Mehmet Öğütçü

Mehmet ÖğütçüAykırı Beyinler Acayip İlişkiler yazarı
Yazar
Editör
6.0/10
2 Kişi
11
Okunma
2
Beğeni
1.488
Gösterim

Mehmet Öğütçü Kimdir?

Öğütçü, 1962’de Ankara'da doğdu. Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin Uluslararası Ilişkiler Bölümü'nden 1983'te mezun oldu. Aynı yıl London School of Economics'de uluslararası ekonomi alanında master çalısması yaptı. Avrupa Birliği Komisyonu bursuyla Brugges'deki College d'Europe'da 1992 yılında "Türkiye'nin Yeni Avrupa Mimarisindeki Yeri" baslikli incelemesiyle ikinci master derecesini aldı. Ingiliz Merkezi Enformasyon Teşkilatı'nda "Halkla Ilişkiler Teknikleri ve Medya" konusunda eğitim programından geçti. Halen OECD'deki görevi yanında University of Dundee ve London School of Oriental and African Studies’de enerji jeopolitiği ve uluslararası yatırım stratejileri konularında ders vermektedir. Mehmet Öğütçü, 21st Century Trust, World Future Society, EU-China Network ve International Association of Energy Economics’in faal üyesidir.
Unvan:
Yazar
Doğum:
Ankara, Türkiye, 1962

Okurlar

2 okur beğendi.
11 okur okudu.
3 okur okuyor.
9 okur okuyacak.

Mehmet Öğütçü Editörlük Yaptığı Kitapları

Tümünü gör

Mehmet Öğütçü Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Bizi güçlü yapan yediklerimiz değil hazmettiklerimizdir, bizi zengin yapan kazandıklarımız değil muhafaza ettiklerimizi, bizi bilgili yapan okuduklarımız değil kafamıza yerleştirdiklerimizdir.
Yılların geçmesine öfkelenme; gençliğine yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe. Yapamayacağın şeylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme.
İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun.
İyi veya kötü diye bir şey yoktur, yalnızca düşünce onu öyle yapar.
Hele hele hiç garantici olmayalım. Öyle bir şey yok hayatta. Garanti olan tek şey her zaman riskler ve fırsatlar ile yüz yüze olduğumuz
Sayfa 78 - Destek YayıneviKitabı okudu

Mehmet Öğütçü İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok

Mehmet Öğütçü Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
349 syf.
·
Puan vermedi
Yeni Büyük Oyun
Geleceğimiz Asya'da mı?, Kalkınma İçin Kaliteli Yabancı Yatırım, Yeni Ekonomik Süper Güç Çin ve Türkiye, Yeni Bir Ekonomik ve Ticari Diplomasi Stratejisine Doğru, Küresel Göçebe, Enerjide Oyun Değiştiriciler, 2023 Türkiye Yol Haritası gibi alanında öncü eserlerin yazarı Mehmet Öğütçü bu defa geleceğimizi temelden etkileyecek yeni "Büyük Oyun"un şifrelerini gözler önüne seriyor. Öğütçü, enerji, yatırım ve jeopolitikada yalnızca olup biteni tahlil edip gelecek beklentilerini sunmakla yetinmiyor; aynı zamanda bu yeni oyunun "taşeronu" değil etkili bir "kurucusu" olabilmemiz için neler yapılması gerektiğini de anlatıyor. Hem on yılların deneyim, izlenim ve birikimini hem de oyun kurucularla birebir etkileşim ve konuşmalarını kitabın satırları arasına yansıtıyor.
Yeni Büyük Oyun
Yeni Büyük OyunMehmet Öğütçü · Doğan Kitap · 20173 okunma
488 syf.
9/10 puan verdi
Kitap olayları resmen yaşattı, içine çekti desem yeridir ve bu iletişim üstadı diplomatlarımızın ifade gücünden de kaynaklı muhakkak ama hikayeler de gerçekten çok kaliteli. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar. Saygılarımla.
Bir Başkadır Diplomatların Dünyası
Bir Başkadır Diplomatların DünyasıMehmet Öğütçü · Destek Yayınları · 20212 okunma
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Yeni Dünyanın gizli șifreleri
Yazarın son kitabı;YENI DÜNYANIN GIZLI SIFRELERI incelemeni youtoube kanalımda. Umarım ilgiyle izlersiniz. Bu platform da bu kitabın olmaması doğrusu beni çok șașırttı. youtu.be/XQCE0LsSkCk
2023 Türkiye Yol Haritası
2023 Türkiye Yol HaritasıMehmet Öğütçü · Etkileşim Yayınları · 2072 okunma