Mehmet Melemen

Mehmet Melemen

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
0
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Adı:
Mehmet Melemen
Unvan:
Dış Ticaret Uzmanı Yazar
Japonya, Kore, Çin ve Tayvan'da uğursuz kabul edilen başlıca sayı 4'tür. Bunun sebebi ise, dil olarak birbirine yakın olan bu kültürlerde 4 sayısının okunuşunun, "ölüm" kelimesinin okunuşuyla aynı olmasıdır. Asansör ve daire numaralarında 3'ten sonra direkt olarak 5 gelir.
Uluslararası iktisat olması gereken, ideal ekonomik durumla ilgilenip teoriler geliştirirken Uluslararası Ticaretin başlığı altında yer alan dış ticaret ise olan, gerçekleşen ticari hareketlerle ilgilenir. Olması gereken, istenen bazen gerçek hayattan, olaylardan uzak olabilir. Dış ticarette ise gerçekleşen sonuç önemlidir.
Uluslararası ticarette fiyat, kalite, termin (zamanında teslim) her ne kadar önemli olsa da rekabetçi olabilmek için detaylara, alıcı isteklerine de önem vermek gerekmektedir. Ticaretin dışında alıcılarla oluşturulacak sosyal bağ bazı konuların kolayca sonuca ulaşmasını sağlayabilir. Sadece kendi mallarının satışına odaklanmış, fiyat ve kaliteyi önemseyen bir satıcı zamanla rakiplerine pazarı kaptırabilir.
"Genel İktisat Teorisi" kapalı bir ekonominin sorunlarıyla uğraşırken uluslararası iktisat iki ya da daha fazla ülke ekonomilerinin sorunları üzerine yoğunlaşır.
Uluslararası ticaretin bir alt başlığı olan dış ticaret, ülkelerin birbirleriyle yaptıkları sadece mal hareketlerini kapsamakta olup ihracat ve ithalattan oluşmaktadır.
Dış Ticaretin Alt Başlıkları

1. İhracat mevzuatı ve uygulamaları
2. İthalat mevzuatı ve uygulamaları
3. Kambiyo mevzuatı ve ödemeleri
4. Gümrük, serbest bölgeler ve antrepo
5. Teşvik ve devlet destekleri, ihracat kredileri
6. Finansman ve kur riski yönetimi
7. Lojistik ve sigorta
8. İhracat pazarlaması ve müşteri ilişkileri yönetimi
9. Ticari İngilizce ve etkili yazışma
10. Uluslararası ticaret hukuku
11. Kriz ve stres yönetimi
12. Yönetim ve organizasyon
13. Ticaret kültürü

Bu alt başlıklara ilave olarak bir dış ticaret uzmanı ya da ilgilisi ürünlerin Kalitesi, Markalanması, Alıcının Beden Dili, Örf ve Adetleri ve Ticaret Kültürü konusunda yeterli bilgiye sahip olmalıdır.
İşlem yapılırken karşılaşılan zorlukların alt alta sıralanması, mazeret üretilmesi, alıcıdan hatalara karşılık anlayış beklenmesi dış ticarette başarının en büyük düşmanlarıdır.
İktisat kelimesinin kökeni Arapça "Kasd" kelimesinden gelmekte olup Türkçe karşılığı "aşırılıktan kaçınma, tutumlu" olmaktır. Yaygın bir deyimle "çok kazananın değil iktisat edenin daha zengin olacağı" iktisat kelimesini daha iyi anlatmaktadır. İktisat kelimesi son yıllarda ekonomi kelimesiyle eşdeğer anlamda da kullanılmaktadır. Ekonomi kelimesi ise Yunanca oki-nomos (ev yönetimi) kelimesinden gelmektedir.
Uzak Doğu'nun Uğurlusu 8: Özellikle Çin'de 8 rakamı infinity (sonsuzluk) anlamına gelmekte ve sadece bir 8 "Bol Kazanç", iki adet 8 yazılması ise " Sağlık ve Bol Kazanç" dilemek anlamına gelmektedir. Online yazışmalarda "Bye bye-İyi günler" yerine "88" yazılması daha etkili olabilir.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Melemen
Unvan:
Dış Ticaret Uzmanı Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okuyor.