Mehmet Raşit Küçükkürtül

Mehmet Raşit Küçükkürtül

8.8/10
6 Kişi
·
8
Okunma
·
3
Beğeni
·
666
Gösterim
Adı:
Mehmet Raşit Küçükkürtül
Unvan:
Yazar
Biz müslümanlar, Kur'an'ın "sonradan yaratılmış bir nesne" olmadığına inanırız. O kitap ki Allah'ın ezelî ve ebedî ilminden bir parçadır, bir cüzdür.
Arkadaşlar, baştan bilelim ki yalan üç türlüdür: Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik! O yüzden istatistiklere mesafeli yaklaşacağız. Bu kitap okuma araştırmalarının, istatistiklerinin ölçülerine baktığımızda Batılılar'ın kendi anlayışları ölçüsünde, yani kısır olduğunu görürsünüz. Mesela kitap satın alma rakamlarına bakarlar. Çok kitap satın alınıyorsa bunu çok okumaya bir ölçü kabul ederler. Bir kitabın, hayat boyu tekrar tekrar okunması diye bir kavrama büyük ölçüde yabancıdırlar.
Okuyalım mı, Satın mı Alalım?

Aslında "Çok kitap okuyun!" hurafesinin kökeninde biraz da, "Çok kitap satın alın!" propagandası yatar. İhtiyacınız olanı değil, popüler olanı alıyorsanız siz de bu tuzağa düşmüşsünüz demektir. Türkiye'de 2013 yılında 40.000'den fazla kitap yayınlanmıştı. Acaba bunun kaç tanesi vitrinlerde görülmüştür? Muhtemelen birçok kitap, siz görmeden piyasadan çekilmiş oluyor.

Kısacası kitap, modern dünyanın üzerinde yükseldiği zorbalık, görgüsüzlük, kirlilik ve anlayış kıtlığından zarar görüp bugünkü şeklini almıştır.
"Kitap okumanın hobi olduğunu kafandan sil. Boş zamanlarda kitap okumak düşüncesinin ciddiyetsizlik ve samimiyetsizlik olduğunu bil. Kitap okumanın başlı başına bir iş olduğunu ve kitaptan gıdalanıp istifade edeceğini düşün."
Kitap ödünç vermek ise modern hayatın bencil fertleri için çok uzak bir davranıştır. Çünkü hayatların gittikçe "personal" yani "kişisel" hale gelir: Özel oda, kişisel bilgisayar, özel hayat, kişisel düşünce.. Eğer biri bir kitap okumak istiyorsa gidip kendi satın almalıdır. Kısaca, "Çok kitap okuyun!" hurafesini üreten modern Batı'nın okuma standartları, bütün dünyaya icbar edilmiştir. Hem de genel, gündelik bütün ucuz kalıplarıyla..
Sonuna kadar gerçekleri suratınıza çarpan bir kitap. Kitaptaki konu her okurun aslında okur olmadığını bize kanıtlamaktadır. Tartışmaya açık cümleleri olsa da kitaba çoğunlukla katılıyorum. Kendime de buna göre bazı notlar aldım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Raşit Küçükkürtül
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 8 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.