Marquis de Condorcet

Marquis de Condorcet

Yazar
8.0/10
5 Kişi
·
15
Okunma
·
1
Beğeni
·
520
Gösterim
Diğerlerinden yardım görmek zorunda kalmadan ilkeleri, ayrıntıları içinde kendi kendine yetinilen tek bir bilim yoktur.
Yıldızları gözlemekten doğan fayda, uyanık geçen uzun gecelerde bunlara harcanan emek, çobanların faydalandıkları boş zaman, astronomiye bir takım ilerlemeler getirmiştir.
Pek aydın milletler, kanlarını, zenginliklerini istedikleri gibi harcama hakkını yeniden elde ederek, yavaş yavaş harbe pek uğursuz bir felaket, en büyük bir cinayet gözüyle bakmayı öğreneceklerdir.
Sokrates, insanlara yalnız tabiatın ellerine verdiği nesnelerle kanaat etmelerini bildirmek, bu yolda yeni adımları denemeden önce her adımı sağlamca atmayı, bilinmeyen bir alanda tesadüfe kapılmadan önce etraflarındaki alanı incelemeyi öğretmek istiyordu.
Filozofların peşin hükümleri gerçeğin yeni ilerlemelerine zarar verdiği gibi, pek aydın olmayan insanların peşin hükümleri de bilinen gerçeklerin yayılmalarını geciktirmektedir.
272 syf.
·15 günde·8/10
Genel görüşü ve anlatımı ile kitap hoş.. Tiranlığın esirliğinden kurtulabilen insanlığın ilk çağlarda sadece beslenme odaklı sonrasında tarım ile yerleşik hayata geçişini devrimler ile salt kültürün ilerleyişini ve nereden nereye geldiğimizi gösteren bir tablo. Yunanlı övgüleri kitapta bolca yer alıyor.. Tavsiye ederim görüşlerinizi törpüleyebilir.. İyi okumalar..

Yazarın biyografisi

Adı:
Marquis de Condorcet
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 16 okur okuyacak.