Maurice Nicoll

Maurice Nicoll

Yazar
7.4/10
5 Kişi
·
8
Okunma
·
3
Beğeni
·
181
Gösterim
Adı:
Maurice Nicoll
Tam adı:
Maurice Nicoll
Doğum:
19 Temmuz 1884
Ölüm:
30 Ağustos 1953
Hayatın nasıl olması gerektiği hakkında insanların sahip oldukları çok dar fikirler, olağanüstüdür. Sanki hayat için bir ya da iki reçeteye sahip gibidirler ve birisinin hayatı bu reçe­telere denk gelmiyorsa boşa geçmiş ya da faydasız olarak kabul edilir ve böyle bir görüş açısı ile bir insan, bir hayli içsel olarak kale alabilir ve her şeyin, hatta Tanrı'nın ve bütün Evren'in bile kendisine karşı olduğunu his­sedebilir ve bunun sebebi, hayatını doğru bir şekilde ele almamasıdır sade­ce. Giderilemeyecek taleplerde bulunur. Bir bakkal dükkanına gidip silin­dir şapka ya da dikiş makinesi soran ve ona satılabilecek şeyleri alamayan bir insana benzer.
İnsanın aslında bir değil bir çok olduğunu, bir birlik ve uyum değil çokluk ve uyumsuzluk olduğunu, farklı zamanlarda onun sorumluluğunu alan sürekli ve gerçek bir 'Ben' e değil yüzlerce farklı ve oldukça çelişkili 'Ben' e e sahip olduğunu, gerçek bir iradeye değil her bir 'ben' e ait bir sürü değişen çatışmalı iradeye sahip olduğunu, sadece çok nadir anlarda şuur sahibi olduğunu, genellikle uyur-uyanık garip bir halde bulunduğunu ve tüm bunların sonucu olarak gerçek bir yapabilme gücüne sahip olmadığını,bu yüzden de her şeyin sadece olmakta olduğu ve kimsenin olmakta olanı engelleyemediği bir dünyada yaşadığını fark etmeye tahammül edebilmek uzun zaman alır.
Temel olarak hayata karşı yanlış bir tutum içindeyseniz, Hayatta her şeyin doğru gitmesi gerektiğine inanıyorsanız,en sıradan meseleleri bile olağanüstüymüş gibi ele alacaksınız, sürekli hayal kırıklığına uğrayacak, üzülecek, güç kaybedecek ve hayat içinde zayıf bir insan olacaksınız.Hayat hakkında çok büyük miktarda duygusal saçmalık konuşuluyor ve yazılıyor.Çalışma der ki, hayat mekaniktir, insanlık uykudadır, insan bir şey yapamaz ve her şey kendiliğinden olur.Fakat insan çok kötü şeyler olduğunda bile buna inanmaz,şu veya bu kişiden dolayı olduğunu ve bunun olağanüstü olduğunu imgeler.
Çalışma bir insanın psikolojik olarak ne olduğu hakkındadır. Bugün Çalışma"da "Kendi Şarkını Söyleyen " denilen bir insanın bu yönünden söz edelim. Bu yön, içsel kale almaya -içsel hesaplar yapma- yani size borçlu olunduğu duygusuna ve bunların hafızaya kaydı­ na dayanır. Herkes bu anlamda söyleyecek bir şarkıya sahiptir. Yaşamınız
boyunca ne tür içsel hesaplar yaptığınızı gerçekten bilmek istiyorsanız, hep "söylediğiniz şarkıları" fark etmeye başlayın. Çalışma"da bir insana "iyi şarkıcı" deniliyorsa, bu onun söylediği şarkılara gönderme yapar. Bazen insanlar şarkılarını hiçbir cesaretlendirme olmadan söylerler ve bazen de birkaç bardak alkolden sonra alenen (ulu orta) şarkı söylemeye başlarlar. Onlara ne kadar kötü davranıldığı, hiçbir zaman gerçek bir fırsata sahip ol­ madıkları, eskiden sahip oldukları şöhreti, onların zorluklarını kimsenin anlamadığı, yanlış evlilik yaptıkları, anne babalarının onları anlamadıkla­rı, aslında ne kadar hoş insanlar oldukları, hiç takdir görmedikleri, hep yanlış anlaşıldıkları vs. hakkında şarkı söylerler ve bunların tümü, kendi­ leri dışında herkesin suçlu olduğu anlamına gelir. Bunların tümü içsel he­saplar yapmaktır ya da daha doğrusu, içsel hesapların sonucudur. İçsel ka­le almanın biçimlerinden biridir.
"Lütfen kendinizi değiştirmenin sadece daha az sigara içmek veya daha az yemek yemek olduğunu düşünmeyin. Çalışmanın psikolojik olduğunu hatırlayın."
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Maurice Nicoll
Tam adı:
Maurice Nicoll
Doğum:
19 Temmuz 1884
Ölüm:
30 Ağustos 1953

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 8 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 13 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.