Mehmet Genç

Mehmet Genç

Yazar
8.7/10
273 Kişi
·
640
Okunma
·
52
Beğeni
·
1.379
Gösterim
Adı:
Mehmet Genç
Unvan:
Yazar
Doğum:
Samsun, 1982
1982 Samsun doğumludur. 19 Mayıs Üniversitesi Elektrik bölümünden mezun olmuştur. Çalıştığı firma kendisini iki haftalık eğitim için Tayvan'a gönderince hayata bakış açısı değişmiş ve 2010'da istifa etmiş; çalışma sektörünü bırakıp fotoğrafçılığa yönelmiştir. Ardından dünyayı gezmeye başlamıştır. Ekim 2016'da Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri kitabıyla yazarlığa adım atmıştır.
''İnsanları anlamıyorum. Daha çok şey satın almak için hayatlarını berbat ediyorlar.''
Yani şuan burada, bu otobüsün içinde olmamalıydım. Ne bileyim ben... Dünyayı gezmek, gidip köylerde fotoğraf çekmek istiyorum.
Ne yapayım, ne edeyim derken sonuçta burası bir mezardı ve her ne kadar Maya Kralı da olsa içinde yatanın da insan olduğunu düşünerek üç Kulhuvallah bir Elham okudum.
''...Zenginlik parayla olmuyor. Mesela düşün... Buraya bir Hollywood yıldızı gelemez. Gelse de şu an bizim gibi sahildeki bu sohbeti yapamaz. Çünkü yanında korumaları vardır ve rahat değildir. Özel botla açılır,denize öyle girer. Buradaki sahilin tadını alamaz. Yani zengin olan onlar değil, bizleriz.''
''Önce bir gemiyle geldiler. Misafirlerimizdi, onları sahilde hediyelerle karşıladık. Silahsızdık. Çünkü hiç ihtiyacımız olmadı. Kardeştik, severdik, paylaşırdık. Silahı onlar tanıttı. Tutarken yanlışlıkla elimizi kestik, kanımız aktı. Evlerimize buyur ettik. Yedirdik, içirdik, yatırdık hizmet ettik. Topraklarımızı, dağlarımızı, sularımızı, ovalarımızı gezdirdik. Sevindiler. Sevindik!
O günden sonra bir kez bile alkol tüketmedim. Bu saatten sonra da hiçbir kuvvet bana bir yudum dahi içki içiremez.
İran gezim süresince unutamayacağım tuaf bir kaç an yaşattı. Şöför iki dakikada bir yoldan geçen kadınları bana gösterip "Of çok güzel. Şunlara baksana!" gibi şeyler söylüyordu. Hatta kimisine camdan laf atıyordu. Gösterdiği kadınlar ise komple siyah çarşaf içindeydi ve sadece yüzleri görünüyordu. Üstelik arabadan çoğunun yüzlerini bile seçemiyorduk. Taksici ise dönüp kadınlara bakmaya devam ediyordu. O an anladım ki kadını değil siyah çarşafa, kocaman bir buzdolabı kutusunun içine koyup, o kutuyu sokakta yürütseniz, erkekler içinde bir kadın olduğunu bildikleri taktirde yine dönüp dönüp kutuya bakar, hatta belki laf bile atarlardı. Kadın olmak dünyanın her yerinde zordu.
Büyük cümleler kurmak haddime değil ama dost biriktirmek çok başka bir şeymiş.
Hepimiz için nice dostluklara..
Mehmet Genç
Sayfa 181 - Ephesus
384 syf.
Türk gezginleri arasında samimiyetine en çok güvendiğim kişidir. İlk kitabının bölüm sonlarında barkod numaraları bulunuyordu. Telefondan okutunca anısına ait video, fotoğraflar çıkıyordu. İkinci kitabında görsellerle doyurmuş. Zannedersem internet kullanmayan okuyuculardan dolayı oldu. O gezdikçe bende geziyorum sanki. Sosyal hesaplarını takip eden arkadaşların beni anlayabileceğini düşünüyorum.
400 syf.
·8/10
Kitabı şimdi bitirdim. Ne desem bilemiyorum dünyayı gezme hayalim olmadı araştırmadım da ama bu kadar riskli zor olacağını düşünmezdim. Senin yazılarını okurken ufak çaplı şaşkınlıklar ve büyük çaplı üzüntüler yaşadım. Bu kadar korkutucu olaylardan sonra nasıl gezmeye devam edebiliyorsun diye düşünmedim değil çoğu yerde. Ama yaptığın iyilikler güzellikler sayesinde hissettiğin huzur ve mutluluk senin yakıtın oluyordur tabi gezmenin sana yaşattığı o tarifsiz his de var.Burda konforlu evlerimizde oturup güzel bir işe sahip olup ne küçük şeyler için üzülüyoruz tekrar gördüm kitabında. Devam et! Sana ne derlerse desinler, moralini bozmaya çalışsalar, aklınca dalga geçmeye çalışsalar da durma. Hayallerinin peşinden gidemeyen ve bunu yapanlara çamur yapıştıranlara inat benim umudumu da yanına al ve devam et.
Bu kitapta sıradan gezi kitaplarındaki şeyleri bulamazsınız. Bu ülkede burası gezilir, burda güzel yemekler yenilir, en ucuz yer burasıdır. Bunların hiçbiri yok. Ne mi var? Hayatlara dokunan güzel eller, adrenalinden patlayan yürekler, güzel dostluklar, doğanın kalbinde sıradan yaşamlar... Ben çok keyif alarak okudum ve kitapla birlikte gezdim sanki. Keyifli bir dünya turuna çıkmak isterseniz bu kitap birebir.
400 syf.
·10/10
Ufkunuzu genişletecek kendinizi bulunduğunuz dar kalıplardan çıkaracak ve ülkeleri enine boyuna harika bir şekilde sanki oradaymis gibi keşfedecgniz harika ötesi bir kitap
Dünyayı gezmek yada dünya turu yapmak istiyorsanız
Yerli kabilelerı keşfetmek istiyorsanız önce bu kitabı okuyup sonra dünya turuna çıkın derim
Ayrıca yazarın facebook ve instagram hesaplarında da harika fotoğraflar ve bilgiler paylaşılıyor
İlgililere duyurulur :)
400 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
U.T.C.deki MERVENİN DEDİĞİ GİBİ:ŞA HA NE!!

Bu enfes kitabı 2.siyle beraber fuardan almistim.tabi yazarımiz mehmet genc de gelmis fuara imzalatmadan olur muydu :)

Gelelim kitaba...gercekten emek verilmis bir eser.bir gezi kitabi. eglenceliydi.her bir hikaye ayri guzel.insanin hayata bakis acisini degistirecek pek cok mesaj mevcut.kuru kuru şurda şu oldu burda bu var şurada şunu yedim saçmalıkları yok! En iyi yönü de buydu sanirim.olaylara seyyahın gözünden bakip o anda oradaki o degil de sizmişsiniz gibi anlatmasi hele coookk iyiydi.eline ve de ayağina saglik sarı oğlan :)
400 syf.
·Beğendi·8/10
Kitabı çok beğendim. İnternette ünlenen birisi olarak biraz ön yargı ile başladım. Facebook ve İnstagram sayfalarını takip ediyordum yazarın. Dünyayı gezmek gibi bir hayalim var ve bana ilham kaynağı oldu. Kitabın içindeki hikayelerin her biri birbirinden güzel ve orijinal sade bir dil kullanmış. Fakat kitap gereğinden fazla pahalı. Evet çok kaliteli bir kitap ona bir şey diyemem ama Türkiye şartlarında çok pahalı bir kitap olduğunu düşünüyorum.
400 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle şunu söylemeliyimki gezmek benim çocukluğumdan beri hayalim diyebilirim. Gezmek benim lügatımdaki anlamı öyle para harcamak gezip tozmak değil. Farklı insanlarla tanışıp onların yaşayışlarini,cografyalarını kültürlerini ve en sevdiğim yemeklerini öğrenmek.Hayatim boyunca her zaman bende yollardan öğrenilecek bir şey olduğuna inandım.
Bunun en büyük kanıtı Batı Antalya Yolunda tanıştığım yabancı turistler oldu . Tanıştığım Alman ve Romanyali kızla hala konuşmayı sürdüyoruz.Ve bazen postahane den birbirimize posta gönderiyoruz. Dediğim gibi onlardan birçok şey öğrendim. Öğrendiğim en güzel bilgi de hayallerime nasıl daha fazla dört elle sarılmak gerektiğim oldu.
Bu hayalimin başlangıç noktası aslında Likya yoluna bizim evin oralardan geçtiği için kocaman sırt çantalı yabancı insanlar çocukken gözümde güzel gelirdi.
Burada konuyu yazarı nasıl tanıdığıma getirmek istiyorum. İnternette gezgin bloglarını ararken bir yıl önce Rotasiz seyyahla karşılaştım. O zamandan beri bloglarını okuyup videolarını izliyordum.İnstagramdan hep anılarını okuyordum.
Kısmeti bugüneymis.Anıların kitap sayfalarında görmekte varmış. Kitap elimde gelelden beri sevgili gibiyiz. Okurken bazen durup gülüyorum. Sonra kitaba sarılıyorum. Sonra kapağını öpüyorum. Açıkçası kitap gönlümün tahtını kaptı..Daha hiçbir kitapla bu kadar yakın ve içli dışlı olmadım.Kitabin her yerinde sevdiğim yerlerin çizilmiş hali ve yanına hissetiklerimi duygularimı yazdım . Masal diyarında olur ya hani böyle fantastik yerlerde ya da bazen filmlerde korkulu dolu anlar. Ya da yine filmlerde gördüğümüz iğrenç ötesi fareli odalar falan gezginimiz işte bu saydığım bütün anlarda bulunmuş.. Ben içimde yaşadıklarımı tarif edemiyorum şu an Bence gezme hayali olan kişilerin kesinlikle okuması gereken bir kitap . En sonunda beni üzen ve ağlatan tek şey imza gününün geçmiş ve kaçırmam olmam. Ne kadar üzüldüm bilemezsiniz. Dibime kadar gelmiş. Ama ben hiç duymadım.Kendime çok kızdım.Onunla konuşup iki çift konuşmayı ne kadar çok isterdim. Umarım birgün Rotasiz Seyyahla karşılaşırız.
Belli mi olur birgün yolda karşılaşırız.
400 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
öncelikle kitabın ciltli olması güzel ancak fotoğraflı kapağı kılıf gibi yapmaları hoş olmamış. cildi o fotoğrafla oluştursalar daha güzel olacağını düşünüyorum. kitabın içeriğine gelirsek mehmet bey sosyal medyada takip ettiğim bir seyyahtı.. kitap yazması heyecanımı oldukça yükseltti. ancak atladığım birşey vardı mehmet bey yazar değil bir gezgindi. bu yüzden kurulan basit cümleleri hoşgörü ile karşıladım.bir gezginden sabahattin ali üslubu bekleyemezsiniz.. ama yaşanılan anılar ve kare kod okurken çok eğlenmemi sağladı... tutunamayanlar gibi ağır bir roman okurken dinlendirici etki yaptı. videolar resimler gerçekten güzel.. emeğine sağlık rotasız seyyah..
not: sosyal medyadan takip etmenizi öneririm :)
384 syf.
·54 günde·Beğendi·10/10
Bir çoğumuzun hayalini gerçekleştiren ve bunları birbirinden heyecanlı bol maceralı iki güzel kitapta toplayan yazarımız Mehmet Genç i tebrik ediyorum öncelikle..Kendine has üslubu yaşadıklarını başından geçen olay örgüsünü akıcı doğal diliyle kaleme aldığı bu kitabı çok sevdim..Yazarımızın seyahati sırasında karşılaştığı Alman gezgin Reiner'ın zihnine kazınan sözünü ben de buraya bırakıyorum:
"Parayla sağlığı, arkadaşlığı, gerçek bir gülüşü ,mutluluğu ve iyi bir uykuyu satın alamazsın.."Herkese mutlu günler iyi okumalar
400 syf.
Bazen bir kitap okumak bir top kağıda, bir şişe mürekkeple yazılmış cümleleri okumaktan çok ötedir. Bu kitap gibi...Yolu içinde taşıyanlar, meselenin sadece ağustos böceği gibi gezelim-görelim olmadığını bilirler. Önemli olanın yolun sonu değil, yolun kendisi olduğunu da... Rotasız Seyyah Mehmet Genç işte bu yol arzusunu içinde en derin hücrelerine kadar taşıyan ve bol paralı, rahat işinden istifa edip bir rota belirlemeden yola çıkan bir gezgin. Gittiği yerlerin özelliklerini betimlemenin yanında yol felsefesini de yapıyor. Neden yola çıkılır? Klasik toplumlar nasıl yenilir? Nelerden vazgeçilebilir? Paraya olan tutkudan nasıl sıyrılır insan? Sahici mutluluk nedir? Uzak yerlerdeki insanlarla dil bilmeden nasıl anlaşılır? gibi birçok soruya cevap bulabilinen bir metin. Genellikle Güney Amerika yerlilerinin arasında geçen bir seyahat onunki. Yerlilerin yaşama bakışlarına hayran bırakıyor anlattıkları. Halk dışında onun gibi yola düşmüş ve orada yollarının kesiştiği gezginleri de tanıyor, onlardan da çok şey öğreniyorsunuz. Yerlilerden veya modern hayat yaşayan Güney Amerikalılardan ihtiyaç sahibi birçoğuna da yardım etmiş Mehmet Genç. En önemlisi de burası. Bir seyahatten çok ötesi... Örneğin yürüme yetisini kaybeden Zulma'nın, takipçilerinin de desteğiyle yeniden yürümesini sağlamış. Zulma'nın ona teşekkürü de yaşam dolu bir gülüş ve umut dolu bakışlar olmuş. Zulma hayatına dokunduğu insanlardan sadece bir tanesi. Kitapta yer alan QR kodları herhangi bir uygulamada okutarak yaşanılanlara dair fotoğraf ve videoya da ulaşabiliyorsunuz. Ulaşınca da bütün okuduklarınızı izlemiş gibi oluyorsunuz. Metnin dili basit, edebi değil. Edebi olsaydı da bu samimiyeti yakalayıp iç ısıtamazdı diye düşünüyorum. En azından bu kitapta edebi bir dil yapmacık kalırdı. Zaten Mehmet Genç de bir yazar olmadığını söylüyor. Buna rağmen okunmalı. Hem de tekrar tekrar...
384 syf.
·Beğendi·10/10
Mehmet Genç uzun zamandır sosyal medyada takip ettiğim bir fotoğrafçı gezgindi. İlk kitabını okumak nasip olmadı ama ikinci kitabı imzalı olarak hediye edilince okumak için heveslendim diyebilirim.
İran, Afganistan, Tacikistan ve Kırgızistan gezisinden notlar aynı zamanda fotoğraflar paylaştığı Yol Hikayeleri 2 kitabını okumak çok keyifliydi. İlk kitabını da okumak için sabırsızlanıyorum. Ülkeler hakkında fikir sahibi olacağınız az çok kültürlerini öğreneceğiniz, km uzakta olan insanların yaşamlarına bir parça ortak olacağınız harika bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Genç
Unvan:
Yazar
Doğum:
Samsun, 1982
1982 Samsun doğumludur. 19 Mayıs Üniversitesi Elektrik bölümünden mezun olmuştur. Çalıştığı firma kendisini iki haftalık eğitim için Tayvan'a gönderince hayata bakış açısı değişmiş ve 2010'da istifa etmiş; çalışma sektörünü bırakıp fotoğrafçılığa yönelmiştir. Ardından dünyayı gezmeye başlamıştır. Ekim 2016'da Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri kitabıyla yazarlığa adım atmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 52 okur beğendi.
  • 640 okur okudu.
  • 43 okur okuyor.
  • 292 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları