Mehmed Bilal Yamak

Mehmed Bilal Yamak

Çevirmen
9.1/10
37 Kişi
·
Okunma
·
1
Beğeni
·
58
Gösterim
Adı:
Mehmed Bilal Yamak
Tam adı:
Mehmed Bilal Yamak
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
224 syf.
·Puan vermedi
-Bu kitap, nefse hitaptır-


“Allahü teâlâ insanda üç şey yarattı: Akıl, kalb ve nefs. Bunların hiçbiri görülmez. Varlıklarını eserleri ile, yaptıkları işlerle ve dinimizin bildirmesi ile anlıyoruz. Akıl ve nefs dimağımızda, kalb, yüreğimizdedir. Bunlar, madde değildir, yer kaplamazlar. Buralarda bulunmaları, elektriğin ampulde bulunması gibidir. Peygamberler ve veliler hariç, herkesin nefsi, çok kötüdür. Bu kötü nefse, (nefs-i emmare) denir ki, kötülüklere sürükleyen nefs demektir.

İnsanın en büyük düşmanı nefsidir. Daha sonra kötü arkadaş ve şeytan gelir. Kötü arkadaş ve şeytan da nefse tesir ederek insana zarar vermeye çalışırlar. Onun için nefsin, emmarelikten temizlenmesi gerekir. Çünkü nefs, kâfirdir, daima Allahü teâlâya isyan etmek ister.” (http://m.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=2508)


Fütûhu’l-Gayb, 78 sohbetinde de içinizde bir şeyler uyandıracak, bir çok şeyin farkına varacağınız, nefsinize dokunacak bir kitap.

Ey hevâ sahipleri!
Ey nefsinin arzularına dur diyemeyenler!
“(Dünyanın) lezzet ve şehvetinden çıkan kerih kokuyu duyar duymaz tıkayıver burnunu. Kurtar kendini ondan ve onun âfatından. Sana taksim olunan elbet ki ulaşacak sana. Bir de bakmışsın ki sen bambaşka bir sen olmuşsun.”

...
224 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
19 Temmuz

Sevgili Peygamberimiz(sav) şöyle buyurmuşlardır: "Kıyamet günü kul, hasenat sahifelerinde bilmediği sevaplar görür. Ona şöyle denir: 'Bunlar dünyada kabul olunması takdir olunmayan dualarının bedelidir."

İşte, velîlerin velîsi, "Gavsü'l-Âzâm" Abdülkâdir Geylânî, sohbet usulünde vücuda gelmiş en önemli eserlerden biri olan Fütûhu'l-Gayb'da, okuyucuları âdeta, dizinin dibinde muhabbetli sohbetini dinleyen birer derviş misali manevî bir eğitime tâbi tutarak dünyanın süflî meseleleri ile münakaşadan bîzar olup kalbi temizlemeyi ve bu vesile ile Allah'a yaklaşmayı şiir gibi akan cümleleriyle öğretiyor.

Fütûhu'l-Gayb, bir tasavvuf klasiği olmasının yanı sıra geleneksel eğitimin metodunu da içeren bir sohbet usulü klasiği özelliğini de taşıyor. Mutlaka okunmasi gereken bir hazinedir.

Başkasına ait olan şeyleri elde etmek için de boş yere çalışıp çabalama. Sana ait olan şey seni bulacaktır. Sen kısmetine götürülürsün.

Kardeş olun, kardeş; aman düşman olmayın. Allah’ın emirlerinde birleşin de bölük pörçük olmayın. Sevebildiğiniz kadar sevin birbirinizi; aman ha, sakın kızmayın.

Sevgili peygamberimiz (sav) mü'minlerin emiri Hz. Ali bin Ebu Talib Hazretlerine şöyle buyurmuşlardır: "Allah'ın senin vesilenle birini hidayete erdirmesi, üzerine güneş doğan her şeyden daha hayırlıdır senin için."

Dünyanın lezzet ve şehvetinden çıkan kerih kokuyu duyar duymaz tıkayıver burnunu. Kurtar kendini ondan ve onun âfatından. Sana taksim olunan elbet ki ulaşacak sana. Bir de bakmışsın ki sen bambaşka bir sen olmuşsun."
224 syf.
·Beğendi
Okuduğum en güzel tasavvuf kitaplarından biri. Tefekkür,tevekkül, ahlak, manevıî ve maddi konular hakkında İslami uygunluğu anlatan, tasavvufun ilk basamağına bir nebze de olsa tırmanmayı sağlayabilecek bir eser. İyi ki de karşıma çıkmış ve okumuşum diyorum. Elsiz böcekten ipekler giydiren Rabbimize Hamd olsun.
224 syf.
·23 günde·Puan vermedi
'Şeyh Abdülkâdir Geylânî (k.s.) ile sohbet etme imkânı buldum bu kitapta' desem sanırım abartmış olmam. Mübarek öyle güzel,öyle samimî ve kişinin hâlini bilircesine bir dil ile yazmış ki okurken arada sağıma soluma baktım burda mı? diye.. :)♡ evliyâullah kerameti bu olsa gerek.. kendi iç âlemini tanımaya, şekillendirmeye ve güzelleştirmeye çalışan her insanın mutlak yolunun düşmesi gereken bir eser "Futuhu'l-Gayb".. Kısa kısa 70 küsur sohbet içeren ve her bir sohbet kişiyi kâh azar ile kâh nazar ile terbiye edercesine kendine getiren konularla bezenmiş. Tüm kalbimle söylüyorum ki sevdiğim ve dünyada ve ahirette iyiliğini dilediğim herkese, yani herkese/ cümle 8 milyar'a :) özlemle ve muhabbetle tavsiye ederim efendim..
224 syf.
·8 günde·10/10
Abdulkadir Geylani'nin sizinle sanki sohbet ediyormuş ve çözülmez sandığınız dertlerinize derman buluyormuş hissini yaşamak istiyorsanız bu kitabın size iyi geleceğini söyleyebilirim .
Kitabın anlatmak istediklerini ifade edecek olsaydım eğer şunları söyleyebilirdim : Yaşadığımız dünyada edindiğimiz dert bizi biz yapacak olandır . İnsan kendisine takdir edilenden ve nasibinden kaçamaz .O yüzden dünya dertlerine üzülmemek ve her şeyi takdire bırakmak gerekir .Hakikat nasibi ise bu dünyada kavuşulan en değerli nasip olup onu elde edene her şeyi kazandırmış , kaybedene her şeyini kaybettirmiş olur .
224 syf.
·Beğendi·10/10
Aslında tam olarak nasıl bir yazı yazmalıyım bilemiyorum fakat bu kitap hakkında en azından tavsiye adına birkaç kelam etmek gerektiğini hissediyorum.
Kitaptaki üslup öylesine samimi ki bizzat hazretin sizi muhatap aldığı hissi uyanıyor. Her cümle kalbinize dokunuyor. Hazretin açıklamaları akıldan geçebilecek bazı soruların cevabını veriyor. Örneğin rızık meselesi ve tevekkül meselesi gibi konuların kalbe itminan verecek cevapları mevcut. Bu sebeple okunup sindirilmesi gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Bu arada çevirmenin de başarısı göz ardı edilemez. Diğer baskıları bilemiyorum ama elimdeki Sufi Kitap baskısı oldukça iyi çevrilmiş. Konular oldukça akıcı bir şekilde aktarılmış, okudukça su gibi akıp gitmekteler.
Demem o ki, okunası bir kitaptır. İçinde bulunduğumuz dünya keşmekeşinde bu kitabın, ruh dünyalarımıza bir kandil olacağını ümit ederim.Vesselam...
224 syf.
·10/10
Abdülkâdir Geylânî Hazretleri, bütün İslam dünyasınca azamî saygı gösterilen ve "Gavsü'l-Âzam", yani evliyanın en büyüğünden bilinen mübarek bir İslam büyüğüdür. Fütûhu'l-Gayb ise hem isminin çekiciliği hem de özlü muhtevası ile İslam dünyasında yediden yetmiş yediye her kesimden insanın okuyup kendine bir pare alabileceği müstesna eserlerdendir. Abdülkâdir Geylânî, "gayb âleminin fethi" ya da "âlemlerin keşfi" olarak tercüme edilebilecek bu eserinde insanın hevasından sıyrılıp Allah'a gönülden yakınlaşma çabasıyla ne gibi manevî kapıların kendisine açılacağını şiirsel dili ve sohbet usulü ile anlatıyor. Bu eser, bir tasavvuf klasiği olmasının yanı sıra geleneksel eğitimin metodunu da içeren bir sohbet usulü klasiğidir.
224 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
Ve harika bir kitabın sonuna geldim, öyle güzel kitaptı ki tadı damağımda kaldı desem yeridir, öyle güzel 78 sohbet okudum hatta dinledim desem daha iyi olur kısaca okuyun okutun, başucu kitabınız olacak bir kitap şiddetle tavsiye ederim.
224 syf.
Geylânî hazretlerinin sohbetlerinden derlenen bu kıymetli eser, ağırlıklı olarak insanın karşılaştığı olumsuzlukların aslında onun yükselmesi adına bir basamak olduğu ve en nihayetinde Allah’a yaklaşmaya vesile olan bir lütuf olarak değerlendirilmesi gerektiği öğretiliyor.

Manevi olarak insanı kendine getiren ve terakki etmesine vesile olacak çok değerli bir eser lütfen okuyup,okutun..

Her yolumuzun O’na çıkması ümidiyle..
224 syf.
Hayatımda ilk defa bir kitabı okuyamadığım için üzüntü duyuyorum. İçerik anlamında harika bir kitap ancak çevirisi oldukça zayıf. Her sayfada çok fazla Arapça kelime bulunuyor ve telefon elimde kelimeleri internette çevirmekten ötürü kaldığım yeri ve ne anlatıldığını unuttum durdum .

Şunu kabul ediyorum, Arapça kelimelerin birebir Türkçe kelime karşılığı olmuyor. Hatta çoğu zaman Arapça bir kelimenin iki üç satırlık Türkçe karşılığı da oluyor. Keşke kitabı çeviren kişi Arapça kelimelerin yanına bir sayı yazıp, bu kelimeleri dipnotta açıklamış olsaydı. Hem Arapçası iyi olanlar için çeviri daha sağlam olurdu hem de olmayanlar için alt kısımda küçük bir sözlük.

Arapça kelime haznesi olanlara şiddetle tavsiye ediyorum. Arapçası olmayanlar kitabın başka çevirmenler tarafından tercüme edilen baskılarına bakabilir. Aksi halde elinizde telefon ile çeviri yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmed Bilal Yamak
Tam adı:
Mehmed Bilal Yamak
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.