Mehmet Emin Özafşar

Mehmet Emin Özafşar

YazarÇevirmenEditör
9.3/10
107 Kişi
·
269
Okunma
·
10
Beğeni
·
864
Gösterim
Adı:
Mehmet Emin Özafşar
Tam adı:
Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar
Unvan:
Türk İlahiyatçı, Yazar
Doğum:
Gerede, Bolu, Türkiye, 25 Şubat 1963
25.02.1963’te Bolu’nun Gerede İlçesinde doğdu. İlköğrenimini Ankara’da İhsan Sungu İlkokulunda tamamladı. 1982 yılında Ankara İmam-Hatip Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl Diyanet İşleri Başkanlığı emrinde imam-hatip olarak görev aldı. Üniversite tahsiline başlayınca bu görevinden ayrıldı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Aynı yıl Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalında Yüksek Lisans öğrenimine başladı.
Allah'ım senden rahmetini ve mağfiretini gerektirecek şeyleri isterim.Her günahtan uzak kalmayı her iyiliği elde etmeyi, cennete kavuşmayı, cehennemden kurtulmayı dilerim.
Hakim Müstedrek.I.525
Müminler, Allah'ın katında ne kadar azap olduğunu bilselerdi, hiçbiri cenneti ümit etmezdi. Kafirler de Allah'ın rahmetinin ne kadar çok olduğunu bilselerdi, hiçbiri onun cennetinden ümit kesmedi.

(Müslim, "Tevbe", 23.)
Eğer Allah'a gerektiği gibi tevvekkül etseydiniz Allah size kuşlara rızık verdiği gibi rızık verirdi.Kuşlar sabahleyin aç çıkarlar , akşamleyin doymuş olarak dönerler.
Tirmizi Zuhd 33
415 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Herkese selâm olsun. :)

Kitabı, lise yıllarında "ufka yolculuk" adlı yarışmanın neticesinde, çok değer verdiğim hadis öğretmenimin ısrarı üzerine alıp, okuyup, ezberlemiştim. Allah ondan razı olsun.
Durum şu ki: herkesin, hayatında böyle bir insan ile karşılaşmasını, ondan istifade etmesini temenni ediyorum.
Bazı nedenler sonucunda yarışmaya katılamadım. :( Ama Allah'a şükür ki kitabın bana çok şey kattığı kesin.
Her müminin evinde, kütüphanesinde, aklında ve gönlünde bulunması, hayatına da uygulaması gerekir diye düşünüyorum.
Okuyan arkadaşlara faydası dokunur inşallah.
Selametle. :)
Seren
Seren Riyazü’s Salihin'den 1001 Hadis Seçkisi'yi inceledi.
415 syf.
·3 günde
Hadisler dinimizde çok önemli güzel bir yere sahip. Adeta nasıl yaşayacağımızı nasıl davranacağımızı bir çok konuda, hadislerden öğreniyoruz. Eminim herkesin evinde cilt cilt hadis kitapları mevcuttur. Bunlardan her gün 1 tane dahi hadis okunsa tatbik edilse insanın dünyası maneviyatı değişir.
Okunuyor mu bilemiyorum ama uygulanmadığını yaşayarak öğreniyorum. Dilerim okuyunca hayret ettiğim hadisler ya da bildiğim halde uygulayamadığım hadisler bir kez daha hatrımdan ve hayatımdan çıkmaz.
415 syf.
Riyazüs salilihinden den sahih ve güvenilir 1001 hadis seçkisi. Gayet güzel ve akıcı bir kitaptı. Bütün muhterem 1000k okurlarına tavsiyemdir. Hayırlı okumalar:)
415 syf.
·78 günde·Beğendi·10/10 puan
Ufka Yolculuk yarışması için temin ettiğim ancak ne yarışmaya katılmamın ne de kitabı okumamın nasip olduğu o yıldan sonra hiç elime alma fırsatı bulamadığım kitap. Nihayetinde okudum elbette !
Konulara göre ayrılarak başlıklandırmalar yapılmış, Harikulade hadis-i şeriflerin içerildiği Riyazü’s-sâlihinden 1001 hadis seçkisi.
Ben çok beğenerek ve etkilenerek okudum. Tavsiye ederim kesinlikle. Rasulullah’ın (sav) hayatından referans ile İslamiyeti öğrenmek, öğrendiğiniz her şeyi daha etkili kılıyor. Kitaptan bu şekilde istifade etme fırsatı bulabiliyorsunuz.
Sözü daha fazla uzatmaya hacet yok. Mutlaka okunmalı diyorum.
Emircan
Emircan Riyazü’s Salihin'den 1001 Hadis Seçkisi'yi inceledi.
415 syf.
·10/10 puan
İtinayla hazırlanmış, çok güzel bir Hadis-i Şerif derlemesi.. Her kesime hitap ettiği için, küçük büyük herkesin okumasını tavsiye ediyorum.
Emeği geçenlerden Allah razı olsun..
1472 syf.
·240 günde
Yaklaşık iki yıla bitirdiğim bir eser oldu. Gözümde hep büyütürdüm başlayamam bitiremem gibi bahaneler üretirdim. Bir ablam derdiki önemli olan bitirmen değil onu günde 5 tanede olsa okuyabilmen devam ettirmen okuyarak ihya etmen hayatına yansıtabilmen. O gün başladım okumaya planlar çizelgeler yaptım. Hadislerin ehemmiyetini biliyordum. Rabbimiz peygamberimiz sünnetinin önemini bildirmişti. Her müslümanın okuması gerektiğine inandığım bir eser. Çok bilgilendirici o dönemin şartlarını değerlendirebiliyorsunuz dipnotlar kapsamlı şekilde ele alınmış. Aynı zamanda hadislerin numaraları da yer almaktadır.Bir hadisin farklı kaynaklardaki kodunu öğrenebiliyorsunuz. Hadisler konularına göre başlıklar altında ele alınmış. Buhariden Müslimden Tirmiziden Ahmet bin Hanbelden hadisler vardır. Kanatimce sekiz ciltlik olanı daha kapsamlı imkanı olan onuda okuyabilir.
Rabbim istifade etmeyi nasip etsin .(Amin)
Ayşe Kahraman
Ayşe Kahraman Riyazü’s Salihin'den 1001 Hadis Seçkisi'yi inceledi.
415 syf.
·Beğendi
Yine bir Ufka Yolculuk yarışması vesilesiyle okuduğum bir kitap. Hadis ilmi alanında önemli kaynaklar arasında olan Riyazü's Salihin'den hayata anlam katacak çok değerli hadislerin seçilmesiyle hazırlanmış. Bahsi geçen kaynağı da daha önce okuduğum için tekrar mahiyetinde ıyı de oldu.
%48 (700/1472)
Eserde hadisler konularına göre bölümlere ayrılmış ve her bölüme konuyla ilgili ayetlerle başlanmış. Bazı hadislerde şerh düşülerek bilgilendirme de yapılmış. Kitap tamamen kuşe kağıt ve cildi, baskı kalitesi çok çok güzel. Kesinlikle tavsiye ederim.

Diyanet'in kendi sitesinden pdf olarak indirmek de mümkün: https://hadis.diyanet.gov.tr/Content/HadidthBook

Bu arada hadisleri sesli olarak dinlemek isteyenlere Diyanet Risalet Radyo'yu da tavsiye ederim. Radyo uygulamalarından ya da internetten ulaşılabiliyor.
415 syf.
·Beğendi
بسْم اللّٰه الرّحْمٰن الرّحيم

Evvelâ yazmış olduğum nacizane şu birkaç cümleyi inceleme olarak değil, "ben okudum sizlere de tavsiye ediyorum" olarak okumanızı temenni ederim. Çünkü efendimiz (sav)'in mübarek hadisi şerif ve sünnetleri mevzu bahis. Hadis okumak isteyen kardeşlerim ilk olarak bir hadis tarihi, akabinde bir hadis usulü kitabı okumak suretiyle başlarsa çok daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum. Sonrasında
hadis okumaya bu eserle başlamalarını nacizâne tavsiye edebilirim. Cilt cilt hadis kitaplarından başlamak iştahınızı kapatabilir, ancak bu eserde müellif çeşitli konu başlıkları altında sahih hadisleri toplamış, toplamda 1001 hadisi şeriften oluşan güzel ve doyurucu bir hadis seçkisi hazırlanmış. Bu sebepten mütevellit hadis okuması yapacak olan okuyuculara tavsiye edilir. Peygamberimiz (sav)in birbirinden kıymetli hadis ve sünnetlerini okuyup hayatınıza tatbik etmek adına başucu kitabı yapabileceğiniz, bir konu hakkında hadislere başvurmak istediğinizde konu başlıkları yardımıyla aradığınızı bulabileceğiniz bir eser. Bu eseri "Muhtelif konulardan seçilmiş, sahih hadislerden oluşan hadis derlemesi" diye nitelemek de mümkün. Okuyup, anlayıp, amel etmek, sünnet-i seniyyeleri hayatımıza tatbik edebilmek temennisiyle...
في أمان اللٰه
1472 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Eser sadece bir hadis mecmuası değil Nevevî’nin yaşadığı dönemde toplumun ve İslâm coğrafyasının meselelerini ortaya koyan bir belge, ferdin ve cemiyetin ihtiyaçlarına İslâm’ın iki ana kaynağı ışığında çözüm üretme yollarını anlatması açısından âlimler, yöneticiler ve halk için bir rehber niteliğindedir. Bir diğer özelliği de her konuyu âyet ve hadislerle ele almasıdır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Emin Özafşar
Tam adı:
Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar
Unvan:
Türk İlahiyatçı, Yazar
Doğum:
Gerede, Bolu, Türkiye, 25 Şubat 1963
25.02.1963’te Bolu’nun Gerede İlçesinde doğdu. İlköğrenimini Ankara’da İhsan Sungu İlkokulunda tamamladı. 1982 yılında Ankara İmam-Hatip Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl Diyanet İşleri Başkanlığı emrinde imam-hatip olarak görev aldı. Üniversite tahsiline başlayınca bu görevinden ayrıldı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Aynı yıl Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalında Yüksek Lisans öğrenimine başladı.

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 269 okur okudu.
  • 35 okur okuyor.
  • 103 okur okuyacak.
  • 15 okur yarım bıraktı.