Giriş Yap

Martin Heidegger

Yazar
Derleyen
8.0
485 Kişi
Unvan
Alman Filozof
Doğum
Baden, Almanya, 26 Eylül 1889
Ölüm
Freiburg İm Breisgau, Almanya, 26 Mayıs 1976
Yaşamı
26 Eylül 1889'da Baden eyaletinde doğdu. Çocukluğundan itibaren dine ve felsefeye eğilimli biri olarak yetişti. Felsefi çalışmalarıyla olduğu kadar, yaşamı ve çeşitli dönemlerde sergilediği politik tutumlarıyla da tartışma konusu oldu. Felsefi yetkinliği ve önemi yadsınamazken politik konumları dolayısıyla sürekli sorunlu bir ilişkinin taşıyıcısı oldu ve bu durum çoğu zaman felsefi çalışmalarının tam olarak değerlendirilmesini gölgeledi. Freiburg Üniversitesi'nde Katolik ilahiyatı ve Hristiyan felsefesi okudu ve 1914 yılında ilk çalışması ve doktora tezi, "Psikolojide Yargı Kuramı" ile dikkat çekmeye başladı. 1923'te Marburg Üniversitesi'nde profesör oldu. 1927 yılında "Varlık ve Zaman" yayımlandı ve yayımlanışından itibaren yalnızca varoluşçu felsefe açısından değil, 20.yüzyıldaki bir bütün felsefe tartışmaları bağlamında bir şekilde etkili oldu. Heidegger burada, bütün bir Batı Felsefesi geleneğini metafizik olmakla eleştirdi, ki sonrasında postmodern felsefe bu argümanı başka düzlemelerde yeniden değerlendirecektir. 1933 yılından itibaren Nazilerin iktidara gelmesiyle birlikte Heidegger Nazi Partisi'ne katıldı. Bu dönemde Freiburg Üniversitesi'nde rektör oldu. Heidegger'in bu dönem boyunca izlediği politika her zaman tartışma konusu olmuş ve onun çalışmalarının değerlendirilmesine gölgeler düşürmüştür. Nazilere katıldığı gerekçesiyle 1945'te üniversiteden uzaklaştırıldı ama sonra 1952'de yeniden üniversiteye dönebildi. Daha sonra yanlış yaptığını söylemesi de üzerine düşen gölgelerin sona ermesini sağlamamıştır, ancak bununla birlikte onun teorik çalışmalarının değeri her zaman kendini buna rağmen korumuş ve felsefe açısından önemli yerini muhafaza etmiştir.
Eski yunanda, bilim ve sanat birleştiğinde, poetikadan söz ediyorduk. Fakat Heidegger'e göre modern dünya ne yazık ki bu şiirsel (poetique) hissini kaybetmiş durumdadır.
Reklam
Bizden uzaklaşan şey, fark etsek de etmesek de bizi de beraberinde çekip götürüyor.
Bizim hala düşünmememiz, esasen daha çok, bu düşünülmesi gereken şeyin kendisi­nin insandan yüz çevirmesinden, çoktandır yüz çevirmiş olmasından kaynaklanmaktadır.
Kaygı uyandıran zamanımızda en kaygı verici olan, bizim hala düşünmememizdir.
Reklam
Günümüzde felsefeye ilgi duyulduğunu kimse inkar edemez. Ancak, günümüzde insanın, ilgi duymaktan an­ladığı biçimiyle, henüz ilgilenmediği bir şey kaldı mı ki?
2
557
5,6bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42