Mehmet Kılıç

Mehmet Kılıç

YazarÇevirmen
8.4/10
7 Kişi
·
9
Okunma
·
2
Beğeni
·
189
Gösterim
Evlilik ya da yakın-romantik ilişki iki kişilik bir dans gibidir. Dans sırasında taraflardan biri yanlış bi adım atarsa diğeri onu düzeltir. Ancak bizim kültürümüzde, evlilik-romantik ilişki daha çok halay çekmek gibidir. İki tarafında aileleri hatta bazı durumlarda kardeş, hala, teyze vs akrabalarıda bu dansa katılarak herkesin kafasına göre ritm tutturup oynadığı bir hal alır.
Sonuçta yaşam, hayatın bize sundukları arasında yaptığımız seçimlerle şekillenir ve hayat ileri doğru yaşansa bile geriye doğru anlaşılır.
Asya’da uygulanan bir maymun yakalama yönteminde avcılar şöyle yaparlarmış: Önce bir hindistan cevizini alıp üstüne maymunun elinin hindistan cevizinin içine sokabileceği kadar açar; ardından o delikten içeri pişmiş pirinç koydukları hindistan cevizini iple bağlayıp bir ağaçtan aşağıya sarkıtırlar. Pişmiş pirincin kokusunu alan maymun gelir, önce etrafına bakar, kimse yoksa elini büzüştürüp hindistan cevizinin içine sokar ve pirinci avuçlar. Ancak pirinci avuçlayan maymunun eli yumruk olduğu için eli hindistan cevizinin içinden çıkmaz. Bu sırada avcılar hindistan cevizine bağlı olan ipi çekmeye başlarlar. İşte bu anda maymuna bir seçim hakkı doğar; hindistan cevizimi daha önemli özgürlüğü mü?

Bana sorduklarında ‘ Maymununa göre değişir ‘ derim. :):):)
Ama şunu da aklına koy:
Başımıza gelen bütün şeyler
dünyada olmaktan daha iyi.
Hem bizim için hasret falanda neymiş ki,
Sen orada yıldızlara bakar dalarsın,
Ben burda ciğaramı yakar dalarım,
İşte olur biter.
A.Kadir
190 syf.
·Beğendi·10/10
Mehmet Bey’in günlük hayatımızla ilgili çok güzel bir kitabıydı. Özellikle kitabın çok hızlı akması ve okuyucunun aradığı cevapları bulması açısından çok beğenerek okuduğum bir kitap oldu . Devamını bekliyor olacağım
190 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10
Psikoloji kitabı olduğu için sıkılırmıyım acaba diye düşünebilirsiniz fakat yazarın ilk kitabı olmasına rağmen gerek yazımın akıcılığı gerek verdiği bilgiler gerçekten çok iyi. Ve aralara sıkıştırdığı danışan hikayeleri kitaba tam anlamıyla renk katmış durumda. İnsana biyoğrafi okuyorum hissi veriyor. Kesinlikle 1000 mg antidepresan etkisi değil de arkadaşla oturup sohbet etme etkisi yaratıyor.
Bir diğer husus kitabın konuları ve sıralaması doğmak ve büyümek gibi, şöyle ki; ilk bölüm; benlik, kim olduğunuzu anlatıyor. Kendinize ben kimin diyerek sorgulamanıza yardımcı oluyor ve
doğuyorsunuz. Bir diğer bölümde, bebekliğinizi, gençliğinizi nasıl ve neden bağlandığınızı anlıyorsunuz. Daha sonra büyüyorsunuz ve aşık olup eş seçiyorsunuz. Sonra yazar en büyük iki problemi ele alıyor, aldatma ve kıskançlık neden, nasıl. Daha sonra sizi evlendirip, sağlıklı evliliğin nasıl olabileceğini anlatıp, sizi boşanma sürecine götürüyor ve boşuyor. Ama tabi yazarımız Uzman Psikoloğ olduğu için sizi orada bırakmayıp kısa bir terapiyle biten ilişkinin ardında yeni bir yaşama nasıl başlayacağımız hakkında psikolojik ve fiziksel yöntemleri anlatıyor. Kitap okunmaya değer bilgilerle dolu. Her bölümde beni anlatıyor dediğiniz satırlara rastlamak mümkün. Kitaplığınızda yer alması gereken bir kitap. Sayın Mehmet Kılıç’ın kalemine sağlık bir diğer kitabı bekliyoruz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Kılıç
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.