Mehmed Şevket Eygi

Mehmed Şevket EygiResmi Tarih Yalanları yazarı
Yazar
7.3/10
94 Kişi
431
Okunma
94
Beğeni
5,2bin
Görüntülenme

Hakkında

1933 yılında Zonguldak’ta doğdu. Galatasaray Lisesi’nde öğrenim gördü. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. 1970’li yıllarda Bugün gazetesini günlük olarak, Yeni İstiklal ve Büyük Gazete’yi haftalık olarak yayınladı. Bu yayınlar kapandıktan sonra Son Havadis ve Son Çağrı başta olmak üzere bir çok yayın organında makaleleri yayınlandı.
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar, Yayıncı
Doğum:
Ereğli, Zonguldak, Türkiye, 7 Şubat 1933
Ölüm:
12 Temmuz 2019

Okurlar

94 okur beğendi.
431 okur okudu.
8 okur okuyor.
544 okur okuyacak.
12 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Doğduğunda sen ağlıyordun, etrafındakiler gülüyordu. Öyle bir ömür sür ki öldüğünde sen gülerek git, herkes ardından ağlasın.
Reklam
Üniversiteyi bitirmiş bir gencin en az bin kitaplık bir kütüphanesi bulunmalıdır.
Çocuklarımız doktor olacak, mühendis olacak, teknokrat olacak, onlara edebiyat gerekmez zihniyeti ne kadar gülünç, ilkel, bedevî, geri zekâlı bir zihniyettir.
Hem uyanık, şuurlu mücâhid pozları takınıp, hem de namazları ihmal etmek, hele sabah namazı zamanı leş gibi uyumak münâfıklık alâmetidir.
"Dünyanın bir sınav yeri olduğunu bilmeden yaşayan, boşuna yaşamış olur."
Mehmed Şevket Eygi
Mehmed Şevket Eygi
Müslüman’ın üç büyük bayramı vardır:
Birincisi: Ömrünün ölümüne iman ile bitişmesi, ahirete hüsn-i hatime ile gitmesi. İkincisi: Allah’ın fazlı, keremi, lütfu, inayeti ile cennete konulması. Üçüncüsü: Cennette Cemalullah’ı görmekle şereflenmesi.
Mehmed Şevket Eygi
Mehmed Şevket Eygi
Reklam
Dilimizin yaşadığı korkunç yıkım...
Osmanlı'da bir genç, arkadaşına hasta olan annesinin halini sorar. "...Valide-yi muhteremenizin namizaç olduğunu söylemiştiniz.İnşallah şifa buyrulmuştur..." Günümüzde ise "...Anan nasıl oldu..."
Mehmed Şevket Eygi
Mehmed Şevket Eygi

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
224 syf.
·
Puan vermedi
Mustafa Armağan, Mehmet Şevket Eygi, Kadir Mısırlıoğlu, Necip Fazıl Kısakürek, Rıza Nur bu gibi adamların yazdığı kitaplar ve söylediği sözler malesef ki tarihe geçiyor ve 100 sene sonra Türkiyede gerçek tarih gibi okutulacak. Bu isimler ünvanları ne olursa olsun güdümlü ve yandaş tarih yazan ve doğrusunu biz yazıyoruz diyerek insanları kandırmaya çalışan kişilerdir. Ağızları ve kalemleri çok iyi iş yapıyor özellikle Mustafa Armağan tam bir Twitter tarihçisi, olayları çarpıtarak, yalan yanlış şeyler söyleyerek, resmi hiç bir kaynak göstermeden şundan duydum şundan gördüm diyerek tarih yazılmaz. Bir konunun birden fazla kaynağı olacak ki gerçek olduğuna şüphe olmasın uydurulan resmi belgeler ile olmaz bu işler. Bir de tarih yazmasa insan hatırlar kimden duydunuz benim dedemi istiklal mahkemesinde asmışlar diye yada dedeme şunu yapmışlar diye hepsi yalan unutmayın bir yalan ne kadar büyük olursa inananı o kadar çok olur. Bende bir tarihçi olarak diyorum ki tarih asla tek bir kaynaktan öğrenilmez olaylarının devlet arşivleri, dönemin hatıratları ve yazılı metinlerinin hepsini okuyup analiz etmeniz lazım ki hangisi yalan hangisi doğru ortaya çıksın. Kitle psikolojisinde bir sav vardır bir şeyin gerçek olması önemli değil dir önemli olan gerçek gibi algılanması dır.
Resmi Tarih Yalanları
Resmi Tarih YalanlarıMustafa Armağan · Profil Yayıncılık · 2015244 okunma
86 syf.
·
Puan vermedi
·
18 günde okudu
Merhum Mehmet Şevket Eygi'nin etkili bilgili ve kültürlü kaleminden kısa ama öz bir eser Bir müslüman nasıl olmalı,temel noktada nelere dikkat etmeli,şu anki sorunlarımızın asıl kaynağının neler olduğu. Bunların hepsini 100 soruda cevap vermeye çalışmış üstad Gençlerimizin Bu kitabı ısrarla ve dikkatle okumaları gerektiğini düşünüyorum Üstat şu anki toplumumuzun sorunlarını üniversitelerimizin bir adam yetiştirememe sorununa bağlıyor. Üniversitelerden gerçekten Münevver diyebileceğimiz kaliteli manada kişiler çıktığında toplumsal sorunlarımızın çözüleceğini iddia ediyor.. Ve bence de haklı. 100 maddede teker teker okumalı ve hayata tatbik edilmeli.. Hayırlı geceler dilerim Allah'a emanet olun
Müslümanın 100 Vazifesi
Müslümanın 100 VazifesiMehmed Şevket Eygi · Bedir yayınevi · 199712 okunma
288 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
58 günde okudu
Merhuma Allah'tan rahmet diliyorum kalemine sağlık. Ehli Sünnet nedir, ehemmiyeti nedir eğip bükmeden kaleme almış. Allah Rasulüne, sünnete, sahabeyi kirama "ama" sız ve fakat"sız nasıl sahip çıkılır ortaya koymuş.
Ehl-i Sünnet'i Savunuyorum
Ehl-i Sünnet'i SavunuyorumMehmed Şevket Eygi · Bedir yayınevi · 201620 okunma