Mehmet İnanç Turan

Mehmet İnanç Turan

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
1
Beğeni
·
32
Gösterim
Kapitalizmin evrensel çapta yıkılıp sosyalizmin kurulamadığı bir dünyayı ciddi tehlikeler bekliyor. Emperyalizmin diktatörlüğü altındaki bir dünyada nükleer, ekolojik, toplumsal yıkım reel bir durumdur. Kimilerinin sandığı gibi "ya sosyalizm ya barbarlık " ikilemi propagandif bir içerik taşımıyor. Objektif bir gerçeklik bu.
Mehmet İnanç Turan
Sayfa 335 - Özgür Üniversite Kitaplığı
367 syf.
·27 günde·Beğendi·10/10
Yazar, çoklu kaynakçaya ve belgelere dayalı değerli bir çalışmaya imza atmış. Konuyla ilgili bilgi ve süreç detay eksiklerimi gidermede çok faydalandığımı belirtmeliyim. Yazar, Sovyetler Birliği'nde yaklaşık 70 yılı aşkın hüküm süren komünizm rejiminin neden başarısız olduğu gerçeğini irdeliyor. Kitapta, 1917 ekim devrimiyle başlayan 1991 yılında resmen son bulan sosyalizm -komünizm denemesinin, Lenin ile doğru bir teorik zeminde uygulanmaya başlamasına karşın, Stalin'nin ipleri eline geçirmesinden sonra rayından çıktığı, Marksist teori ile tüm bağlarını kopardığı, sınıfsız bir bir toplum öngörülürken , bürokrasinin etkin olduğu , bu sınıfa dahil insanların ayrıcalıklı bir yaşam sürdüğü, yalan yanlış suçlamalarla binlerce devrimcinin katledildiği bir topluma dönüşmesi, tüm dünyada gerçekleştirilmesi hedeflenen proletarya diktatörlüğünün sadece bir ülke sınırlarına hapsedilmesi nedenleriyle başarısız olduğunu vurgulanmaktadır. Yazar, bu çerçevede; Marksist teorinin , henüz hiç bir ülkede teoride öngörüldüğü şekilde uygulanmadığını, bu nedenle de Sovyetler birliği'nde Özellikle Stalin tarafından tersyüz edilerek uygulanan rejim denemesinden Marksizmin sorumlu tutulamayacağını belirtir.
Kısacası; Sosyalizm, Komünizm, Marksist Teori ve Sovyetler Birliği denemesi hakkında yazılmış başvuru kitabı niteliği taşıyabilecek özellikteki bu kitabı belirtilen konulara ilgi duyan okurlara mutlaka öneririm.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet İnanç Turan
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 3 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.