Mavisu Kahya

Mavisu Kahya

Çevirmen
7.9/10
32 Kişi
·
84
Okunma
·
0
Beğeni
·
33
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
2017 yılı Artemisia Mizah Ödülü almış çok güzel bir karikatür kitabı.
21 farklı başarılı kadını karikatürize ederek oldukça komik bir şekilde anlatmış.
Kitaptaki çizimler gayet güzel.
Okunması kolay.
Her yaş grubu rahatlıkla okuyabilir bence.
Herkese keyifli okumalar.....
48 syf.
·1 günde·8/10
Bir saatte rahatlıkla okunacak keyifli bir mini öykü. Resimlemeleri başarılıydı. Delidolu'nun kitaplarıni çoğunlukla beğeniyorum. Hem basım kalitesi hem de çevirileri son derece başarılı.
Ölümlü ölümsüz , ölümsüzlük iksirini yarım içmiş karakterimizin hikayesini bize sunuyor. Sadece yetişkinlere değil ilkokul ve ortaokul düzeyindeki ufaklıkların da severek okuyacakları bir eser olmuş. Tavsiye ederim
48 syf.
·Puan vermedi
Ölümlü Ölümsüz ilk çıktığında yaptığımız haberde aslında öykünün geçmişi hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Öykü Yunan mitolojisindeki Endymion ve Selene’nin öyküsü ve John Keats’in “Endymion” şiirinden etkilenmiş. Bunun yanında kendinden sonraki yazarları etkileyecek güce de sahip ki Gary Jennings, “Ms. Found In An Oxygen Bottle” (Oksijen Tüpünde Bulunan Pusula) ismiyle 1973’te bu öykünün devamını yazmış.

Winzy adında simyacı çırağı gencin çocukluk aşkının kederinden kurtulmak için ustasının yarattığı ölümsüzlük iksirini içmesiyle başlıyor öykü. Yalnız Winzy, Cornelius Agrippa’nın -ki bu simyacının gerçek hayatta da yeri var- hazırladığı bu iksiri içiyor içmesine ama yaşadığı sonsuzluğun ne kadar süreceğini bilmiyor. Eserde Winzy’nin yaşadığı o belirsizlik başarılı biçimde verilmişti. Birinci tekil şahıs üzerinden anlatılan hikâyede karakterin gözünden eşi Bertha’nın zamanla artan kıskançlığı, kendinin genç kalırken onun ölüme yaklaşmasının üzüntüsünü görüyorduk.

Uygar Özdemir

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...lumsuz-mary-shelley/
48 syf.
·Puan vermedi
İncecik bir kitap ve sıcacık bir öyküsü var. Aşık ve fakir oğlumuz şeytani simyacının yanında çalışmaya başlar ve yaşanan karmaşa saadeti öldürmeye yetmez ama bu yanlışlık onun şansı olacağı gibi hayatını da karartır.. 300 yıllık hayatını. Denk gelinirse okunması çok keyifli bir kitaptır adı da ölümlü ölümsüZ'dür. Sonunu çoğu arkadaşım beğenmese de ben kitaptan almam gerektiğini aldığımı düşünüyorum, sonunu gayet sevdim. Keyifli okumalar diliyorum efenim..
128 syf.
·Beğendi·6/10
"Kadınların Nesi Var" 2017 Atrémisia Mizah Ödülü alan bir kitap. Özellikle illüstrasyonlu olmasını çok sevdim. Toplumun kadınlara bakış açısı, mizahi ve ironik bir dille aktarılmış.Yazar tarihin tozlu çöp kutularına atılan 17 ünlü kadının yaşadıklarını harika çizimlerle destekleyerek okuyucu ile buluşturmuş. Bildiğim bir kaçı dışında diğerlerini tanımıyordum. Farklı bir kitap ise aradığınız şans verin derim.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Okuduğunuzda “erkeklerin nesi var?” sorusunu sordurtacak bir kitap. Yüzyıllardır süregelen acıları gülerek hatırlamak, özümsemek ve kimbilir daha nelerle karşılacağız diye düşünmek kaçınılmaz.
48 syf.
·Beğendi·5/10
İçimdeki bunalımı atmak için ince bir şey ararken gözüme takılınca “Nasılsa otuz altı sayfa yirmi dakikada biter,” diyerek okumaya başladım. Maria Brzozwska’nın resimleriyle süslenmiş bir kitap. Açıkçası ben resimleri pek fazla beğenmedim. Benim sevdiğim bir tarz olmadığı için olabilir. Ayrıca sert kapak olduğunu da belirtmek isterim. Bu kadar ince bir kitap için neden sert kapak tercih edilmiş pek anlayamadım. Olmasa da olurmuş… Hikayeye gelince bir aşk hikayesi aslında. Sevdiği kadını mutlu etmek için bir simyacının yanında işe giren ve yaşadığı duygusal bunalımdan ötürü yanlış bir karar alarak bir sebepten -bunu söylemeyeyim- ölümsüzleşiyor. Daha çok genç yaşamaya devam ediyor. Yani ne desem bilemiyorum aslında. Çok da harika değildi. Bir çırpıda okunuyor doğru ama çok da iyi diyemem. Beni Mathilda’daki gibi etkilemedi. Hatta Mathilda’nın yanından bile geçemez. :slight_smile: Takdir sizin.
48 syf.
·1 günde·3/10
Okunmasa da olur. Çizimleri de güzel değil hiç beğenmedim. Daha güzel illüstrasyonlar yapan kimse yok mu anlamadım. Kitabı satın aldığıma çok pişman oldum.
48 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Arka kapağında kült bir öykü olduğu belirtilen ve nefis çizimleriyle birlikte topu topu 40 sayfalık bu kitap, ölümsüzlüğün insan için nekadar da ızdırap verici olabileceğini düşündürüyor okuduktan sonra.
Ölümsüz olmak isteyen simyacının kendisi için yaptığı iksiri (aşktan arınma iksiri sanarak) gizlice içen Winzy böylece kendisini aldatan sevgilisinden öç alabileceğini düşünür. Aslında o iksir sayesinde ölümsüz olmuştur.
Üç yüz yirmi üç yaşındaki Winzy'nin masal tadındaki öyküsü okunmaya değer.
128 syf.
·1 günde·9/10
Kisacık, bol illüstrasyonlu, bir oturuşta okunabilecek bir kitap. Yazar kadınların geçmişte yaşadığı sıkıntıları okuyucuya ironik bir dille aktariyor. Benim çok hoşuma gitti.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 84 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 44 okur okuyacak.