Mehmet Arslan

Mehmet Arslan

Yazar
8.1/10
49 Kişi
·
92
Okunma
·
1
Beğeni
·
448
Gösterim
Adı:
Mehmet Arslan
Unvan:
Öğretmen,Yazar
'Beni sadece siyah ve beyaz görmelerini ya da simsiyah görmelerini tercih ederdim.Kimseyle içimde sakladığım renkleri paylaşmak için hevesim kalmamıştı artık.'
240 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Belki basittir bu kitap sizin için. Belki de öyle, evet. Ama acı kelimelerle zor anlatılır zaten, basit kalır bu yüzden.Ya da ergen kitabıdır, isminde Kore var diye.
Ben üzüldüm bu kitapta. Hissettim o duyguları. Sevgili Mehmet Arslan, annesinin melek oluşunu ve onda hissettirdiklerini, bize de hissettirdi.

Kore’deki Ayak İzleri Mehmet Arslan
240 syf.
·Puan vermedi
Kore'deki ayak izleri duygusal yönden ağır basan bir kitap. Biraz konusundan bahsedeyim.
Akciğer kanserinin pençesinde olan Jülide en yakın arkadaşı Hayat ile birlikte Kore'ye gitme hayali kuruyor ve iyi olduğu bir dönemde de bunu gerçekleştiriyor.

Orada yaşadıkları ve tanıştığı insanlar ve tabi ki Seo'yu unutmamak gerek. Kitabın adından dolayı herkeste 'Kitap Kore'yi mi anlatıyor?' diye bir algı oluşuyor ama hayır. Bu kitap Kore'yi anlatmıyor.
Hasta bir kızın direncini, mücadelesini, var olmak için verdiği savaşı anlatıyor. Bunun yanında insanlar içinde varolma çabası bana çok dokundu. Çünkü gördüğü tedaviden dolayı saçları dökülüyor. Kendine çim adam diyor hatta. Ama insanoğlu nankör sebep bilmez, düşünmez olduğu için, Jülide'yi hastalığından dolayı eksik görüyor ve yargılıyorlar. Onun kendine olan inancı ve hayallerini gerçekleştirmekteki istek ve azmi birçok kişiye ilham olabilir. Kitap içeriği hakkında daha fazla spoi vermek istemiyorum. Bu tarz severlere tavsiye ediyorum.
240 syf.
·Beğendi·7/10
Bu kitabın yazarı @sonegoistx ile CNR kitap fuarında tanıştık. Yazarımızın güzel enerjisiyle birlikte edindiğimiz bu kitap, akciğer kanserini yenen Jülide’nin Kore hayali üzerine kurgulanmış. Jülide, en yakın arkadaşıyla birlikte Kore sokaklarına adımlarını kazımak için hayallerinin peşinden gidiyor ve orada hayatının aşkı Seo ile tanışıyor. Fakat işler düşündüğü gibi gitmiyor ve önüne geri dönüşü olmayan aksilikler çıkmaya başlıyor. Bir genç kızın hem hayallerini gerçekleştirme isteğini hem de hayata tutunmaya çalışmasını anlatan bu kitap beni gerçekten çok etkiledi.. Vefat eden annesiyle telefonda konuşmalarını anlatan diyaloglarda çok duygulandım.. Kitap oldukça akıcı ve yalın bir dille yazılmış, elinize almanızla bitirmeniz bir olacaktır Kore’yi, müziklerini, yemeklerini, kültürünü seviyorsanız mutlaka okumanızı öneririm
240 syf.
·Beğendi·10/10
Çoğu kişi Kore ismini gördükten sonra ön yargı ile yaklaşıp kitabı okumuyor fakat kitap tam aksine sizi içine alıyor. Siz kitapta Julide'nin koresine kavuşma hikayesini okuyorsunuz. Hastalığı yenen güçlü bir kızın tekrar ayağa kalkmaya çalışmasını okuyorsunuz.
Julide'nin annesine kavuşmak isterken Seo ile tanışıp ona tutunmasını okuyorsunuz. En önemlisi de Seo onu hayata bağlıyor. Hayalleri bir bir gerçek olurken bir yandan da hayat tekrar acı yüzünü gösteriyor. Mutluluk kısa da olsa yerini buluyor. Jülide koresine kavuşuyor...
320 syf.
·4 günde·10/10
Öncelikle şunu söylemeliyim ki, ilk başta yazan kişi youtuber olduğu için biraz ön yargıyla yaklaşmıştım kitaba. Lakin kitabı okumaya başladığımda hem senaryosu hem de kullanılan samimi dil beni çok etkiledi.
Kitabı okurken kimi zaman kahkaha attım, kimi zaman içim hüzün doldu.
Yazarın kullandığı dil çok samimi ve olayları anlatırken kullandığı kelimeler bile büyüleyici. Bir oturuşta okunacak bir kitap diyemem, yer yer sizi sıkabilir ama bitirdiğinizde hayatınıza çok şey katacağını söyleyebilirim.
240 syf.
·Beğendi·10/10
Memoçkomun üçüncü kitabı olan Kore’deki Ayak İzleri kitabını tarzım olmasada konusunu merak ettiğim için kendisinden imzalı bir şekilde aldım fuardan. İyi ki de almışım. Çok güzel bir kitaptı. Eline emeğine sağlık
Yorumuma geçecek olursak, #yorum
Baş karakterimiz Jülide akciğer kanserini yeniyor ve hayallerini gerçekleştirip Kore'ye gitmek için para biriktiriyor. ( Benim Hindistana gitmek istemem gibi umarım ben de yeterli parayı biriktirir de giderim. Neyse) hayallerini gerçekleştirmek için yememiş içmemiş biriktirmiş parasını azminden dolayı tebrik ederim.
Sonra tabi ki de tek arkadaşı, kankisi Hayat ile birlikte gidiyor Kore'ye. Sonra olaylar olaylar. Bu arada Jülide'nin bir de abisi var adı Mert. Benim kardeşimin adı da Mert ya hani. Ondan Cüli ile bir yakınlık hissettim. Bu Mert'ler hep gıcık ve sinir bozucu oluyorlar sanırım .
Size şu madarını söyliyim. Çok duygu yüklü bir kitaptı. Okurken ağladım. Hele o sonu yok mu neyse tutmayın beni gidip biraz daha ağlıycam...
240 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
️Ön Yargılarınız Tabunuz olmasın ️ Yoğun geçen Şubat ayından yorgunluğumu dindiren bir kitapla geldim ️
Mehmet Arslan dan Kore deki Ayak İzleri kitabını okudum bitti Öncelikle şunu söylemek istiyorum dün akşam Metrobüste okuyup bitirdiğim Kore'deki Ayak İzleri kitabı (yani şuan yorumunu yaptığım kitap) beni insanların içinde ağlattı.
O son sayfaları okurken bitmesin lütfen bitmesin diye yüreğim parçalandı.
️Yani diyeceğim o ki yolda okumayın sakın.
Evet gelelim Kitap yorumuna
Kitabın kapağında aslında konusu yazıyor
"Hasta Bir Genç Kızın Koresine Kavuşma Hikayesi"
Evet hasta bir kız var ve onun en büyük hayali gerçekleşiyor ama hepsi bu değil tabi ki...
Hasta kızımız Jülide (Ah Jülide jüli Jülim seni asla unutmayacağım)aslında bize gerçeği gösteriyor bizim hasta insanlara bakışımızı yüzümüze vuruyor. Gerçekten öyle biz neden hasta insanlara acıyarak bakıyoruz neden sağlıklı normal insanlar gibi samimi davranmıyoruz... Biz kendimizden bir haberiz aslında
Jüli ile Kore'ye gittim oralara bende ayak izimi bıraktım (aslında yolda okurken göz yaşlarım kıyafetimde izler bıraktı)
Yazarın dili gayret yalın ve anlaşılır betimlemeler mevcut ki bu çok başarılı kullanılmış her bir sahnesi gözümde canlandı sanki okuduğum alanda değilde kitabın içindeymişcesine okumamı sağladı yazarın kalemi
️️Uzun zamandır almadığım tadı aldığım için şiddetle tavsiye ediyorum ️️
️O kadar söylemem gereken yazmam gereken şeyler var ki size ama yapmayacağım bunu size çünkü ön yarginiz asla sizi bırakmayacak biliyorum...
️️️ Bu arada herkes her kitabı sevmek zorunda değil kesinlikle saygı duyuyorum fakat herkesten de bunu bekliyorum sırf kötülemek için de kötülemeyin ön yargılarınızı yıkın.
240 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Hasta bir genç kızın Kore'sine kavuşma hikayesi
Kitapta Jülide adlı karakterin atlattığı akciğer kanserini yenmesini ve artık hayallerini gerçekleştirmek istemesini. 3 yıldır hayalini kurduğu Kore gezisine gidişini ve Seo 'suna kavuşmasını anlatıyor.Tabi bir nevi kavuşamayışını gezi sırasında tekrardan rahatsızlanarak Türkiye' ye dönmek zorunda kalan Jülide hastalığının ne olduğunu dahi bilmeden ölümü beklemekte, hiçbir zaman onu yanlız bırakmayan abisi, babası, Hayat,'ı ve Seo' su ve annesine yolculuğu anlatılıyor.
Kitabın sonu beni çok etkiledi tüm ölümden korkan ve sevdiğini geride bırakmak istemeyenlerin hikayesi.
240 syf.
·8/10
Kitabın başlarında Julide’nin bir yeri ve oradaki insanları idealize ettiğini düşündüm. Sonrasında ise olayların ve ilişkilerin çok hızlı işlendiğini ve yüzeysel kaldığını hissettim. Ama kitabın sonuna doğru hissettiklerim hepsinin üstüne çıktı.
Hasta bir genç kızın yaşadıkları, ikilemleri, kendini yetersiz hissetmesi ve yaşama tutunması çok güzel işlenmişti. Özellikle son sayfalar kalbimi kırdı diyebilirim.
240 syf.
·Puan vermedi
Peki hiç hayaliniz oldu mu?

Bu hayal için nelerden vazgeçerdiniz?

Bir hayaliniz olması saçma mı?


Hasta bir genç kızın Kore’ye gitme hayalini anlatan çok güzel bir kitap.
“Beni sakın unutma Kore. Unutmayasın diye tüm izlerimi bıraktım sana...”
Hayata sımsıkı tutunanların, tutkuyla hayallerine bağlananların, asla pes etmeyenlerin hikayesi. Ve umudunu hiç kaybetmeyenlerin...

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Arslan
Unvan:
Öğretmen,Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 92 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 42 okur okuyacak.