Mehmet Kodakoğlu

Mehmet Kodakoğlu

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
3
Okunma
·
1
Beğeni
·
83
Gösterim
Adı:
Mehmet Kodakoğlu
Unvan:
Türk Akademisyen, Avukat
Doğum:
Ankara, 24 Ocak 1981
...Yargıtay incelemesinden farklı olarak, istinaf mahkemesi sadece istinaf dilekçesinde ileri sürülen hususlar hakkında inceleme yapacak, bunun dışındaki hususları incelemeyecektir. Bu sınırlamanın nedeni istinaf mahkemesinin ilk derece mahkemesinin kararında kanuna aykırılık tespit ederse, çoğu zaman yeniden yargılama yaparak yeni karar verme imkanına sahip olmasıdır.
Mirasçılık belgesinin verilmesi işinde görevli mahkeme sulh hukuk mahkemesidir(m.383; TMK m. 598). Ancak mirasçılık belgesinin iptali veya değiştirilmesi, bir dava olduğundan bu davalarda asliye hukuk mahkemesi görevlidir(m. 2, 1)
Mülga 5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanununa göre, iş mahkemelerinde kanun yolu süresi tefhimden başlıyordu.Ancak 12/10/2017 tarihli 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile artık iş mahkemelerinde kanun yolu süresi tebliğden başlamaktadır.Sonuç olarak kanun yolu süresinin tefhimden başladığı tek hukuk mahkemesi icra mahkemesidir.
Hakimler, sadece hukuk kuralları (kanunlarla) ile bağlıdır. Hakimin sadece kanunlara bağlı olduğu prensibinin istisnası ise İçtihadı Birleştirme Kararları’nın bağlayıcılığıdır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Kodakoğlu
Unvan:
Türk Akademisyen, Avukat
Doğum:
Ankara, 24 Ocak 1981

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 3 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 1 okur okuyacak.