Mehmet Ekinci

Mehmet Ekinci

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
208 syf.
Kitap Zygmunt Bauman ve Rein Raud’ un “benlik” (selfhood) üzerine yazışmalarının bir araya getirilmesinden oluşuyor. Kitaba hakim olan sohbet havası sayesinde farklı bakış açılarının benlik’e yaklaşımlarını daha rahat görebiliyorsunuz.
Benlik’in oluşumunun bir çok açıdan ele alındığı kitapta modern öncesi zamanlardan içinde bulunduğumuz modern zamana kadar geçen sürede teknolojik yeniliklerin, toplumsal yapının ve içinde yaşadığımız kültürün bireylerin hayatlarına ve dolayısıyla “benlik”lerine etkisine ve çeşitli dinlerde “benlik”lerin algılanış şekillerine yer verilmiş.
Kitapta birbirinden değerli görüşlerin bulunmasına rağmen, beni üstünde düşünmeye iten üç yaklaşımın daha ağır bastığını söyleyebilirim. Bunlardan ilki; ölümün biz insanların hayatına anlam kattığı, ölümsüzlük fikrinin günlerimizi değersizleştireceği bu sebeple insanın hayatına anlam katmaya çalışacağıydı. Geçmişten günümüze tarih sahnesini düşündüğümüzde tüm yaşananları bu şekilde açıklayabilir miydik? Tüm bu yaşananların yalnızca insanların hayatlarına anlam katma çabası olarak görmek, konuyu bu kadar bireysele indirmek biraz ürkütücü açıkçası. İkincisi ise; çevrimiçi ortam (internet) ve çevrim dışı ortamın (sosyal yaşam) “benlik”lerimizi böldüğü ve gün içinde defalarca geçiş yaptığımız bu iki ortamın “benlik”lerimiz üzerindeki etkileriydi. Düşünsenize gün içinde çevrim dışı “benlik”imizle varlık gösterirken yüzlerce kez de buradaki “benlik”imize bürünüyor, anlık da olsa buradaki yansımamızla varlık buluyoruz. Aynı anda iki farklı evrende ve iki farklı “benlik”le yaşamak oldukça yorucu açıkçası. Üçüncüsü ise; içine doğduğumuz toplumun özgün bir “benlik” geliştirmemizi kısıtlamasıydı. Hepimiz özgür bireyler olduğumuzu düşünüyor ve o şekilde hareket ettiğimizi varsayıyoruz. Peki “benlik”lerimizin doğduğumuz toplum tarafından ve biz farkında olmadan şekillendiğini düşünsenize, aslında verdiğimiz hiç bir kararın bize ait olmadığını... Bu düşünceye göre ne kadar özgün olduğumuzu düşünürsek düşünelim hepimiz birbirimizin yansıması olabilir miyiz?
208 syf.
Zygmunt Bauman' ın Modernlik ve Postmodernlikle ilgili dahice çözümlemelerini ve bu geçiş dönemlerinde bireyin durumuyla ilgili saptamalarını diğer eserlerinden biliyordum. Bu kitabında (Benlik Pratikleri) Rein Raun' la "benlik" üzerine yapmış oldukları yazışmalarda; benliğin oluşumu, gelişimi; insanın hayat yolculuğunda içine düştüğü çıkmazları, zorlukları ve bu oluşumda kültürün, sosyo-ekonomik sistemin etkilerini başarılı bir şekilde göz önüne sermişler. Ayrıca çağımıza damga vuran ve ismini veren "internetin" sosyal ilişkilere vermiş olduğunu geri döndürülemez tahribatlara da dikkat çekmektedirler.
Sosyal bilimlere ilgi duyan herkese büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Ekinci
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.