Mehmet Celil İftar

Mehmet Celil İftar

Çevirmen
9.2/10
10 Kişi
·
49
Okunma
·
0
Beğeni
·
18
Gösterim
Adı:
Mehmet Celil İftar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
232 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Resimlerle dünyayı kodlayabilen bir kişi, Amerikalı hayvan bilimi uzmanı, profesör, yazar, otizm aktivisti Temple Grandin. Görsel hafızası sayesinde dünyayı resimlerle anlamlandıran bu insan üstün zekalı bir birey değil, bir otizmli. Hem de bu tanıyı 1950'lerde falan almış. O zamanlar "otizm" denilince akla gelenleri tahmin bile edemiyorum.

Halen çoğu insan "otizm" denilince konuşamayan, sürekli sallanan, bağıran, ulaşılmaz, insanlardan kopmuş bir çocuk resmi çizerler.( Neden hep bir çocuk akla gelir onu da anlamam. Bu çocuklar hiç büyümeden dünyadan buharlaşıp yok mu oluyorlar? ) Ya da 'Rain Man' deki gibi tuhaf davranışları olan, hesaplama, çizim, hafıza gibi konularda esrarengiz yetenekler sergileyen otizmlileri düşünürüz. Bunlar yanlış bilgiler değildir fakat kişi ehliyetini yitirmemiş ( özellikle belli bir zekaya, anlayış ve eğitime sahiplerse ), başarılı yaşamlar sürdürebilen, özel bir tür kavrayış ve anlayışa sahip bireylerin de olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Kendisi de otizmli bir birey olan Grandin’e göre, insanlığı bugüne taşıyan bir çok buluş otistik beyinler sayesinde gerçekleşti. Einstein, Mozart, Tesla gibi isimlerin ortak bir özelliği, otistik bir beyne sahip olmalarıydı. Bu düşüncesini şu sözlerle ifade ediyor:
“Otizm olmasaydı, insanlar bugün hala mağaralarda ateş etrafında oturuyor olurdu... Otizm olmasa ne Silikon Vadisi kalır, ne de enerji sorununa çözüm bulunabilirdi."

Bir yerde okumuştum , giderek artan otizmli sayısının verileri ele alınarak ilerde belki de insanların çoğunluğunun otizmli, bizlerin ise azınlıkta kalabileceği yazıyordu. Yani otizmli olmayanların "anormal" sayılacağı bir dünya... Kim bilir?...

Eğer otizmli olan bir bireyin iç dünyasını merak ediyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun ! Basımını bulamadığım için bir tek şurada bulup okudum: https://www.scribd.com/...İcerden-Anlatımı

Yok filmini izleyim derseniz sayın kitap yazarımızla aynı isimli bir de filmi var: http://unutulmazfilmler.co/temple-grandin.html

Keyifli okumalar, izlemeler diliyorum...
232 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Otizme dair pek çok kitap yazılsa da “Resimlerle Düşünmek” bütün bu kitapların arasından sıyrılacak niteliktedir. Çünkü bu kitapta otizm; yine otizmli bir birey, muhteşem bir zeka Temple Grandin tarafından anlatılmaktadır. Dolayısıyla bu farklılığı, birinci ağızdan dinlemenin tadı bambaşka. Bu kitapta; otizmli bireylere dair derinleşme imkanı, bir öğretmen olarak belki bir öğrencinizi daha iyi anlama, çocuğunuzu bambaşka bir gözle görme imkanını ve Grandin’in sığırlara olan hayranlığını bulabilirsiniz. Eğer otizme dair minicik bir ilginiz varsa bu kitabı kesinlikle okunacaklar listenize almalısınız.
232 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap otistik bir insanın içeriden hastalığa bakışı ve yaşadıkları üzerine kurulu.Bir bilim kadını ve mucit..İlham verici olması , öğrendiğim birçok şey, kesinlikle okunmalı..Öğrenecek o kadar çok şey varki..

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Celil İftar

Yazar istatistikleri

  • 49 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 40 okur okuyacak.