Mehmet Ali Kaya

Mehmet Ali Kaya

Yazar
8.2/10
22 Kişi
·
61
Okunma
·
10
Beğeni
·
806
Gösterim
Adı:
Mehmet Ali Kaya
Tam adı:
Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Kaya
Unvan:
Türk Akademisyen, Yazar
Orta ve Lise: Çardak Lisesi (1973-1979)

Lisans: Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Eskiçağ Dillleri ve Kültürleri, Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı (1981-1985)

Yüksek Lisans: Ankara Üniversitesi Sosoyal Bilimler Enstitüsü Tarih Bölümü (Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı) (1990-1992)

Doktora: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Bölümü (Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı) (1992-1997)
Bir bedevi peygamberimizin (asm) yanına gelmişti. Peygamberimiz (asm) sordular:"seni bizim yanımıza getiren sebep nedir?"

Bedevi cevap verdi :"buraya ilim öğrenmeye geldim."
Peygamber efendimiz tebessüm ederek buyurdular :
" bunun için gelmişsen hangi taşın yanından ve hangi ağacın altından Geçmişsen bil ki, Onlar senin için istiğfar etmişlerdir. sana bir kelime öğreteyim. onu Sabah namazından sonra söylersen cüzdandan, körlükten de felç olmaktan Kurtulursun.
o kelime subhanallahi'l_ azim ve bihamdihi' dır.
sonra da Allah'a yalvarmak istediğin vakit şöyle dua et :
Ey Allah'ım!! senden istiyorum ki, faziletini üzerime akıt . Rahmetini üzerime Serp. Bereketini üzerime indir. Amin.! "
Mehmet Ali Kaya
Sayfa 161 - Yeni Asya yayınları
Ya Ali! Allah'a şöyle dua et:Allahım! Günahlarımı affet. Ahlakımı güzelleştir. Bana helal rızık ver. Bana verdiğin nimetlerle yetinmemi sağla. Beni yasaklamış olduğun şeylere, meylettirme.
Kalbimi muhafaza et"!
"Ya Ebabekir! Allah bana vahiy gönderirse, onu yazmak için gerekli olacak olan kamış, divit ve sahifeleri yanına almalısın."buyurdu.

Peygamber efendimiz (asm) Her şeyden önce asıl vazifesi olan muallimlik görevinin gereğini düşünüyordu.
Mehmet Ali Kaya
Sayfa 244 - Yeni Asya yayınları
Sahabelerden Abdullah b. Zeyd(ra), müminleri nasıl namaza çağıracaklarını düşünerek uykuya yattığı bir gece bir rüya gördü. Rüyasında birisi güzel bir seda ile "Allahü Ekber!
Allahü Ekber!
Allahü Ekber!
Allahü Ekber!
Eşhedü en_Lailahe illallah!
Eşhedü en_la ilahe illallah!
Eşhedü enne Muhammeden Resulullah!
Eşhedü enne Muhammeden Resulullah!
Hayya ales_salah!
Hayya ales_salah!
Hayya alel_felah!
Hayye alel_felah!
Allahü Ekber!
Allahü Ekber!
Allahü Ekber!
La ilahe illallah "diyordu.
398 syf.
·Beğendi·10/10
Yatsı namazı öncesi bitmesi gerekiyordu ve bitti ..daha Çok fazlası vardı niyette, inşallah diyorum.. Sonra ellerimi açıp
“Allâh’ım! Bana öğrettiğin ilimden beni yararlandır. Yararlı olan ilmi bana öğret. İlmimi artır.” [(SAHÎH HADÎS) Tirmizî (3599); İbn Mâce (251)…]
Amin diyorum.. İstemek başarmanın yarısıydı.. Kalbimi bu kitapta bırakmayı istiyorum.. Peygamber efendimiz (asm)
Ev halkına baktı ve.. Hz. Fatımayı sol yanına oturttu.
Sonra kulağına bir şey söyledi.
Hz. Fatıma ağlamaya başladı..
Sonra kulağına bir şey daha söyledi.
Bu defa ağlamayı bıraktı gülümsemeye başladı.
Sonra sordular. "peygamberimiz size ne söyledi?"dediler..
Hz. Fatıma(ra)" önce vefat edeceğini söyledi. Sonra "ailem içinde ilk olarak Bana kavuşan sen olacaksın" buyurdu. Buna da sevindim.. "

Peygamberlerin en önemli dâvâsı “iman dâvâsı”dır. Onların dâvâlarını anlamak, ancak “İki Cihan Güneşi Hz. Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm”ı ve onun şahsında “iman dâvâsını” tanımaya ve bu dâvâyı nasıl tebliğ ettiğini bilmeye bağlıdır.
“İki Cihan Güneşi”ni okurken Peygamberimizin (asm) hayatı yanında, hayatını adadığı iman dâvâsını da anlayacak ve “Ben kimim? Nereden geliyorum? Nereye gideceğim? Bu dünyadaki görevim nedir?” sorularının cevaplarını bulacaksınız...
Lise öğrencilerinin anlayacağı seviyede akıcı, sürükleyici bir üslûpla hazırlanan ve Peygamberimizin (asm) bütün hayatını kapsayan bu kitabı elinize aldığınız zaman bitirmeden bırakamayacaksınız...

#ikicihangüneşiHz.Muhammed#
#aleyhissalatüvesselam#
408 syf.
·29 günde·7/10
Dünya tarihine başlangıç niteliğinde, tarih öncesi dönem ve insanlardan kısaca başlayıp Mezopotamya,Anadolu,Asya coğrafyalarında birçok krallıkları anlatan akademik bir kitaptır.Mısır,Yunan,Makedonya,Roma uygarlıklarına biraz daha ayrıntılı değinilmiş,hocamın asıl uzmanlığı Yunan ve Roma tarihidir.Galatlarla ilgilide ayrıntılı bilgiler mevcut, Hitit,Pers,Akad,Asur,Hindistan,Çin ve Hun devletlerin kısaca temel bilgi edinmek amaçlı yazılmış,ayrıca dinler tarihiden de az çok bahseder.Birçok ilki kitaptan öğrenebiliyoruz, İlk yazılı yasanın hammurabi olmadığı helenistlik dönemle ilgili ayrıntılı bilgiler ibrani,suriye gibi adlarını kökenleri,Yahudiler hakkında yahuda krallıkları ve isa peygamberi olayları hakkında bilgiler mevcut,dünya tarihine küçük adımlarla başlamak adına önemli bir eserdir elbette okunması gerekir,efenim..
408 syf.
·Beğendi·9/10
Mehmet Ali Kaya hoca da alanında en iyilerindendir Ege Üniversitesin de. İlk Çağ Uygarlıklarını ve Roma Tarihini iyi anlatıyordu. Latincesi iyidir hocanın. Lisans kitapları akademik olarak başarılıdır.
mefkure
mefkure Asırların Rehberleri Mücedditler ve Kıyamet Alametleri,'i inceledi.
320 syf.
·5/10
Bazı islam büyüklerinin hayatlarının ve uyguladıkları metodların anlaşılması açısından fazla teferruatlı malumat veriliyor olmasada, yine de okunabilir bir kitap. Ancak bazı kısımlarda bence biraz subjektif görüşler sunulmuş.
424 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Herkese merhabalar. Eskiçağ tarihçisi Mehmet Ali Kaya'nın "Türkiye'nin Eskiçağ Tarihi" adlı 2 ciltlik serinin, 1'inci cildiyle karşınızdayım.
Yazar eserinde Hititleri odak noktasına almış, siyasal tarihlerini ve kültür olarak insa kazandırdıkları ile binlerce yıllık bir zaman dilimini ele almıştır. Bıraktıkları sanat eserlerini, günlük hayatta kullandıkları eşyalar vb. şeylerin görsellerini eserde bulmanız mümkün. Tarihin belli bir kısmı ile ilgili okuyabileceğiniz en ayrıntılı kitaplardan biri.
396 syf.
·Beğendi·8/10
Balkanlar'da Roma'yı bezdiren bu topluluk en sonunda bir yolunu bulu Çanakkale yolu ile Anadolu'ya geçerler.Tabii ki sorunları bitmez, Roma takiptedir elbet yakalyıp yok edecektir. Bu kavim Anadolu'daki devletleri tehdit etmeye başlar, sürekli yağmalarlar. Vergiye tabii tutarlar bazı devletleri. En sonunda Roma bir Lejyon yollar komutanı şu an aklımda değil. Galatlar vahşi gibidirler, savaşırken çıplak savaşırlar. Vahşice sesler çıkarıp, düşmanlarına daha savaş başlamadan korku salarlar. Moğollar gibi yok etmeye programlanmıştırlar. Gordion'a çarpışa çarpışa çekilirler, Elmadağın en tepe noktasına kadar tırmanırlar. Roma Lejyonu takip etmeye devam eder ve onları sıkıştırırlar. Hepsi kılıçtan geçirip imha ederler...
368 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Herkese merhabalar. Demin paylaşmış olduğum serinin 2'nci ve son cildiyle karşınızdayım.
Bu ciltte Türkiye'nin Hellenistik Çağ öncesi Anadolu uygarlıkları olan Geç Hititler, Urartular, Frigler, Lidyalılar, İyonlar, Persler ve o dönemde Anadolu'da bulunmuş nice devleti konu edinmiştir. O dönemde Anadolu'da bulunmuş dememin sebebi ise yağma amacıyla gelmiş olan İskitler ve Kimmerler'dir. Özellikle Kimmerler bir süre Anadolu'da ikamet etmeye ve yağmalarda bulunmaya devam edecektir. Urartular ve Asurlular arasındaki rekabet bu iki devlet yüzünden son bulmuş, kendi topraklarını koruma derdine düşmüşlerdir. İskitler tek Asurlularla uğraşmamış, Persleri'de baya bir uğraştırmışlar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Ali Kaya
Tam adı:
Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Kaya
Unvan:
Türk Akademisyen, Yazar
Orta ve Lise: Çardak Lisesi (1973-1979)

Lisans: Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Eskiçağ Dillleri ve Kültürleri, Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı (1981-1985)

Yüksek Lisans: Ankara Üniversitesi Sosoyal Bilimler Enstitüsü Tarih Bölümü (Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı) (1990-1992)

Doktora: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Bölümü (Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı) (1992-1997)

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 61 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 66 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.