1000Kitap Logosu
Mehmed Şevket Eygi
Mehmed Şevket Eygi
Mehmed Şevket Eygi

Mehmed Şevket Eygi

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
7.2
75 Kişi
276
Okunma
57
Beğeni
1.477
Gösterim
Unvan
Türk Gazeteci, Yazar, Yayıncı
Doğum
Ereğli, Zonguldak, Türkiye, 7 Şubat 1933
Ölüm
12 Temmuz 2019
Yaşamı
1933 yılında Zonguldak’ta doğdu. Galatasaray Lisesi’nde öğrenim gördü. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. 1970’li yıllarda Bugün gazetesini günlük olarak, Yeni İstiklal ve Büyük Gazete’yi haftalık olarak yayınladı. Bu yayınlar kapandıktan sonra Son Havadis ve Son Çağrı başta olmak üzere bir çok yayın organında makaleleri yayınlandı.
Ömer
Resmi Tarih Yalanları'ı inceledi.
224 syf.
·
Puan vermedi
Mustafa Armağan, Mehmet Şevket Eygi, Kadir Mısırlıoğlu, Necip Fazıl Kısakürek, Rıza Nur bu gibi adamların yazdığı kitaplar ve söylediği sözler malesef ki tarihe geçiyor ve 100 sene sonra Türkiyede gerçek tarih gibi okutulacak. Bu isimler ünvanları ne olursa olsun güdümlü ve yandaş tarih yazan ve doğrusunu biz yazıyoruz diyerek insanları kandırmaya çalışan kişilerdir. Ağızları ve kalemleri çok iyi iş yapıyor özellikle Mustafa Armağan tam bir Twitter tarihçisi, olayları çarpıtarak, yalan yanlış şeyler söyleyerek, resmi hiç bir kaynak göstermeden şundan duydum şundan gördüm diyerek tarih yazılmaz. Bir konunun birden fazla kaynağı olacak ki gerçek olduğuna şüphe olmasın uydurulan resmi belgeler ile olmaz bu işler. Bir de tarih yazmasa insan hatırlar kimden duydunuz benim dedemi istiklal mahkemesinde asmışlar diye yada dedeme şunu yapmışlar diye hepsi yalan unutmayın bir yalan ne kadar büyük olursa inananı o kadar çok olur. Bende bir tarihçi olarak diyorum ki tarih asla tek bir kaynaktan öğrenilmez olaylarının devlet arşivleri, dönemin hatıratları ve yazılı metinlerinin hepsini okuyup analiz etmeniz lazım ki hangisi yalan hangisi doğru ortaya çıksın. Kitle psikolojisinde bir sav vardır bir şeyin gerçek olması önemli değil dir önemli olan gerçek gibi algılanması dır.
Resmi Tarih Yalanları
OKUYACAKLARIMA EKLE
20
Zeynep Kaya
Yakın Tarihimizde Cami Kıyımı'ı inceledi.
373 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kitap, özellikle İsmet İnönü döneminde zarar verilen camiler ağırlıklı olmak üzere cami, türbe ve medreselerden bahsediyor. Doğrusu beni şok içinde bıraktı. Camiler sadece kapatılmakla yada yıkılmakla kalmıyor; bazı camiler saz evi, pavyon, ahır, tahıl ambarı, kışla, düğün salonu, meyhane, CHP ocağı olarak kullanılıyor. Kitap 4 bölümden oluşuyor: 1. Bölüm: Halktan gelen ve içeriğinde, bu zarar verilmiş camiler hakkında bilgiler ve İslam'a dair çok üzücü anılar bulunduran mektuplardan oluşuyor. Bu kısım baya akıcıydı merakla okudum. 2. ve 3. Bölüm: Eminönü, Fatih ilçeleri ve başka yerlerde katledilen camilerin uzun bir listesine veriyor bazılarını ufak açıklamalar ve fotoğraflarla destekliyor. 4. Bölüm: Câmilerin nasıl katledildiğine dair dönemin gazetelerinde yayınlanmış haber yazısı ve manşetlere yer veriyor. Kitabın dilinden bahsedecek olursam, 2. ve 3. bölüm direk liste şeklinde olduğu için biraz sıkılmış olsam da diğer kısımları sıkılmadan okudum. Dili akıcıydı bence. Özellikle mektuplardan oluşan kısımda, bu durumu bizzat yaşayan insanların ağzından ne hissettiklerini okumak beni çok etkiledi ve merakla, hiç hiç sıkılmadan okudum oraları. Önerir miyim sorusuna gelecek olursam, kesinlikle ve kesinlikle öneririm. Gerçekten İslam'a kendini adamak ve onu korumak isteyen herkes okumalı. Okumalı ki bir müslümanın en mahrem, en özel mekânı olan camilere geçmişte nasıl umarsızca zarar verildiğini görüp ders çıkarsın. İslam'ı kimden nasıl koruyacağına dair bir fikre sahip olsun.
Yakın Tarihimizde Cami Kıyımı
OKUYACAKLARIMA EKLE
3