Mehmet Evren Dinçer

Mehmet Evren Dinçer

Çevirmen
7.1/10
88 Kişi
·
302
Okunma
·
0
Beğeni
·
113
Gösterim
Adı:
Mehmet Evren Dinçer
Unvan:
Sosyolog
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
225 syf.
·7/10 puan
Acaba hayvanlar konusunda ne türden cahilliklerim varmış diyerek okuduğum daha doğrusu tanıdığım bildiğim 10 15 hayvan hakkında yazılanları okudum. Kitap güzel olsaydı targitrat isimli daha önce duymadığım bir hayvanın özelliklerini de öğrenmek isterdim ancak köpeklerin etobur olduğunu, bazılarının kurtlardan evrimleştiğini, papağanların muhabbeti sevdiğini (vay canına ciddi misin:)) zaten biliyordum. Bu yüzden kitabın tamamını okumaya gerek duymadım.

Bilmediğim bilgilere de rastladım ancak onlarda bilmesem de olurdu diyebileceğim türden bilgilerdi. Hayvanları seven 10 15 yaş grubu için okunabilir bir kitap ama ben beğenmedim. Çok satanlar listesinin çok güzel kitaplar olmadığını öğreneli çok oldu.
170 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Adamın yazış tarzına o kadar aşığım ki. Edebiyat’ın Aykırı Çocukları’nı da bayılarak okumuştum. Her cümlede adama aşka geliyorum okurken ndldnşcm O kadar muhteşem yazıyor ki...
317 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10 puan
Enerji, ve çevre konularına ilişkin seviyenizi "Bu arapların petrolu elbet bitecek yeaaa" noktasından alıp üç dört basamak yukarı taşıyacak mükemmel bir çalışma. Hani çok biliyoruz ya rüzgardan neden faydalanmıyoruz niye her yere güneş enerjisi panelleri kurmuyoruz. Ekonomi terminolojisi içerir ancak biraz zorlarsanız harika notlar çıkarabilirsiniz.
170 syf.
·43 günde·Beğendi·8/10 puan
Fikrine inandığımız, kitaplarını okuduğumuz insanların aşk hayatları o kadarda iyi değilmiş. kimisi fahişeyle yaşamış kimisi kardeşine sulanmış, kimisi hiç evlenmemiş...ama ortak nokta şu ki eğer aşklarına kaptırsalardı kendilerini bu eserleri hiç veremezlerdi.
170 syf.
·2 günde·Beğendi
Fikir dünyamızın aktörlerinin aşk hayatları da acaba eserleri gibi aydınlık mı? Hem evet hem de hayır. Edebiyatta şöyle bir söz var: "Gerçek hayat, kurgudan daha tuhaftır." Büyük eserler vermiş veya fikirleriyle dünyaya ışık tutmuş insanların özel hayatlarında ne düzeyde tutarsız ve tuhaf olaylara imza attıklarını görmek, büyük yapıtlarına rağmen birer insan olduklarını, üstelik ilginç insanlar olduklarını gözler önüne seriyor; sadece kendilerinin değil, karşılaştıkları insanlar da ilginç üstelik. Kitapta, ikisi kadın olmak üzere, Thomas Aquinas'tan Albert Camus'a, Friedrich Engels'ten Søren Kierkegaard'a, Seneca'dan Lev Tolstoy'a kadar 38 düşünürün özel hayatlarından kesitler verilmiş. Bu kesitler ya tek bir olaya ya da hayatlarındaki önemli birkaç olaya dayanıyor. Bu olaylardan bazıları bugünün dizilerine konu olabilecek nitelikte. Yazarın dili oldukça eğlenceli. Kitabın sonunda verilen "Zaman Çizelgesi", kitapta adı geçen düşünürlerin hayatlarındaki önemli olayları toplu biçimde veriyor ve bir özet niteliğini taşıyor. Bu çizelge, MÖ 350'den başlayarak 1980 yılında sona eriyor. Her düşünürün özel hayatına değinilmeden önce, bu hayatı özetleyen bir söze yer verilmiş. Bu da isabetli olmuş. Örneğin, Søren Kierkegaard bölümündeki söz şöyleydi: "Aşk her şeydir, size her şeyi verir, her şeyinizi alır." Birkaç saat içinde okunabilecek kitap, adeta zamanda yolculuk yapmanın bir aracına dönüşüyor.
400 syf.
Geleceğe iyimser bakarak yaşayanlar için yürek ve akıl açıcı! Sürekli duyduğumuz, bildiğimiz düşünür ya da bilim insanlarından farklı isimlere, bilim tabanlı çalışmalara değer verenler için harika bir kitap. İyimser olmak için çok neden var. Dünya’nın uzak köşelerinden yüzelliüç düşünürün iyi senaryoları. Yeterince kötülük ve karamsarlık hakim yeryüzüne, bu tarz kitaplara ihtiyacımız var.
170 syf.
·6/10 puan
Filozofların, aşk yaşamlarının ve aşka bakış açılarının kısa kısa anlatıldığı bu kitabı okurken, zaman zaman felsefi düşünceleriyle, özel yaşantılarının birbiriyle çelişmesine sıklıkla tanık oldum. Bence felsefi düşüncelerini okumak daha yararlı olabilir. Özel yaşantıları çok karmaşık ve hayret verici olmakla birlikte, düşüncelerine ters olgular içerisinde hayal kırıklığı yaratabilir. Ama bir yandan da özel yaşamları bu denli karmaşık kişiliklerin, felsefeye yön vermesi akla uydurulabilir. Hele ki, felsefe derin karmaşıklıklar içerisinde sorgulayıcı nitelikte değerlendirildiği zaman. Sonuç olarak, meraklıları için, istediğiniz filozaftan başlayabileceğiniz, kısa anlatımlar içerisinde, takip etme ihtiyacına gerek kalmayan bir kitap bu.
170 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Son zamanlarda okuduğum en harika kitaplardan biri oldu. Yaklaşık 20-25 filozofun aşk hayatlarında pek de başarılı olamadıkları anlatılmış. Bazı filozofları ilk kez okumuş oldum ama çoğunu gündelik yaşamdan da biliyordum. Yer yer okurken insanı güldüren bölümler de vardı. Bunun yanı sıra üzücü bölümler de vardı.
.
.
Kimisi kadınlardan nefret ediyor, kimisi de sadece bir tane ile yetinmeyip birden fazlası ile hayat sürüyor. Kimisi evliliğin aşkı öldüreceğini düşünüp her gün başka bir kadında soluğu alıyor. Kısacası çok değişik ama güzel bir kitaptı ya.
.
.
Sokrates: “Ne olursa olsun evlenin! İyi bir karınız olursa mutlu olursunuz, kötü bir karınız olursa da filozof.” (Karısı hırçınlığı ile nam salmıştı)

• Friedrich Nietzsche: “Ah kadınlar! Yüceyi yüceltir, aşağılık olanı yaygınlaştırırlar.” (Evlilik teklif ettiği her kadından hayır cevabı almasına rağmen teklifte bulunmaya devam etti)

• Jean-Paul Sartre: “Elbette çirkin kadınlar var, ama ben güzel olanları tercih ediyorum.” (Metresini evlat edindi)

• Simone de Beauvoir: “Kocayı elde etmek bir sanattır, onu elde tutmaksa bir iş.” (Sartre ile hiç evlenmedi ama yattıkları ortak mezarda sonsuza kadar birlikte olacaklar)
#parlakmeltemkitapligi

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Evren Dinçer
Unvan:
Sosyolog

Yazar istatistikleri

  • 302 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 162 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.