Mehmet Emre

Mehmet Emre

Yazar
10.0/10
4 Kişi
·
7
Okunma
·
2
Beğeni
·
368
Gösterim
Adı:
Mehmet Emre
Unvan:
Yazar
Oğlum ilimsiz ibâdetin tadı olmaz. Tek kanatlı kuş uçmaz. İnsanların dünyaya dalıp, istikbal sevdasına düştükleri şu günde, Mevlâ'nın ilmini okuyacağız. O, insana iki cihanda izzet ve şeref veren âli bir iştir. İhlas ve samimiyetle Allah ve Resûlü'ne yönelen, gölge gibi dünyayı ve her hayrı kendine tâbi kılar. Âhirete çalışan, dünyayı elde eder. Dünyaya çalışan ise ahireti kazanamaz. Zira âhiret hakikat, dünya haleftir. Ağacı kökünden götürürsen, gölge de beraber gelir.

-Süleyman Hilmi Tunahan (k.s.)
Bu istikâmette vazifelendirilen bir arkadaş, gönderildiği yerde tahayyül ettiği kadar talebe bulamayınca geri gelmiş ve "Efendim orada sadece üç kişi var. Onların da ikisi devamsız biri gayretsiz. Ben de bırakıp geldim" deyince, son derece üzülen ve biraz da celâllenen Efendi Hazretleri, "Evlâdım! nice Peygamberler bir tek ümmet bulamadan bu âlemden gittiler! Sen iki talebe bulmuşsun daha ne istersin" diyerek onu geri göndermiştir.
Zira o, gayet iyi biliyordu ki, bir talebe hocasının emrini yerine getirmezse hayatta muvaffak olamaz ve bilhassa onun emri hilâfına hareket ederse dünyada ve âhirette perişan olur. Bu endişesinden dolayı hiçbir arkadaşımıza emir yoluyla bir tenbihte bulunmazdı.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Emre
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 7 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.