Mehmet Nuri Güneş

Mehmet Nuri Güneş

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
3
Beğeni
·
55
Gösterim
Adı:
Mehmet Nuri Güneş
Unvan:
Siyasetçi
Doğum:
Iğdır, 1 Ocak 1953
... Bir seyyah misali gibi Apê Husin'e kadar götüreceğini nerden bilebilirdim. Apê Husin, mektep-medrese görmemiş, ama tam bir sözlü tarih bilgesi idi. 84'lük iri yarı vücuduyla, acı yüklü olduğu bakışlarından belli oluyordu..
Kürtler çok eski zamanlarda ateşe 'Azer' diyorlardı. O dönemlerde bir yanardağ olan Ağrı'nın adı Azermiş. Zamanla Ager, Ağır ve daha sonra Ağırı(Ağrin) olarak değişti. Boynundan fışkıran lavların soğumasıyla oluşan kayaları, Kürtler ker(qer) olarak adlandırır. Ağrı'ya yakın güneybatı yerinde bir büyük yanardağ daha vardır. Bu dağın adı 'Tendürek'tir'. Bu dağın zirvesi Kürtçe'de Têndûr denilen ve içerisinde ekmek pişirilen bir çeşit fırına benzemektedir.
... Açıktır ki sen kendi ırkına ihanet etmediğin müddetçe seni dost olarak görmüyor. Ben halkımın yanında savaşacam ve ölürsem de namuslu bir şekilde öleceğim..
... Amca! Bugün okullarda tarih görüyoruz, yalan yanlış bilgilerle dolu. Kürtlerin hiç bir yerde bahsi geçmiyor, okuduğumuzda yaşanmışlıklar geri mi geliyor? Yok, ama tarih bilmeden olmaz ki, ben Kürdüm tarihimi bilmiyorum. Kürtlerin isyanları hep çarpıtılarak, hem de bozgunculuk olarak tanıtılır, dilimiz bile yasak..
... Elim yakanda deyip, gömleğimin yakasından tuttu. Devamla "sen sordun, ben söyledim vebal senin boynuna" dedi.
Ben sevinmekle birlikte bedenime bir ağırlık çökmüş gibi hissettim. Vebal yüklüyordu...
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Nuri Güneş
Unvan:
Siyasetçi
Doğum:
Iğdır, 1 Ocak 1953

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 2 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.