Mehmet Mercan

Mehmet Mercan

Yazar
9.5/10
2 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
446
Gösterim
Adı:
Mehmet Mercan
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
Diyarbakır, Türkiye, 1934
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
307 syf.
·Beğendi
Siz hiç bir şehre aşık oldunuz mu? Onun sokaklarını, caddelerini, parklarını kendi eviniz ve insanlarını kendi kardeşiniz saydığınız oldu mu? Bağlandınız mı bir şehre bir sevgiliye bağlandığınızdan daha derin duygularla? Diyarbekirde sadece üniversite hayatım boyunca kalabildim ama taşı, toprağı, insanı, havası, suyu, kültürü ile Diyarbekir benim için bir sevgiliden ötedir.

Yazar kitabı "Diyarbekir'e olan borcunu biraz olsun ödeyebilme" duygusu ve sorumluluğu ile yazmış. Ben de Diyarbekir ile ilgili şuan bu incelemeye sığdıramayacağım duygularımı, düşüncelerimi, gözlemlerimi, orada yaşadığım zamanları ve ona olan aşkımı "borcumu ödeme, sorumluluğumu yerine getirme" amacıyla mutlaka bir gün kaleme almayı düşünüyorum, inşallah o sorumluluğun altından kalkabilirim ve içimdekilerin hepsini yazabilirim o gün.

Ben kısaca kitabı size tanıtayım şimdi.
Bir şehri memleket yapan unsurlar nelerdir, sorusuna en güzel cevaplardan biridir kitap. Kitapta Diyarbekir'in kendine özgü dili, gelenekleri, görenekleri, mitleri, efsaneleri, tarihi eserleri, kent yaşamı, el sanatları, yemekleri,surları, surlarındaki gizemleri, geçmişi ile şimdiki durumunun karşılaştırılması, üzerinde yaşamış uygarlıklar, uygarlıkların izleri, diğer kültürlerle etkileşimi ve daha pek çok konu en ince ayrıntısına kadar ele alınıyor. Ayrıca kitapta Diyarbekir lehçesinde kullanılan yüzlerce kelimenin Türkçe karşılığı ve Diyarbekir'e özgü deyimlerin yer aldığı bir sözlük kısmı da var.

Kitabı okumayı bitirdiğinizde Diyarbekir'in küçelerini (sokaklarını) bir baştan bir başa turlamış, insanları ile muhteşem sohbetler etmiş ve capcanlı derin tarihine-kültürüne en önden bir koltukta tanıklık etmiş gibi hissedeceksiniz. Diyarbekir bir türküdür, ezgisi kulaklardan hiç silinmeyen.
İlk basımı güneydoğu gazeteciler derneği tarafından yapılan kitabın ikinci baskısı Ditav katkıları ile yapılmış, tedarik edilmesi zor bir kitap olabilir ama Diyarbekir'i seven, merak eden ve ona gönül veren herkese tavsiye edebileceğim muhteşem bir kaynak kitap.

Kürt şarkıcı Ciwan Haco'nun bestelediği "welate min" (memleketim) adlı parçanın linkini de şuraya bırakmak istiyorum. https://youtu.be/m8Xe7n4e7Nk

Son olarak Diyarbekir lehçesine özgü o çok güzel birkaç deyimle bitirmek istiyorum;
Beko avan olmişsan.
Evlat acısı görmiyesen.
Hakime, hekime düşmeyesen.
Namerde muxtaç olmiyasan.
Abdülkadir Geylani yoldaşın ola.
Deyisen belki burni cığcığadır, heç yanmi.
Kuzzulkurt yiyesen.
Sanki kurkur paşanın torunidır.
Toprax başan.
Ayakhların kıbleye gele.
Degirman getmiş, şakşakini arisan. :))

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Mercan
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
Diyarbakır, Türkiye, 1934

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.