Masami Arai

Masami Arai

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
10
Gösterim
Türk milliyetçiliğinin iki boyutu vardı: Osmanlı Türkleri arasında uzun süredir kaybolmuş bulunan bir ulusal Türk kimliği arayışı ve bilinçlenen Türkler tarafından toplumsal birliğin kurulması ve güçlendirilmesi.
Türkiye Cumhuriyeti'ndeki yeni milliyetçilik Anadolu Türklerini kurtarmaya ve yükseltmeye yönelikti. Dolayısıyla bu milliyetçilik, Jön Türk devrindekinden çok farklıydı.
Ömer Seyfettin'e göre, Osmanlı İmparatorluğu'nu kurtarabilmek için halkın anlayabileceği yeni bir dil gerekliydi. O 'yeni lisan'ı yalnızca edebi bir konu değil, aynı zamanda Türklerin hayatlarıyla ilgili genel bir konu olarak sayar. Jön Türk devrimini 'kılıçla yapılan inkılap' diye niteler ve bu devrimden sonra, kalemle yeni bir devrim yapılması gerektiğini ileri sürer, bununla, muhtemelen, kafa yapısında ve daha genel olarak toplumsal bir devrimi kastetmektedir.
Ömer Seyfettin'in hikayelerinin pek çoğu dönemin Osmanlı-Türk aydınının yaşadığı, milli bir burjuvazi yaratma isteği ile savaş sonunda ortaya çıkan yeni zenginlere karşı duyulan şüpheci bir hoşnutsuzluğun meydana getirdiği gerilimi yansıtır.
222 syf.
·Puan vermedi
Japon tarihçi Masami Arai tarafından yazılmış; Jön Türk dönemi çıkan dergilerin konu başlıkları,yazarları,ortaya çıkış amaçları yönünden dönemin görüşleri hakkında bilgi veren güzel bir eser.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.