Giriş Yap

Mehmed Şevket Eygi

Yazar
Çevirmen
7.0
90 Kişi
Unvan
Türk Gazeteci, Yazar, Yayıncı
Doğum
Ereğli, Zonguldak, Türkiye, 7 Şubat 1933
Ölüm
12 Temmuz 2019
Yaşamı
1933 yılında Zonguldak’ta doğdu. Galatasaray Lisesi’nde öğrenim gördü. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. 1970’li yıllarda Bugün gazetesini günlük olarak, Yeni İstiklal ve Büyük Gazete’yi haftalık olarak yayınladı. Bu yayınlar kapandıktan sonra Son Havadis ve Son Çağrı başta olmak üzere bir çok yayın organında makaleleri yayınlandı.

İncelemeler

Tümünü Gör
224 syf.
·
Puan vermedi
Mustafa Armağan, Mehmet Şevket Eygi, Kadir Mısırlıoğlu, Necip Fazıl Kısakürek, Rıza Nur bu gibi adamların yazdığı kitaplar ve söylediği sözler malesef ki tarihe geçiyor ve 100 sene sonra Türkiyede gerçek tarih gibi okutulacak. Bu isimler ünvanları ne olursa olsun güdümlü ve yandaş tarih yazan ve doğrusunu biz yazıyoruz diyerek insanları kandırmaya çalışan kişilerdir. Ağızları ve kalemleri çok iyi iş yapıyor özellikle Mustafa Armağan tam bir Twitter tarihçisi, olayları çarpıtarak, yalan yanlış şeyler söyleyerek, resmi hiç bir kaynak göstermeden şundan duydum şundan gördüm diyerek tarih yazılmaz. Bir konunun birden fazla kaynağı olacak ki gerçek olduğuna şüphe olmasın uydurulan resmi belgeler ile olmaz bu işler. Bir de tarih yazmasa insan hatırlar kimden duydunuz benim dedemi istiklal mahkemesinde asmışlar diye yada dedeme şunu yapmışlar diye hepsi yalan unutmayın bir yalan ne kadar büyük olursa inananı o kadar çok olur. Bende bir tarihçi olarak diyorum ki tarih asla tek bir kaynaktan öğrenilmez olaylarının devlet arşivleri, dönemin hatıratları ve yazılı metinlerinin hepsini okuyup analiz etmeniz lazım ki hangisi yalan hangisi doğru ortaya çıksın. Kitle psikolojisinde bir sav vardır bir şeyin gerçek olması önemli değil dir önemli olan gerçek gibi algılanması dır.
·
Reklam
232 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Rahmetli Mehmet Şevket Eygi beyin önceki köşe yazılarının bir araya getirilmesi suretiyle oluşturulan kitabıdır. İlgi çekici ve oldukça merak uyandıran bir kitap ama kitabın ortasından itibaren birbirini tekrarlayan kısımlardan oluşmuş. Bu da kitabı sonraları sıkıcı hale getirmiş. Birde kitaptaki bazı meşhur sabetayistleri açıklamaktan çekinmiş keşke açıkça ifade edebilseydi. Mesela demiş ki 2000li yıllardaki koalisyon hükümetinin başındaki zatın karısı sabetayisttir(Rahşan Ecevit) veya Ziya Gökalp'ın Türklük davasında en yakın arkadaşı Tekin Alp'in sabetayist olduğu gibi bilgiler var. Kısaca Osmanlı Devleti'nin yıkılışından sonra kurulan Türkiye Cumhuriyetin inşa sürecinde ve kendi ideolojilerini kemalizmi kullanarak oluşturan sabetayistlerin ne kadar büyük etki oluşturduğundan bahsediliyor. Aklıma şu an bir isim geldi mesela eski Maliye bakanı müsteşarı ve Kemal Derviş ile akrabalık bağı bulunan şimdiki CHP sözcüsü mv. Faik Öztrak'ın da sabetayist olduğudur. Bunlar Türk kisvesi altında Türkiye'yi şekillendirmeye çalışan insanlardır.
Yahudi Türkler Yahut Sabetaycılar
7.8/10 · 27 okunma
224 syf.
·
1 günde
·
5/10 puan
Suya Sabuna Dokunmayan Tarihçilik
Adına bakınca çok iddalı, cesur ezberbozan bir tarih kitabı okuyacağınızı düşündüren ancak oluduktan sonra tam bir hayal kırıklığı yaşatan bir kitap. Bir kaç bölümü dışında ilgi çekici değil. 1- İlber Ortaylı yine her zamanki gibi laf ebeliği yapmış. Çok konuşup hiç bir şey anlatmamış. 2-Mehmet Şevket Eygi ile Yavuz Bahadıroğlu’nun bölümleri iyi. 3- Mete Tuncay güzel başlayıp sonradan kendinini tenkit edenlere cevap verme kaygısına düşmüş. 4- Diğer bölümleri okumasanızda olur. Maalesef ülkemizde ezberbozan tarihçilik Kadir Mısıroğlu’nun vefatıyla bitti. Şimdi ki tarihçiler bedel öderim korkusuyla (Demek ki hala düşünce özgürlüğü konusunda çok fırın ekmek yememiz lazım) gerçekleri söyleyemiyorlar. Ne zaman ki ülkemizde gerçek fikir özgürlüğü sağlanır ancak o zaman tarih yazılabilir. Fikir özgürlüğü olmadan tarihçiliğimiz maalesef kumda oyun oynamadan öteye geçmemiş ve geçemez de.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48