Mehmet Akif Ersoy

Mehmet Akif Ersoy

Yazar
9.0/10
40 Kişi
·
120
Okunma
·
20
Beğeni
·
607
Gösterim
Adı:
Mehmet Akif Ersoy
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
”Hasbunallahu ve ni’melvekil”. Benim ülkemin insanları için bu söz bazen öfke tepkisidir.(...) Oysa Gazzeliler için tevekkül ve teslimiyetin, belki biraz da umudun kelimelere dökülmüş haliydi. Çünkü Gazze korkmuyordu. Sadece yaşadıklarının çok ağır olduğunu dile getiriyorlardı.
246 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bu kitaba dair değil ama Kudüs davasına ilişkin karalamış olduğum bir yazıyı paylaşmak istiyorum.
İlk kıblemiz, ikinci mescidimiz, üçüncü haremimiz esir. O esirken hiçbir mümin özgür olamaz. Bunu idrak ettiğimizde fetih mümkün olacaktır. Ümmetin gözetiminde olması gereken bir haremi, bir millet olarak savunuyor Filistinliler. Ümmetin kendi yarasıyla yüzleşmesi ve kendi davasına sahip çıkması gerekiyor. Bugün Hz.İbrahim'in kabri işgal altında. Mescidi haramı değerli kılan ve insanların orada namaz kılmak için can attığı Makami İbrahim ve ne yazık ki varlığından bihaber olduğumuz Kabri İbrahim gerçeği var. Oysa ikiside aynı peygamberi hatırlatıyor daha doğrusu hatırlatması gerekiyor. Kaç film söyleyebiliriz Kudüs'ü ele alan, kaç kitap? Ne yazık ki çok az çünkü biz bu işin çözümünü siyasete bırakmışız. Ki bir mesele siyasete bırakılırsa hamaset olur. Dillerimize pelesenk olmuş bir cümle öyle bir cümleki içi boşaltılmış: "Kudüs bizim kanayan yaramız." Davadan bihaber bir nesil yetişiyor. Ümmet hala uyanmayacak mı?
246 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Keyifle okumayın
Bu kitap, keyif ile değil yapamadıklarını yüzünden olanı görüp kendi ahvalimize yana yana okuyacağınız bir kitap.
Gazeteci Mehmet Akif Ersoy ağabeyin TRT de mıhabirken Gazze ablukasını tek tek anlatmasıyla oluşan bir kitap.
Üstelik fotoğrafları da mevcud.
Televizyonda 2 dk bile olmadan sunulan o haberin aslında bir ülke olan #filistin in çığlığı olduğunu okuyacağız.
Hem, haberi izlemek ile yaşamak bir olur mu hiç?
Abi ablukadayken tünellersen geçişini anlatmış, üstelik birinde yanında oğlu ve eşi de var iken.
+diyor ki yazar;
ACI BİZE DOKUNMADAN ACITMIYOR ANNE
+diyor ki,
TEK BİR FİLİSTİNLİ ÇOCUĞUN HİKAYESİNİ DÜNYAYA ANLATAMADIK.
+diyor ki,
BU BİR ORTA DOĞU MASALI
BAZI DALLAR SULANDI, BAZI DALLAR BUDANDI...
+diyor ki,
GAZZE KORKMUYOR, SADECE YAŞADIKLARININ ÇOK AĞIR OLDUĞUNU SÖYLÜYOR...
.
Daha ne desin!?
.
Diyorum ki,
-Ey gazi Gazze!
GAZAN MÜBAREK OLSUN!
246 syf.
·9/10
Gazze , İslam dünyasının kanayan yarası... Çocukların oyundan önce hayatta kalmayı öğrendiği topraklar... Yazar birinci ağızdan aktarmış bizlere o yaşantıyı. Tarihi geçmişine de yer vererek temellendirmiş. Zaman zaman hatırlanan ama sonra unutulan Gazze...
246 syf.
·4 günde·Puan vermedi
İlk defa Filistin'i anlatan bir kitap okudum. TRT habercisi olan Mehmet Akif Ersoy un Gazze'de yaşadığı sıkıntıları olayları savaş muhabirliğinin zorluğunu anladım ..
Gazze kanayan yaramız , işgal edilen müslüman toprağımız, ölen çocuklar öleceğini bilen insanlar , direnişler , çaresizlik...
Ve en sonunda da insan yaşamadığı olayın hayalini bile kuramazmış.. biz sadece TV de iki dk izlediğimiz olayların aslında bir nesli Yok ettiğini , acıyı perişanlığı göremediğimizi , empati kuramayarak onlar can verirken üzülmezken bizlerin dükkanın su basmasını kahretmemiz şükretmememiz.. Allah Gazze ve Filistin halkına yardım etsin.. bizim tek yapabileceğimiz şey dua etmek zira...
246 syf.
·Puan vermedi
"Siz içerde katliam yapıyorsunuz"

Arapçada bir söz vardır: "Leyse'l-haberu ke'l-'iyân" Haber almak görmeye benzemez.
Mehmet Akif Ersoy bizzat gidip tanıklık ettiği Gazze topraklarından bize haberler veriyor.
Umulur ki kalplerimiz yumuşar.

Keyifle okuyacağınızı sanmıyorum.
Okuma listenizin başında bulunsun, sarsılın.
246 syf.
·Beğendi·10/10
Gazze 2008 dökme kurşun katliamına, 2012 Bulut sutunu katliamına, arada Mısır darbe olaylarına ve 2014 koruyucu hat katliamına bizzat şahid olan bir İsim Mehmet Akif Ersoy. Kitap bu anlamda ilk ağızdan müthiş bir kaynak olmuş. İlgisi olanların kaçırmaması gereken kitap.
246 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10
Savaş muhabiri Mehmet Akif Ersoy'un savaş zamanında yaşadıklarını ve oraya dair düşüncelerini ele alan müthiş bir kitap. Filistin davasıyla ilgilenen herkesin okuması gerekli diye düşünüyorum.
246 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Gazze; bizim aramızda düşmanın rahatını kaçırmaya ve huzurunu bozmaya en yetkin olan!... Bu sebeble tüm islam alemini birbirine bağlayan ortak meselemiz...
246 syf.
·Beğendi·6/10
Bu kitabı okurken bu kadar etkileneceğimi ve bana bir şeyler katacağını düşünmemiştim işin açığı. Ama gerçekten sevdim ve etkilendim.. Fakat okumadan önce kitap hakkında bilmeniz gereken şeyler olduğunu düşünüyorum.
.
.
Yazarın aslında kitabı ne amaçla yazdığı, yaşadığı olaylara bakış açısını kitapta belirtmiş bende anladığım ve hissettiğim kadarıyla size aktarayım inşallah. .
. ️Bu kitap, okurlarda Kudüs davası bilinci oluşturulsun diye yazılmamış. Bu kitabı ortadoğudan umudunu kesmiş-kitabında defalarca belirttiği gibi, savaş muhabiri olmanın verdiği mesleki deformasyon ile- zaman zaman hissizleşmiş bir muhabirin; Eğer bir gün Gazze yok olursa orda ki insanlar unutulmasın diye kaleme almış. Yani bu kitabı okurken beklentiniz Kudüs'ü anlamak olmasın. İsrail-Filistin savaşına daha çok insani açıdan bakarak olabildiğince tarafsız olarak yaklaşmış. Bir gazetecinin bakışıyla bu kitabı ele almış. Çok fazla kitap okuyamadım bu konuda ama eğer bir alimin gözünden Kudüse bakmak ve Kudüs bilinci oluşturmak istiyorsanız Yusuf el karadavi nin Kudüs kitabını okumanızı tavsiye ederim. .
.
Peki bana ne kattı? Neler hissettim yada neler öğrendim?
.
.
️ Daha önce ki ümmet coğrafyası kitaplarında da dediğim gibi bu kitaplar insana sorumlu olduğu kardeşlerinin çektiği sıkıntıları hatırlatıyor. Cahit Zarifoğlu nun dediği gibi yardımcı olamasak bile fikri bir kaçış sağlıyor. Milli şairimiz diyor ya "Ağlamazsan bari gülmekten utan" diye.. O misal işte..Kitapta en çok dikkatimi şeylerden biri de İsrail halkının bu katliamdan habersiz olması.Eline binlerce çocuğun kanı bulaşan İsrailin, halkı tarafından bir kediyi bile incitmeyen kişiler olarak görülmesi. Gerçekten çok şaşırmıştım. Diğer etkilendiğim nokta Filistinlilerin Allaha olan teslimiyetleri. Bu savaşın ve verdikleri kayıpların isyana düşürmemesi. Rabbim iman üzere yaşayıp ölmeyi nasip etsin hepimize. .
Yazar zaman zaman olaylar karşısında hissizlik yaşadığını söylemiş ama bu halde bile ağladım-ağlayacam oldum ve okumakta çok zorlandığım yerler oldu. Duygusal tarafıyla yazılsa nasıl olurdu bilemiyorum.🤷‍️

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Akif Ersoy
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 120 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 87 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.