Mecit Ömür Öztürk

Mecit Ömür Öztürk

Yazar
9.1/10
816 Kişi
·
2.116
Okunma
·
150
Beğeni
·
5,9bin
Gösterim
Adı:
Mecit Ömür Öztürk
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
Göle, Ardahan, Türkiye, 1982
1982 Ardahan Göle doğumludur. İstanbul Üniversitesi, Felsefe Bölümü mezunudur.
Doğu Haber, Haberdar, Serhat Birikim, Gazete Avcılar, Alternatif Süreç, Manşet ve Gelecek gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Esenyurt Belediyesi, Ajansbu ve Optimist İnternet Çözümleri’nde metin yazarı olarak çalıştı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında reklam ve metin yazarlığı dersleri verdi. Kırk üyenin katılımıyla, her ay farklı sosyal bilim dalında kırk kitabın özetlenerek kritik edildiği Kitap Meclisi çalışmasının kuruculuğunu ve dört yıl boyunca koordinatörlüğünü gerçekleştirdi. Karabatak, Taslak, Serhat Kültür, Edebistan, Anafilya, Kahve Molası, Düşle gibi çeşitli dergilerde ve Sıradışı Yazılar başlıklı bir kitap projesinde öyküleri yayınlandı.İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği üyesidir.Felsefe öğretmenliği yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Mevlana ne güzel söyler, "Tut ki Ali'den Zülfikar sana miras kaldı. Sende Ali kolu ve yüreği yoksa Zülfikar neye yarar?." (Mesnevi cilt 5)
"Kartvizitini, diplomasını, bankadaki parasını, hangi sülaleye mensup ya da hangi milletten olduğunu bir kenara bırakınca, geriye ne kalıyorsa kişi işte odur.."
Dünyanın kendine has özellikleri ve kusurları vardır.

Dünyayı dünya yapan kısmen kusurları olduğu için, onun içinde ne kusursuz bir eş, ne kusursuz bir arkadaş, ne de kusursuz bir ev veya bir iş bulunmayacaktır.
Şairin dediği gibi "Zaman lazım sadece, unutacaksın.! Nasıl unuttuysan çocukluğunu, kırılan oyuncaklarını... Kırılan kalbini de öyle unutacaksın."
344 syf.
"Her işte hikmeti vardır / Abes fiil işlemez Allah."

Sonunu göremediğimiz olay örgüsünde nimeti bela olarak görüyormuşuz meğer..
Bu yolda bütün aksilikler, kötülükler hakkıyla bakılınca beraberinde en güzeli getirirmiş.
Güçlü olmak istersek, acılar verilir; cesaret istersek, tehlikeler; bilgelik içinse; çözülmesi için daha çok sorun.
Misal: "Nemrut'un ateşi İbrahim'in tevekkülünü arttırdı"

"Zaman lazım sadece, unutacaksın! Nasıl unuttuysan çocukluğunu, kırılan oyuncaklarını... Kırılan kalbini de öyle unutacaksın."

"Ne ararsan kendinde ara" Sendenmiş bütün sorunlar ve sendeymiş bütün cevaplar. Yüklediğin değer kadar, verdiğin anlam kadar, üstüne geliyormuş tabiat..

Eşyayı, doğayı, insanı sair her bir şey de isimlendirdiğimiz şekliyle hayat bulurmuş. Anlama kavuşur, hayata sirayet edermiş. 'Of' yerine 'oh' demek insanın elindeymiş. Bütün kâinatta Yaratıcının isimlerini görme bahtiyarlığına kavuşsaydık her an O'nun huzurunda olma duygusunu, yani ihsanı kolay elde edermişiz.
Bütün duygular, düşünceler, bulunduğun yerde, yaşadığın şehirde, uğradığın her musibet de sende misafirmiş. Bu dünya misafirliğinden ayrılacağın nasıl şüphesizse, her misafirlikten öyle geçecekmişsin.
Kederler ve onlarla kurduğumuz münasebetlerimiz bizim değerimizi belirler, Hak katında yerini bulurmuş "Kederlerle kemalat arasında bir ilişki olmasaydı, Miraç, hüzün senesine denk gelir miydi?"

"Ağrılar, sızılar, kederler izafidir; kıyasla artıp azalırlar." Erişemediğimiz yüksekliklere bakıp gam ve keder dolacağımıza, kendi haline şükürle saadet dolarmış içimize. Kıyasta hayat vardır. İster zehir edin ister refaha erdirin.
"Konfüçyüs der ki, 'Kimi mutluluğu yukarıda arar, kimi de aşağıda. Halbuki mutluluk insanla aynı hizadadır."

İstisnasız her şeye uzaktan bakmak gerekirmiş. Yakınlık açıyı daraltıp, bakışı kısıtlarmış. İnsan kendi içine kapandığında boğulur, çözümsüz kalırmış. Kendi benliğini tedavi için, kendine dahi dışarıdan bakması icap edermiş.

Ve sabır... Ne değerli hazine, ne büyük lütufmuş!

Aaa kolaymış, böyle miymiş, bu kadar basit, yapılabilir demek ki, gibi sözler sarf ettirip her durumu içinden çıkılabilir hale getirmesi eserin büyülü tarafı.
Bakış açısı ve durumları değerlendiriş tarzımızla hayatı renklendirip karartıyormuşuz meğer.

Acı keder insanın ortak paydası. Dünyanın her bir köşesinde yaşayan, yaşamış insanları buluşturan çizgi. Geniş kapsamlı milletlerin acısını ve bakış açısını onların sözcüleriyle bu eserde müşahede etme fırsatı sunulmuş birazda. Alimlerin, düşünürlerin, yazarların buluştuğu kitaplar bende farklı izler bırakıyor. Sevdiğim insanların hepsi bir araya gelmiş de orkestra tadında sohbet ediyorlarmış gibi. Kenarda oturup hiçbir kelimeyi kaçırmadan takip etmeye çalışan çocuklar gibiyim.. Bu orkestranın şefinin, hepsinde yakaladığı uyumu, ahengi takdir etmemek mümkün değil.

Hüzün değerlidir arkadaşlar. İnsanın karakterini, kalitesini belirler, kalbini güçlendirir, nahif bir bakış kazandırır. Hayat tekdüze, durağan haliyle ölümden beterdir. Şikayet etmeden kıymet bilirsek her şey daha olağan ve değerli..
Sabrın, hüznün, kederin içinde mündemiç nice mehasinler mevcut. Sefih ruhların görmekte zorlandığı hususları gönül gözüyle görmeye davet bu eser.

Herkesin anlayacağı sadelikte ve derin anlamlara sahip alt yapısıyla her yöne uzanan dal misali.
Benim gözüme daha sade geldi hayat velhasıl.

Neden geçici olan, insanı kışkırtan o duygulardan nasıl faydalanacağına odaklanmıyorsun?
344 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
"Dünyanın kendine has özellikleri ve kusurları vardır. Dünyayı dünya yapan kısmen kusurları olduğu için, onun içinde ne kusursuz bir eş, ne kusursuz bir arkadaş, ne de kusursuz bir ev veya bir iş bulunmayacaktır."

Herkesin hayat yolculuğunda karşılaştığı derdi, tasası, hüznü, sıkıntıları vardır. Bunların içinde kaybolmamayı ,doğru bir bakış açısyla yorumlamayı hatta bu dertleri sevmeyi isteyenlerin okuyacağı bir kitapla karşınızdayım. En çok alıntı yaptığım kitaplarımdan biri oldu, bir çok paylaşımı hakeden bir kitaptı benim için. İnsanın  karşılaşabileceğini sıkıntılara karşı ruhuna ve yüreğine dokunan satırlar var. Ve ben inanıyorum ki bir çoğumuzun ruhunun ihtiyacı var bu satırlara...
Ben bu kitabı okumaktan ve böylesine ruhunuza iyi gelicek kitabı tanıtmaktan, tavsiye etmekten ötürü çok mutluyum. İçiniz aydınlansın, İçiniz ışıkla dolsun...

Kitabın arka kapak yazısını da buraya bırakıyorum. /Uzman Psikolog İsmail Kılınç:
"Danışanlarıma  önerdiğim ve çok verimli geribildirimler aldığım Derviş'in Teselli Koleksiyonu' nu, geleceğin bibloterapi listelerinde üst sıralardaki yerini henüz almamışken keşfetmek nitelikli okurlar açısından bahtiyarlık olacaktır."
344 syf.
·10/10 puan
Doğu'dan Batı'dan 99 tesellinin anlatıldığı güzel bir kitap. Her bir teselliyi kendi görüşlerinin yanı sıra hikaye ve düşünürlerin sözleri ile destekleyerek açıklamış yazarımız.
Her okuyanın birkaç tesellide kendisini mutlaka bulabileceği başucu kitabı diyebiliriz.
Hüzünlü kalplere, yıpranmış bedenlere, ruhu sıkılmış insanlara kendilerini iyi hissettirecek harika bir eser.
Şifa, can, uyum, anlam, değer vb. 99 tane konudaki tesellileri siz de merak ediyorsanız mutlaka okumalısınız. Keyifli okumalar :)
344 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10 puan
Həyatımda oxuduğum ən yaxşı, ən sevdiyim kitab!❤Mükəmməl...sadəcə mükəmməl. Rəbbimlə olan körpünü bu kitabla bir daha sağlamlaşdırdım. Hər kəsin oxumasını çox istərəm.
344 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Her satirinda kendine bambaska teselli buluyor, tefekkure yonelmis sekilde buluyorsun kendini,ruhunu..Ihtiyacimiz olani bulmak mesele..ihtiyacin olana ulastirmak icin cabalayan satirlara merhaba deyin:)
344 syf.
·1 günde
Her güne bir teselli
Her sayfası çok güzel
İnsana umut veren bir başucu kitabı
Bu teselli halkası öyle geniştir ki,sindiremeyeceği keder,zayıflatmayacağı acı,sevdiremeyeceği dert yok gibi gözükmektedir...
344 syf.
·6 günde·Puan vermedi
❀Öncelikle bu güzel ayda böylesine anlamlı bir kitap okuduğum için çok mutluyum. Kitap öyle güzel geliyor ki ruha. Tam bir başucu kitabı. Kitap, 99 adet teselliden oluşuyor.Aklınıza gelebilecek tüm konular ince ince işlenmiş. İçerisinde alimlerden , filozoflardan ve yazarlardan alınan sözler ve çok güzel hikayeler içeriyor.Ayetlere de yer verilen bu kitaptan etk
ilenmemek gerçekten mümkün değil. Tasavvuf konusunda okuduğum ilk kitaptı ancak fazlasıyla etkilendim.
❀Okuduktan sonra durup bir düşündüm. Meğer her yaşadığım olayın arkasında ne çok şey gizliymiş dedim. Çoğu zaman bardağın boş tarafından bakmayı tercih ederiz ya heh şimdi ben dolu tarafını da görüyorum artık. Okurken hastalığınıza, derdinize, olumsuz her ne yaşıyorsanız ona şükretmeyi bir kez daha öğreniyorsunuz.Gördüğünüz ama önemsiz gördüğünüz her şeyi görür hale gelip , şükredeceğiniz şeyleri artırıyorsunuz. Daha nasıl anlatayım ki kitaba hayranlığımı.Sadece siz de geç kalmadan mutlaka okuyun yavaş yavaş ve ders çıkararak
344 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Başucu kitabı. İnsana derdini, sıkıntısını swvdiren kitap. Hergün bir teselli, bu yıpranmış, yaralı ümitsiz ruhlarımıza merhem sürüyor, pansuman yapıyor.
344 syf.
·22 günde·10/10 puan
Ah umut sen iyi ki varsın..
Kalbe şifa cümlelerin bir araya geldiği, herkesin alabilecek bir tecellisinin bulunduğu bir eser..
Eserde en çok sevdiğim yönlerden biriise; dini içeriğinin yanı sıra farklı eserlerden ve yazarlardan da alıntı yapılmış olması..

Tavsiye edilesi ve kütüphanede bulunası kaliteli kitaplardan..
İyi okumalar

Yazarın biyografisi

Adı:
Mecit Ömür Öztürk
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
Göle, Ardahan, Türkiye, 1982
1982 Ardahan Göle doğumludur. İstanbul Üniversitesi, Felsefe Bölümü mezunudur.
Doğu Haber, Haberdar, Serhat Birikim, Gazete Avcılar, Alternatif Süreç, Manşet ve Gelecek gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Esenyurt Belediyesi, Ajansbu ve Optimist İnternet Çözümleri’nde metin yazarı olarak çalıştı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında reklam ve metin yazarlığı dersleri verdi. Kırk üyenin katılımıyla, her ay farklı sosyal bilim dalında kırk kitabın özetlenerek kritik edildiği Kitap Meclisi çalışmasının kuruculuğunu ve dört yıl boyunca koordinatörlüğünü gerçekleştirdi. Karabatak, Taslak, Serhat Kültür, Edebistan, Anafilya, Kahve Molası, Düşle gibi çeşitli dergilerde ve Sıradışı Yazılar başlıklı bir kitap projesinde öyküleri yayınlandı.İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği üyesidir.Felsefe öğretmenliği yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 150 okur beğendi.
  • 2.116 okur okudu.
  • 371 okur okuyor.
  • 1.198 okur okuyacak.
  • 69 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları