Maylis de Kerangal

Maylis de Kerangal

Yazar
7.0/10
12 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
560
Gösterim
Adı:
Maylis de Kerangal
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Le Havre, Fransa, 16 Haziran 1967
Nasıl sessizlik sesi, karanlık aydınlığı, hareketsizlik hareketi şekillendiriyorsa ölümün de hayatı şekillendirdiğini düşündü.
İkinci bir dil öğrenmek anadilini daha iyi tanımasını sağlamıştı, acaba bu yeni kalp de kendini daha iyi tanımasını sağlar mı diye düşünüyordu.
Hayatının bir parçası, hâlâ sıcak ve yoğun koca bir parçası, bugünden ayrılıyor ve geçmiş zamanda kaybolmak üzere alabora oluyordu.
Hiçbir şey duymak, hiçbir şey bilmek istemiyor. Henüz değil... Önceden söyledikleri "oğlunuz hayatta" ifadesini değiştirecek hiçbir bilgi almak istemiyor.
Bir akşam en küçük oğlu onu görmeye geldiğinde bir ölünün kalbini beklemenin ne kadar rahatsız ettiğini, bunun acayip bir şey olduğunu, onu yorduğunu söylemişti.
Sonradan bazı işaretler aradı ama boşuna, o ne kadar hatırlamaya çalışsa rüyası o kadar kayboluyordu.
Geri dönüşü yok. Her zaman hayatın döngüsünü, devamlılığını savunan Marianne'ın hiçbir zaman kullanmadığı altı heceli bir söz. Her şeyin geri dönüşü vardır, der her zaman. Daha yumuşak bir tonla devam ediyor. Her şeyin geri dönüşü vardır, ölüm hariç.
- Bir kalp var. Uygun bir kalp. Bir ekip hemen almaya gidiyor. Derhal gelin. Nakil bu gece olacak. Geceyarısı civarında ameliyata gireceksiniz.
Kadın telefonu kapatıyor, nefes nefese.
244 syf.
·8/10
Kalbinizin kaldıramayacağı, sizi çok üzecek satırlar var, benden söylemesi. Benim içim dağlandı. 19 yaşında bir gencin yaptığı kazanın ardından yaşanılanlar o kadar güzel bir dille anlatılıyor ki, ağlamamak için kendinizi zor tutuyorsunuz. Karakterlerin zihnine giriyorsunuz adeta. Enterasan bir anlatım...
244 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
İlginizi çekecek bir kitap olup olmayacağını anlamak için sadece kitabın bilgilendirme metnini okumanız yeterli olacaktır. Çünkü konusu itibariyle ölüm, anne, baba gibi hassas konular içeriyor ve bunları okurken tüm ağırlığıyla hissediyorsunuz. Bir tarafta pişmanlık, çaresizlik ve üzüntü gibi duygular diğer tarafta hayata devam edebilmek için ikinci bir şans bekleyen insanlar. Verilmesi gereken zor kararlar.

Kitapta konunun ilerleyişine bağlı olarak karakterlerin hayatlarından kısa kısa bahsediliyor. Bu kısımlarda çoğu zaman ana konuyla bağlantısı olmayan kısımlar anlatılıyor ama tabi anlatılanlar bu sürece dahil olan insanların hayatları ve onların hikayesi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Maylis de Kerangal
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Le Havre, Fransa, 16 Haziran 1967

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.