Mehmed Uzun

9.1/10
8,6bin Kişi
46,8bin
Okunma
5,4bin
Beğeni
251bin
Görüntülenme

Hakkında

1953 yılında, Viranşehir kökenli bir aşiret ailesinin çocuğu olarak Siverek'te doğdu. Mehmed'in, beş kardeşi daha vardı. Küçük yaşlarında ailesinden duyduğu sözlü anlatım örnekleri, edebi sanatının temelini oluşturmuştur. İlerde yazacağı romanların kökü, bu çocukluk anılarından beslenmiştir. Kürt dilinin yasak olduğu bir dönemde, birçok Kürt yazarın aksine egemen dilde değil anadilinde yazmayı tercih etmiştir. Özellikle, zayıf olan Kürtçe yazı dilini geliştirmek, ortak bir edebi dil oluşturmak ve Kürt hikâye anlatım geleneğini canlandırmaya yönelik yaptığı çalışmalarla modern Kürt edebiyatında kurucu bir role sahiptir. 26 Ağustos 1977'de, sahte Tunus pasaportuyla Suriye üzerinden gittiği İsveç'e yerleşti. Kurmanci, Türkçe ve İsveççe yazdığı kitapları yirmiye yakın dilde yayınlandı. Hakkında, Türkiye'de çok sayıda dava açıldı. 1981'de Türk vatandaşlığından atıldı ve 1992 yılına kadar Türkiye'ye gelemedi. Uzun yıllar İsveç Yazarlar Birliği yönetim kurulu üyeliği yaptı. Ayrıca İsveç Pen Kulübü ve Uluslararası Pen Kulüp'te aktif çalıştı. İsveç ve Dünya Gazeteciler Birliği'nin de üyesi olan Uzun'un bugüne kadar çok sayıda Kürtçe roman yazdı. Mehmed Uzun, "Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık" romanı ve "Nar Çiçekleri" adlı deneme kitabı ile ilgili olarak 2001 baharında yargılandı. Yakalandığı mide kanseri nedeniyle uzun süre tedavi gören ünlü edebiyatçı, 11 Ekim 2007 günü Diyarbakır'da yaşamını yitirdi. 13 Ekim günü Diyarbakır Ulucami'de kılınan cenaze namazı ardından, Mardinkapı Mezarlığı'na defnedildi.
Unvan:
Kürt Yazar, Şair
Doğum:
Siverek, Şanlıurfa, 1953
Ölüm:
Diyarbakır, Türkiye, 11 Ekim 2007

Okurlar

5,4bin okur beğendi.
46,8bin okur okudu.
832 okur okuyor.
13,5bin okur okuyacak.
450 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"Kitap. Eşsiz sevgili. Dilsiz dost. Bilginin yol arkadaşı."
Sayfa 105Kitabı okudu
Reklam
... İnançları farklı, Dilleri farklı, kimlikleri farklı diye İnsanlar birbirlerine düşman olmamalı. ...
"Zaman kötüydü, devran namertti, feleğin çarkı haindi."
Sayfa 16 - SELKitabı okudu
... Kalbim, ey kalbim! Ne oluyor? Niçin bir anda böyle kendini bırakıyorsun, Koyveriyorsun, değişiyorsun? ...
"Sonra bir baktık', Bize en çok hüzün yakışmış. Aslında yakıştığından değil! yapıştığından çıkaramadık..."
Mehmed Uzun
Mehmed Uzun
Reklam
Dünyaca ünlü Kürt Edebiyatçı Mehmed Uzun
Ve bu bay Kürt yok diyordu.Kürt yok! Güneş yok dermiş gibi, ay yok, yıldız yok dermiş gibi. Bir halk nasıl inkar ediliyordu?.. • Herkes kendi kimliğiyle, diliyle, diniyle doğar büyür ve yaşar. Bunda insanın suçu günahı ne? • "Ruhu zedelenmiş, sesi kısılmış, kendisini ifade etmekte güçlük çeken insanların yazarıyım” diye tanımlıyordu kendini… Ömrünün büyük kısmını sürgünde geçirdi ama haksızlığa karşı verdiği mücadeleden vazgeçmedi. Samimiyetini eserlerine de yansıtan • Kim Olduğum Nereden Geldiğim Hiç O Kadar Mühim Değil. Aynı Şekilde Senin Kim Olduğun da, Nereden Geldiğin de Hiç Mühim Değil...” -insanız,anlıyor musun,insanız Biz!
Mehmed Uzun
Mehmed Uzun
gerçek manasıyla tanımak isteyen okuyucular izleyebilir. m.youtube.com/watch?v=7LQmm5Q... NOT: Bu ileti siyasi ideoloji içermiyor. #MehmedUzun ölüm yıl dönümünde saygıyla anıyorum.
Sana tüm dillerde, özlemimi anlatabilmeyi ne çok isterdim. Ama gel gör ki yaralı bir dille doğmuşuz.
Mehmed Uzun
Mehmed Uzun

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
167 syf.
8/10 puan verdi
Gökkuşağından Sürülen Çocuklara
tüm “öteki”lere ithaftır. Hêjîra çiyayî Delala çîyayî Dar hejîrokê Xemrevînokê Nav gul û giyayî
Nar Çiçekleri
Nar ÇiçekleriMehmed Uzun · İthaki Yayınları · 20123,947 okunma
463 syf.
10/10 puan verdi
Ağıtlara Ve Sürgünlere Kâğıt Kalem Yetmez
İncelememiz,
Esra Kurt
Esra Kurt
kardeşimizin yaptığı ( #30997659 ) Mehmet Uzun etkinliği vesilesiyle yazılacaktır. Kendisine bu vesileyle teşekkür ediyorum. Böyle güzel bir etkinliği yapan yoğun duygulara sahip kendisi incelememizi okumasın. (Bu şaka tabi) :) Bazı kitaplarda olduğu gibi biz de yazımızda bir
Dicle'nin Sürgünleri
Dicle'nin SürgünleriMehmed Uzun · İthaki Yayınları · 20141,895 okunma
Reklam
167 syf.
·
Puan vermedi
Bu kitapla bir insanı daha tanımış oldum. 12 Mart döneminde fikir suçlusu olarak tutuklanıp cezaevine konan, 24 yaşında yasaklar, sınırlandırmalar, baskılar sonucunda yurdundan ayrılıp yabancı bir ülkede yıllarca sürgün yaşamak zorunda kalan Mehmed Uzun'u. Çokkültürlülük üzerine yazmış olduğu deneme yazılarında yaşamından izler var, yoğun hüzünle
Nar Çiçekleri
Nar ÇiçekleriMehmed Uzun · İthaki Yayınları · 20123,947 okunma