi kendi hayatımızdaki sorunlara aktardığımızda yaşamın karmaşıklığı azalacaktır.

Kitabı keyifle okudum. Kitapta bahsedilen filozofların düşüncelerini anlayarak aslında çoğu kişinin uzak durduğu felsefenin günlük hayatımızla iç içe olduğunun kanıtı niteliğinde bu kitap.

Eğer felsefe kitaplarını anlamamaktan korkuyorsanız ya da felsefe türünde yazılmış kitapları okumak istiyorsanız ama nasıl başlayacağınızı bilmemiyorsanız bu kitap ile felsefenin engin denizine yapacağınız yolculuğa adım atabilirsiniz.
192 syf.
·Puan vermedi
Sen Çözemezsen KANT Çözer #starkyorumluyor
Oldukça farklı olan bu kitapta, sadece Kant’tan değil tam 12 filozoftan tüyo alıyoruz. Nasıl mı? Hemen anlatıyorum.
Yazar ilk önce olası hatta çokta olası olmayan absürt bir olayın içinde olduğumuzu varsayarak durumumuzu sohbet havasında bize anlatıyor. Sonra durumla ilgili bir filozofun bu durumda ne yapacağını anlatarak bize tüyolar veriyor. Bazı terimleri açıklıyor. Bilgi birikiminden yararlanmamıza elverişli bir metin yazmış olarak buluyoruz yazarı. Sonrasında ele aldığımız filozofu birkaç satırda anlatıyor. “Krizle Mücadele Kitabı” adı altında filozofun durumla alakalı bir kitabını anlatıyor.
Her bölüm konuyla alakalı, sözünü ettiğimiz filozofun sandığım aforizmalarıyla son buluyor. Ayrıca bölüm başlarında filozofları gözümüzde canlandırabilmemiz adına küçük portre çizimleri de bulunmakta.
Filozoflarımız ise şöyle: Spinoza, Aristo, Nietzsche, Epikür, Platon, Pascal, Levinas, Heidegger, Kant, Bergson, Wittgenstein, Mill.
Gördüğünüz gibi çok duyduklarımız da var duymadıklarımız da. Bu kitap sayesinde hepsinin felsefesini yakından tanıma şansı buluyoruz.
Ben okurken çok keyif aldım. Sohbet havasında anlatım olunca kitap aktı gitti. Felsefeye merak duyan biri olarak da filozofların hayatları ve felsefelerini okumak çok hoşuma gitti. Siz de felsefeye ilgi duyuyorsanız bu kitabı öneririm. Sorunlarınızı belki de filozoflar çözer, kim bilir?
192 syf.
·Puan vermedi
Felsefeye ilgisi olan veya olmayan herkes mutlaka Kant, Spinoza, Ploton, Aristo, Nietzsche gibi filozofların ismini duymuştur. Çünkü herbiri düşünce tarihimize yön veren şahsiyetlerdir. Bu girizgahı yaptıktan sonra kitabı okuduğunuz diğer felsefe kitapları gibi sanmayın. Bu kitabı farklı kılan ise filozofların düşüncelerini günümüzde karşılaştığımız olaylara uygulayabilmemizi, yani yaşanır kılmamızın yöntemini, karşılaştığımız hangi olayda hangi filozofun penceresinden bakmamız gerektiğini gösteriyor. Bunu sıkmadan, keyifli bir anlatımla yapıyor. Yani teori değil keyifle okuyacağınız uygulama kitabı. Okurken filozofların hayatlarını öğreniyoruz. Felsefe okumayı sevmeyenlerin bile zevk alarak okuyacaklarından eminim. Bu kitabı herkes okumalı, hayatına uygulamalı ve kütüphanesine eklemeli.
192 syf.
·124 günde·5/10
Tavsiye için okuyacaksanız kötü anca hiç bilmeyenler için giriş olabilecek basit, okuması da kolay bir kitap. Yani genel bir fikrim olsun, çok da bulaşmayacağım felsefeye derseniz okuyabilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Marie Roberts
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 31 okur okudu.
  • 24 okur okuyacak.