Mehmet Nuri Güneş

Mehmet Nuri Güneş

Yazar
8.5/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
3
Beğeni
·
127
Gösterim
Adı:
Mehmet Nuri Güneş
Unvan:
Siyasetçi
Doğum:
Iğdır, 1 Ocak 1953
Yaşamın her alanında toplumsal sıkıntıların merkezinde ağırlıklı olarak Kadını görürüz. ... kadınının yaşamsal sıkıntıları ise, daha katmerlidir.. Ana olarak, gelin olarak, kız evlat olarak, çok yönlü ağır rol yüklüdür. Yaşamın ortağı olarak.. Erkeğin evinin direği, dar günde dert ortağı ve namus bekçisidir. Acının, kederin merkezinde hep o var. Sevinçleri kısa sürelidir. Savaşın ağır yükünün ağırlığını da onlar çeker. Evladı ölür. Kocası ölür, yakınları ölür. Acının ağırlık noktası ona düşer. Hakarete uğrar. Tecavüze ve işkenceye uğrar. Uğrunda cinayet işlenir, buna rağmen gelenekçi elit toplumda kontrol edilmesi gereken, Parsiya xâr(Eğri kaburga)’dır.. Güvenilmez diye damgalanır. Kısacası çok yönlü sınırlandırılmışlığın dayanılmaz yükünü o çeker. İsyan etmeye adaydır. Ama dışa vuramaz bir şeylerin hatrına. Kimi zaman isyanına cevap olmak için canını ortaya koyar, intihar eder. Fakat kendi ölümünü dahi seçmede özgür değildir. Çünkü yaşadığı koyu kuşatılmışlık içinde, her davranışı bir kulp takılmaya gebedir. İsyandan kaynaklı ölümüne bile ithamkâr yakıştırmalar dizilir kaygısıyla kendini sınırlar hep. Seçim yapamaz. İster kız, ister yetişkin; kadın aynı kaygılarla yaşar.. Sabrın ve iradenin sınırlarında susarak dayanmaya çalışır. Olay ve olgulara dolaysız yaklaşır, dürüsttür. Dilinin durakları yoktur. Erkek gibi sağa sola kaymak, saptırmak onun işi değildir. O hep yaşadığı gibi, göründüğü gibi açar kendini. Duyguludur, dimağı dilindedir..
... Bir seyyah misali gibi Apê Husin'e kadar götüreceğini nerden bilebilirdim. Apê Husin, mektep-medrese görmemiş, ama tam bir sözlü tarih bilgesi idi. 84'lük iri yarı vücuduyla, acı yüklü olduğu bakışlarından belli oluyordu..
Kürtler çok eski zamanlarda ateşe 'Azer' diyorlardı. O dönemlerde bir yanardağ olan Ağrı'nın adı Azermiş. Zamanla Ager, Ağır ve daha sonra Ağırı(Ağrin) olarak değişti. Boynundan fışkıran lavların soğumasıyla oluşan kayaları, Kürtler ker(qer) olarak adlandırır. Ağrı'ya yakın güneybatı yerinde bir büyük yanardağ daha vardır. Bu dağın adı 'Tendürek'tir'. Bu dağın zirvesi Kürtçe'de Têndûr denilen ve içerisinde ekmek pişirilen bir çeşit fırına benzemektedir.
... Amca! Bugün okullarda tarih görüyoruz, yalan yanlış bilgilerle dolu. Kürtlerin hiç bir yerde bahsi geçmiyor, okuduğumuzda yaşanmışlıklar geri mi geliyor? Yok, ama tarih bilmeden olmaz ki, ben Kürdüm tarihimi bilmiyorum. Kürtlerin isyanları hep çarpıtılarak, hem de bozgunculuk olarak tanıtılır, dilimiz bile yasak..
... Açıktır ki sen kendi ırkına ihanet etmediğin müddetçe seni dost olarak görmüyor. Ben halkımın yanında savaşacam ve ölürsem de namuslu bir şekilde öleceğim..
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Nuri Güneş
Unvan:
Siyasetçi
Doğum:
Iğdır, 1 Ocak 1953

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.