Mazhar Furkan Torun

Mazhar Furkan Torun

Yazar
8.3/10
12 Kişi
·
12
Okunma
·
1
Beğeni
·
212
Gösterim
Adı:
Mazhar Furkan Torun
"Geçtiğimiz sokak ve caddelerin cok fazla farkında olmadan yol bitmişti. Eziyete ve cefaya giden her yol kısa sürüyordu sanirim."
Mazhar Furkan Torun
Sayfa 12 - Puslu yayınları
Önce uykuya ihtiyaçtan bahsedeceklerdi, ardından insanları nasıl ayakta uyutabilecegini öğrenmesini isteyeceklerdi. İhtiyaç olarak bildiği seylerin, aslında mahvetmek için kullanılan araçlardan biri olduğunu görecekti.
Mazhar Furkan Torun
Sayfa 15 - Puslu yayınları
"Benim sessizliğime bir anlam yüklemiş olacak ki cevap vermeden konuşmaya başladı. Bir seyler anlatmak isteyen insanlar genelde soruları da kendileri icin sorarlar."
Mazhar Furkan Torun
Sayfa 98 - Puslu yayınları
Herkesin içerisinde bir şeyleri yıkmak, kırmak gibi basit hayvani duygular vardı. Sadece ayiplanmayacakları ve delilikle suclanmayacaklari bir olay arıyorlardı o kadar.
Mazhar Furkan Torun
Sayfa 101 - Puslu yayınları
Baş ağrısıyla uyandigim sabahlardan nefret ederdim. Çünkü kendini öldürme işi biraz zorlaşirdi. Diğer herkesi yaşattığı gibi beni de acı yaşatıyordu
Yalnız yaşıyorsanız ölmek üzere olsanız dahi bağırmanın mantıksız olduğunu kavrıyorsunuz. Sanırım bu yüzden yalnız yaşayan insanlar, diğerlerine göre daha sessiz bir şekilde ölüyorlar.
Mazhar Furkan Torun
Sayfa 7 - Puslu yayınları
Bir lideri değil, bir cümleyi degil, kendi öfkeni takip et. Çünkü dünya üzerinde hiçbir iyi, kötüler kadar çok anılmamıştı.
Mazhar Furkan Torun
Sayfa 161 - Puslu yayınları
Yaşanan her şey cocukken, uyuyup unutmaktan ibaretti. Büyüdükçe uykudayken gördükleri yüzünden uyanık kalmak için her yolu deneyen biri olacağını bilmiyordu.
Mazhar Furkan Torun
Sayfa 32 - Puslu yayınları
214 syf.
·Beğendi·10/10
http://www.instagram.com/sanatdolusu
.
⭐Türk yeraltı edebiyatının genç temsilcisi Mazhar Furkan Torun'un yeni kitabı henüz çıkmışken ilk kitabıyla bir nostalji yapmak istedim. Ben Mazhar Bey'in kitaplarını "kaliteli argo" olarak adlandırıyorum. Hayatın felsefesini tüm çıplaklığıyla gözler önüne sererken, içi edebi yönden de oldukça dolu cümlelerle, modern zaman edebi eserleri okurken yaşadığımız eksiklik de bu kitapla adeta ortadan kalkıyor.
⭐Kral Soytarı Donu Giyer, yazarın ilk kitabı olduğu düşünülürse edebi anlamda bir başlangıç kitabı performansının çok çok üstünde. Karakterler ise standart kalıpların dışında. Okuduğunuzda her ne kadar, "bu tarz karakterler aslında çok da özel değil hepimizin hayatında yer alabilen karakterler diyebilirsiniz fakat bence karakterleri farklı yapan şey bence düşünceleri. Bu sebeple kitapta sıradan insanlar göreceksiniz ama sıradan olmayan hikayeleri ve düşünceleri ile kendileri toplumun standardından bence çok uzaktalar.
⭐Asıl karakterimiz Nejat, hayatını yeryüzünde sürdürürken ruhunu yeraltında bırakmış bir genç fakat birçok insanın hayatına dokunabilmiş ve bir insanın kendi düşüncelerine sahip olabilmesinin nasıl birşey olduğunu anlayan, ezbere kişiliklerin tamamen dışında bir karakter. Rock’n Roll ile hayatını tatlandıran Nejat, kitap da bizimle dinlediği şarkıları paylaşırken bizim de hayatımızı tatlandırıyor açıkçası. Müzik ve edebiyatın etkileyici bir birlikteliği ile hiç tanımadığımız Nejat'ın zihninde dolaşmak bana çok iyi geldi çünkü onun zihni görebileceğiniz en farklı zihinlerden biri ve belli noktalarda insana huzur veriyor.
⭐Kurgu olarak bakıldığında da doyurucu bir kitap olduğunu düşünüyorum. Nejat tam bir kapalı kutu ve kitap da böyle yazılmış. Mazhar Bey kendi içine böylesine kapalı bir karakteri sadece o karakterin istediği kadar tanıtarak bence çok iyi bir iş çıkarmış. Aradaki kopuk zaman dilimlerinde neler olduğunu merak etsem de belki de Nejat bizim bu kadar bilmemizi istedi diyorum.
208 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
http://www.instagram.com/sanatdolusu
.
⭐Polis, gazeteci ve hayatını ruhsal çöküntülere alışık geçiren genç bir adam... Üç kilit karakter beklerken aslında bunların dışında belirleyici olan dördüncü bir kilit karakterin varlığıyla oluşturulmuş muhteşem bir kurgu.
⭐İsmi gibi 70'lerde geçen kitap,dönemin bakış açısını; bizlere, karakterler aracılığıyla birçok taraftan gösteriyor. Bunun yanında, inceden Rock'n Roll ruhunu da vererek kafanızda Pink Floyd'lar, Hendrix'ler yankılatıyor.
⭐Yazar, İstanbul'un aslında yeraltı sakinlerinin kök saldığı nice Avrupa şehrinden farksız olduğunu hissettiriyor okuyucuya. Kitapta, mekanların değil dönemin ruhunun hayatı nasıl değiştirdiği çok güzel işlenmiş.
⭐Kitap o kadar güzel ki; karakterler ve olaylarla ilgili bir ip ucu vermek istemiyorum.
⭐Özellikle yeraltı edebiyatında başı çeken Amerikan ve İngiliz yazarların eserleriyle yarışabilecek bir eser olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.
204 syf.
·Beğendi·10/10
http://Www.instagram.com/sanatdolusu
.
⭐ Her kitabını okuduğunuz bir yazarın adım adım kendini nasıl geliştirdiğini görebilirsiniz. Mazhar bey de benim için öyle biri, zira her kitabında beni daha çok şaşırtıyor. Her kitabı daha sert, daha eleştirel, daha felsefik. Ucuz Serseriler-Öfke Sirki yazarın son kitabı ve gerçek anlamda cehennemde hissettiriyor.
⭐ Karakterlerin isimsiz olduğu kitapları çok seviyorum,isimler bana edebi bir eserde gereksiz etiketler gibi geliyor çünkü. Kitapta da karakterlerimizin ismi yok, yazarın bu gereksiz etiketlemeden kaçınması çok hoşuma gitti.
⭐ Bahsettiğim gibi, kalemi her kitabında daha da sertleşen yazar, bu kitabında toplumun birbirini yok edebilecek kadar kalın kafalı insanlardan oluştuğunu çok güzel anlatmış ve işin garip tarafı, kitaptaki karakterin amacı da tam olarak toplumun birbirini yok etmesi.
⭐ Ünlü bir televizyon programcısı, bir hapishane öğretmeni, sessiz öğrenci, ressam ve eksi iki dedikleri baş karakterimizin etrafında dönen bu yıkıcı romanı okuduktan sonra her zaman rahatsız olduğunuz ve görmezden geldiğiniz bir çok olguya karşı ayağa kalkacaksınız.
204 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
« Bu bir kişisel yıkım romanıdır. » Sokakta müzik yapan iki kadını izleyen kalabalığın önünde durdum. Kimse rahatsız olmadı. Bir, iki adım yana kayarak kadınları izlemeye devam ettiler. Görünürdüm ama kimse bundan rahatsız değildi. Yapmak istediğim şey de tam olarak buydu. Gözlerinin önünde olacaktım, amaçsızca yıkacaktım, ama onlar bunu anlamayacaklardı bile.
Bir bölümde;"İşin önemi, nasıl baktığınla alakalıydı sanırım. Sonuçta Charlie Chaplin ile Hitler, aynı bıyığı taşıyordu." demiş. Okuyunca önce çok güldüm, sonra gri hücrelerim harekete geçti. Fazlasıyla doğru bir cümle. Chaplin'i sevenler kadar sevmeyenler, beğenmeyenler hatta kıskanıp, nefret edenler olduğu gibi; Hitler'i sevenler, inananlar, idol yapanlar da var(dı). Bu nasıl baktığımıza bağlı.
Bir bölümde; "Yanlışı ve yalanı gizlemek isteyen herkes gibi gerçek kelimesini çokça kullanarak insanların inanmalarını bekliyordu." Aslında cümle her şeyi gayet açık anlatıyor. "Bir şeyi kırk kere söylersen olurmuş" misali yalana, tekrar tekrar gerçek diyerek, gerçekmiş gibi algılanması sağlanıyor. (aslında bu psikolojide mitomani olarak adlandırılıyor; kendi yalanını tekrar tekrar söyleyerek gerçek olduğuna inanma ve inandırma) Böyle algı operasyonları maalesef medyada çok kullanılıyor.
Başta biraz kuşku ile yaklaşarak okumaya başlasam da, ilk sayfalar umduğum gibi çıksa da; sonrasında bir baktım ki hikaye beni sarmış, akıp gidiyor. Aslında hikayeler; çünkü iki ayrı hikaye paralel olarak işleniyor ve kitabın sonunda bu iki hikaye birleşiyor. Hayat (kurgu) onların yollarını kesiştiriyor. Kitabın bitmesi iki gün sürdü. (yılbaşı yoğunluğu olmasa bu kadar bile sürmezdi, elimden bırakmazdım)
Küçük bir öneri: Kitapta ismi yazılmayan, -2 olarak adlandırılan karakterin ofiste iş yaparken dinlediği; bara gittiğinde ilk notadan tanıyıp, bildiği şarkıları dinlemeniz.
208 syf.
·2 günde
Her sabah hayata tepki olarak intihar fikriyle güne başlayan Özkan Fuat, çalıştığı ve zerre sevmediği Feza Otel'deki işine 1 Şubat 1975 sabahı da her zamanki ritueliyle başlamıştır. Fakat temizlediği tuvaletin içinden çıkan 'kesik el'le birlikte hayatı da alt üst olacaktır. Özkan Fuat'ın yanı sıra olayı çözmesi için görevlendirilen Süheyl Nadir Demir ve gazeteci Celal Nafiz Kök'un gözünden olaylar ele alınıyor ve 3karakter de başarılı bir şekilde tasvir edilmiştir. Gerek duygu durumları gerek fiziksel özellikleri olsun başarılı anlatılmıştı. Yeraltı edebiyatını ve sürpriz finalle biten kitapları seviyorsanız tavsiye ederim
204 syf.
·5 günde
Yazarın #70lerintuvaleti romanından sonra geçtiğimiz ay okuyucusuyla buluşan #ucuzserseriler romanını da beğenerek okudum. Yeraltı edebiyati diye tabir edilen türden çok fazla okumayan ben, söz konusu Türk yazarlarımızın eserleri olunca merakıma yenik düşüyorum. Çünkü anlatılan olaylara, aynı can sıkıntılarına, aynı çaresizliklere şahit olduğumuz için eleştirel bakışini merak ediyorum yazarın. İnce ince hesaplanmis, çok iyi gozlemlenmis bir toplum eleştirisi var kitapta. Mesela karakterlerin hiçbirinin ismi yok sadece yaptıkları işe ve bulundukları konuma göre belirtiliyor. Örneğin -2.katta oturan adam, 15 yıldır aynı şirkette çalışıyor ve ona son beş yıldır ismiyle hitap eden yok. Burda da çok güzel bı eleştiri var bence: Aslında çalıştığımız yerlerde ast üst ilişkisinden dolayı bilinçli olarak ismiyle hitap etmeyerek kendi altimizdaki kişiyi bir çeşit aşağılama yöntemi ve sen bir "hiç"sin mesajı vermenin bir başka yolu. İşte bu, apartmaninda -2.katta yaşadigi icin kendinden -2 diye bahseden şahısın hayatı bir gün tek arkadaşım dediği ressamın ölümüyle değişiyor ve onunda fikirlerini yanina alarak yaşamını, toplumu sorgulamayi tabiri caizse hayatını, altını üstüne getirmeye başlıyor. Kitap, finale kadar iki ayrı anlatıcı üzerinden bölümler halinde ilerliyor ancak iki anlatıcı öyle bir yerde kesişiyor ki sonuna kadar merakla okuduğumuza degiyor. Yazarın önceki romanında da yer verilen müzikleri dinleyip beğenmiştim bu kitabında hatırı sayılı bir playlist oluşturacak kadar şarkıya yer vermiş. Karakterin yaşadıklarını ve olayları anlamlandırmamiz için yerinde şarkılar diye düşünüyorum. Ve bazı filmler ve karakterleri de gözümde canlanması değil:) Trainspotting / Mark Renton. Fight Club / Taylor durden.
V for Vendetta/ V

Yazarın biyografisi

Adı:
Mazhar Furkan Torun

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.